|
|
Мектеп:
|
№83 мектеп гимназия
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:
|
Python тілінде алгоритмдерді программалау
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Маратов Ерасқан Жарқынбекұлы
|
Сынып:
|
8 Ж
|
Сабақтың тақырыбы
|
For циклі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.3.3.2 for цикл операторын пайдалану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы: For циклін Python программалау тілінде қолдану тәсілін анықтау;
Оқушылардың көбі: Python программалау тілінде For циклінің орындалуын талдау, қолдану;
Кейбір оқушылар: For циклін қолданудың маңыздылығын бағалау.
|
Ойлау дағдылары
|
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
|
Бағалау критерийі
|
For циклін Python программалау тілінде қолдану тәсілін анықтайды;
Python программалау тілінде For циклінің орындалуын талдайды, қолданады;
For циклін қолданудың маңыздылығын бағалайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология:
Цикл-цикл-loop Үшін-для- For
Диапазон-диапазон-Range Шексіз-бесконечный-infinite
|
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Алгоритмді құру кезінде қайталану саны белгілі болса қандай цикл қолданылады?
range функциясы ... жасайды.
for операторын range функциясын қолдану түрлерін анықтаңдар.
|
Құндылықтарға баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылықтарына сәйкес оқушыларды еңбекке және шығармашылыққа, ынтымақтастыққа, өмір бойы білім алуға баулу. Академиялық адалдық: академиялық адалдық принциптерін сақтауға негізделген басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Программа кодтары ағылшын тілінде жазылады.
|
Алдыңғы білім
|
Python программалау тілінде сызықтық, шартты алгоритмдерді программалау.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері/уақ ыт
|
Мұғалімнің іс- әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин
Топқа біріктіру/2мин
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау
/7мин
|
Сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату, ширату жаттығуы.
«Топтасқан сандар» тәсілі арқылы топтарға біріктіру.
«Жаңбырша жауған сұрақтар» әдісі.
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
«Пойыз» жаттығуы. Ойын ортада жүргізіледі. Ең алдымен, 1, 2, 3-ке саналып алады. 1-нөмірдегілер қолдарын бір рет соғып, аяқтарымен еденді екі рет тарсылдатады, 2-нөмірдегілер қолдарын екі рет соғып, аяқтарымен еденді үш рет тарсылдатады. Ал, 3- нөмірдегілер қолдарын үш рет соғып, аяқтарымен еденді бір рет тарсылдатады.
«Топтасқан сандар» тәсілі арқылы 1, 2, 3 деп ретімен саналған бойынша оқушылар топқа бірігеді.
Әр топ параққа сұрақтар жазып, бір-біріне лақтырады. Алған сұрақтарына жауап жазып, кері лақтырады. Жауап жазылған парақты қағып алып оқушы, сол жауаптан сұрақ тудырып, әрі қарай лақтырады. Ойын осылай жалғаса береді.
|
Қошемет көрсету.
Смайлик арқылы ҚБ.
|
Оқытудың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
|
Миға шабуыл/3мин
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру мақсатында проблеманы бірге шешу.
|
Берілген сурет туралы не ойлайсындар? Оқушылар сын тұрғысынан ойланып өз пікірлерін айтады. Тақырыпты өздері ашады.
|
Ауызша мадақтау.
|
|
|
|
Циклдер жайлы не білесің?
Бұл ұғымның біздің өмірімізге қандай байланысы бар?
|
|
|
|
|
Табиғат пен адам өмірінде циклдердің маңызы қандай?
Циклдердің адам өміріндегі маңызы қандай деп ойлайсыңдар?
Математикада циклдерге не жатады?
|
|
|
Сабақтың ортасы.
Мағынаны тану.
Оқулықпен жұмыс/5мин
|
Оқулықта берілген ақпаратты оқушылармен бірге талдайды.
Слайд материалы арқылы таныстырылым жасайды.
|
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады, визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау.
|
|
|
|
Дәптермен жұмыс:
|
Негізгі ұғымдар мен сабақта қолданылатын термин сөздерді дәптерлеріне жазады.
Үш тілде берілген термин сөздерді мұғаліммен бірге қайталайды.
|
|
Информат ика. 8 - сынып оқулығы
|
Практикалық жұмыс/15мин
|
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
|
тапсырма
Оқушылар практикалық тапсырмаларды жеке орындайды.
1)
K мен N (1≤K≤N≤100) барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрастыр.
Дескрипторлар:
Жұп сандарды анықтайды;
Қайталану санын анықтайды;
Жұп сандарды табу алгоритмін құрады;
Алгоритмді компьютерде программалайды;
Нәтижесін тексереді.
2)
N(10≤N≤99) санына дейінгі екі таңбалы сандар арасында екі цифры да бірдей сандарды экранға шығаратын программа
|
4 балл
|
Компьюте р, информати ка. 8- сынып оқулығы
|
Топтық жұмыс
|
2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
|
құрастыр. Екі таңбалы сан 10- нан басталады.
Дескрипторлар:
Екі таңбалы сандар диапазонын анықтайды;
Екі саны бірдей сандарды анықтайды;
Екі саны бірдей сандарды анықтау алгоритмін құрады;
Программаны компьютерде орындайды;
Нәтижесін тексереді.
3)
8 «А» сыныбында N (0 < N < 30) оқушы бар. Оқушылардың бойлары көрсетілген. Егер сыныптағы оқушының бойы 140 см- ден қысқа болса, ол аласа бойлы оқушыға жатады. Сыныпта неше оқушының бойы аласа екенін анықтайтын программа кодын жаз. .
Дескриптор:
Қатысқан оқушылар санын енгізеді;
Бойларының ұзындығын енгізеді;
Бойларын салыстырады;
Сыныпта аласа бойлы оқушылардың санын анықтайтын
2-тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз бетінше орындайды.
Практикалық жұмыста орындалған программа кодын (3-сурет) талдаңдар. Егер есеп шартын «оқушылардың бойы 140 пен 155 см аралығында» деп өзгертетін болсақ, программа кодына қандай өзгеріс жасау керек? Себебін түсіндіріңдер.
Дескриптор
- For операторының қызметін анықтайды.
|
|
|
Жұптық жұмыс
|
3-тапсырма шығармашылық тапсырма. Өз беттерінше орындауын қадағалайды.
|
тапсырманы өз беттерінше орындайды.
Параметрлі циклдер көмегімен орындалатын қарапайым бір мысал құрыңдар. Құрған мысалдарыңның Python тіліндегі
программа кодының жобасын дайындап, ұсыныңдар.
Дескриптор
Параметрлі циклді анықтайды;
Параметрлі циклді қолданады.
|
|
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс. Жаңа сабақты бекіту/3мин
Кері байланыс:
/2мин
|
Сабақты бекіту үшін
«эссе» әдісін қолдану.
«Тілек ағашы» әдісі.
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.
Циклдік операторларды программалауда қолданудың маңызына баға бер.
Дескриптор
-параметрлі циклді қолданудың маңыздылығын тұжырымдайды.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып тілек ағашына жапсырады
|
Өздерін-өзі бағалау.
|
А4 парағы
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеттірек оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулы қ және қауіпсізді к техникас
ын сақтау
|
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Топтасқан сандар» топқа біріктіру, «Сұрақтар жаңбыры» әдісі бойынша өткен тарауды пысықтау, миға шабуыл , саралау тапсырмалары, эссе , кері байланыс жасату: «Тілек ағашы».
|
Фигуралар арқылы, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру
|
Компьюте рмен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске
түсіру.
|
Достарыңызбен бөлісу: |