7.3.1.2 XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территориясының кеңею үдерісін сипаттау
Сабақтың мақсаты
АҚШ-ты батысқақарайкеңейтужолдарынанықтау.
Сабақтыңбарысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар назарына АҚШ-тың тәуелсіздік кезінде және қазіргі кездегі тудың суреттерін көрсетіңіз. Сұрақтарды талқылаңыз:
- неліктен жұлдыздардың саны әртүрлі?
- неліктен сызықтардың саны өзгермеді?
Оқушылардың кез келген жауаптары қабылданады.
Оқушыларға АҚШ-тың батыс қарай аумағының кенеюі жайлы сабақ өтетінін айтыңыз.
Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.
Оқушылар АҚШ-тың тәуелсіздік кезінде және қазіргі кездегі тудың суреттері бойынша сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады
мадақтау
Мұғалім презентациясы
Жаңа сабақ
Мәтінмен жұмыс
Оқушылар назарына екі карта ұсынылады: алғашқы 13 штаты бар карта және XIX ғ. Екінші жартысындағы АҚШ-тың саяси картасы Карталарды салыстырып, айырмашылықтарды анықтап, аумақты кеңейтудегі себептері мен әдістерін анықтауы қажет.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-байырғы халықтың өмірі қалайша өзгерді?
- үндістер өз жерлерін қорғай алды ма? Еуропалық колонистерге қалайша тойтарыс бере алды?
Суретші Джордж Кэтлиннің американдық жазықтың суреттерін, бұл жазықтарды мекен еткен байырғы тұрғындары мен«Тағдырдың анық жазғаны»көрсетіңіз.
ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
Колонистердің өз тағдырына сенетінін және 19-шы ғасырда кең аумақтарының тұрғындарына деген көзқарасына әсер еткенін оқушыларға түсіндіріңіз. Сондай-ақ, бұл идея Америка Құрама Штаттарының кейде зорлық-зомбылықты кеңейтуді, мысалы, Мексикамен соғыс кезінде немесе британдық келіссөздерде ақтау үшін қолданылғанын түсіндіріңіз.
Колонистердің үндістермен соғыста қолданған әдістерді анықтауы қажет.
Анықталған әдістері туралы оқушылардың пікірін тыңдап, талқылаңыз:
- Неліктенколонистердіниадамдар бола тұра, мұндайәдістердіқолданды?
XIX ғ. АҚШ-ты сипаттаңыз.
1. күшті жақтары (саяси, экономикалық, әлеуметтік және мәдени);
2. әлсіз жақтары (саяси, экономикалық, әлеуметтік және мәдени).
ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;
Дескриптор:
- кем дегенде бес ерекшеліктерін анықтайды.
- кем дегенде екі әдісті анықтайды.
Дескриптор:
- үндістермен күресте кем дегенде екі әдісті анықтайды.