Сабақтың тақырыбы: Үйсіндер туралы жазба деректер



Дата22.12.2023
өлшемі19,38 Kb.
#142913
түріСабақ

Білім беру ұйымының атауы

127 Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп-лицейі

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.3. Үйсіндер мен қаңлылар

Педагогтің аты-жөні:

Кокенова.З

Күні:

20.02.2023

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үйсіндер туралы жазба деректер.
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау

Сабақтың мақсаты

Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу себептерін сипаттайды
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу нәтижелерін анықтай аладыҮйсіндер туралы жазба деректерді ажыратады,талдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





Ой қозғау
1.Біз қандай мемлекетте өмір сүріп жатырмыз?
2.Мемлекет қалай құрылды?
«Адасқан әріптер» арқылы жаңа сабақтың атауын атайды.
НІСҮЙ
3.Үйсін мемлекеті туралы не білесіз?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Мадақ
тау

Тақырып
тық суреттер

Жаңа білім

Мәтінмен жұмыс
Сақ,үйсін мемлекеттерінің қоғамдық құрылысына тірек сызба арқылы жасау
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру(жоба жасау).
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің тарихи маңызын ашу.
1-тапсырма
«Сәйкестендіру»
Үйсін мемлекетінің қоғамдық құрылысын сәйкестендіру

Үйсіндердің шығу тегі

630

Аумағы

Монғолоидтық

Ордасы

Іле

Халқының саны

Мал шаруашылығы

Бет бейнесі

Қытай мен Рим

Кәсіптері

Чегучен



ЭСӘТ- талдау



Э-эк Жартылай көшпелі және жартылай отырықшы үйсін коғамында өндірістің екі негізгі түрі болды: мал және жер. Мал түріндегі байлықтың жиналуы, мал-мүлік, жиһазға жеке меншіктің, тауар алмасудың дамуына әкелді.




С-Саяси Үйсіндер Батыс шекарасы Шу,Талас өзендері арқылы өтіп,қаңлы елімен шекаралары шектескен.Шығысында ғұндармен ,оңтүстігінде-Ферғанамен шекаралары ортақ жатты.

Ә- әлеу

әлеуметтік қатынастар аса ірі және шағын дәулетті мал иелерінің жеке меншік қатынастары түрінде дамыды.

Т-тех

Үйсіндердің тойтарыс беретін күші аз болғандықтан амалдау саясатын жүргізді.




Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды


Дескриптор:
Тірек сызба арқылы сақ,үйсіндердің қоғамдық құрылысын көрсетеді.
Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсінді.
Жоба қорғау арқылы мемлекттік бірлестіктердің тарихи маңызын ашады.
Дескриптор
-Үйсіндердің қоғамдық құрылысын біледі.
-Үйсіндердің шығу тегін,кәсібін,аумағын біледі.
ЭСӘТ-талдау жұмысын жүргізеді
Дескриптор
-Үйсіндердің экономикалық жағдайын біледі.
Саяси,әлеуметтік жағдайын ажыратады.
Технологиясын түсінеді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Алақан-жұдырық»

Ақпараттық мәтін
Қосымша мәліметтер
Оқулық


Кесте
ЭСӘТ- талдау кестесі



Бекіту



Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Үйсіндер туралы жазба деректер.
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

-Не таң қалдырды.....
- Менің сұрағым бар...

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет