Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі:
Микробиология және биотехнология
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысты:
|
Қатыспады:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Биотехнологиялық тәсілмен инсулин өндіру
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары
|
9.4.3.1 Инсулин өндірісінің мысалын пайдаланып биотехнологиялық процестің жалпы схемасын сипаттаңыз
|
Сабақтың мақсаттары
|
Рекомбинантты ДНҚ-ны микроорганизмдер геномына қалай қосуға болатынын сипаттаңыз.
Биотехнологиялық инсулин өндірісімен байланысты оқиғалар ретін түсіндіріңіз.
|
Бағалау критерийлері
|
Рекомбинантты ДНҚ-ны микроорганизмдер геномына қалай қосуға болатынын түсіндіреді.
Биотехнологиялық инсулин өндірісімен байланысты оқиғалардың реттілігін түсіндіреді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындайды:
Мәтіннен немесе таныстырылымнан ДНҚ рекомбинациясы, инсулин өндірісі және т.б. туралы негізгі ақпаратты тыңдау және қажеттісін белгілеу (тыңдалым және жазылым дағдылары)
Пәнге тән лексика және терминология: ферментер, инсулин, биотехнологиялық әдіс, гендік инженерия, рекомбинантты ДНҚ, плазмин, вектор, лигаза, рестрикмент, ДНҚ-полимераза
|
Мәндерді енгізу
|
Сыныптағы өзара құрмет ахуалын қалыптастыру мыналарды қамтиды:
өз уақытын дұрыс ұйымдастыру;
жұпта, топта, командада жұмыс істей білу, басқалардың пікірін құрметтеу және тұлғааралық құзыреттілікті дамытуға мүмкіндік беретін басқалар алдындағы жауапкершілікті түсіну;
басқалардың проблемаларын көру және түсіну, әр адамның пікірін ескеру және әр идеяны бағалау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия ( ДНҚ молекуласы, фермент)
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар 7-сынып курсынан біледі: бактериялардың әртүрлі формаларын; йогурт және ірімшік өндіру; антибиотиктерді, антисептиктерді және дезинфекциялаушы заттарды қолдануды; қарапайымдар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар тудыратын аурулардың ерекшеліктерін, олардың алдын алу шараларын біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері:
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
12 минут
| |