І-бөлім
Таза,мінсіз асыл сөз
|
Мектеп:
|
Жаңаөзен қаласы, №2 орта мектеп
|
Күні: 19.10.2021ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Байтөреева ГүлбаршынАралбайқызы
|
СЫНЫП: 5 «в,ғ,е»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Аңыз. «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы Асанқайғы Сәбитұлы
|
Оқу мақсаттары:
|
А/ И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Тақырыбымен идеясын анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Асанқайғының жерге айтқан сынын түсініп, өз ойын дәлелдейді.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Асанқайғының ойын тұжырымдай отырып, түйінді идеяны бағалайды.
|
Бағалау критерийі
|
Оқушылар мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтайды;
Мәтіндегі тірек сөздердің көмегімен мәтіннің мазмұнын талдайды;
Мәтіндегі тірек сөздердің мәнін ашып, зерттейді;
Оқушылар мәтінді түсіне отырып, өз ойларын айтып дәлелдейді.
Мәтіндегі түсіндіруді қажет ететін сөздерді іріктеп саралайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Мәтіндегі тірек сөздерді теріп жазады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Желмая, ат төбеліндей, шілдер, өңгеру, бөктеру.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Желмая мініп желтіртіп, он екі қазылық ой түндік, тоқты қасқыр қалмайтын жер екен.
|
Құндылықтар
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, сыпайылық, әдептілік мәдениетін қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану,әдебиет
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, талдау
|
Алдыңғы оқу
|
«Тайбурылдың шабысы» жатқа айту
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
|
|
Сабақтың басы
2 мин
5мин
1 мин
|
Шаттық шеңбері. «Жылы лебіз» әдісі. Оқушылар бір – біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Топқа бөлу. Мәтіндегі тірек сөздер жазылған стикерлер бойынша топқа бөлінеді.
I топ Желмая
II топ Жерұйық
III топ Қоныс
IV топ Маңғыстау
Үй тапсырмасын сұрау
Әр топтан 1 оқушыдан
Үй тапсырмасын қорытындылау
Қобыланды батырдың ішіндегі кейіпкерлерді ата?
Қобыланды батыр қай қалаларды басып алды?
Қобыландының қалыңдығы кім?
Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» стратегиясы. Мұғалім: - Балалар, біздер қай елде өмір сүріп жатырмыз?(Қазақстан)
Йә, балалар , Қазақстан біздің Отанымыз, атамекеніміз. Дана халқымыз «Отан оттанда ыстық» деп бекер айтпаған. Аңыз әңгімелер, «Асанқайғының Жерге айтқан сыны» аңызы
|
|
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
5 мин
|
Тыңдалым тапсырмасы
Бейне роликке назар аударамыз
«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылар бейне роликке байланысты сұрақтарға жауап береді;» (ауызша)
Аңыз дегеніміз не?
Асан атына «қайғы» сөзі неліктен қосылған?
Асанқайғының мақсаты не?
Асанқайғы неге еліне шұрайлы қоныс іздеген?
Дескриптор:
Тыңдаған, көрген аудио бейне жазбалар арқылы және оқулыққа сүйне отырып, сұрақтарға жауап береді.
|