Білім беру ұйымының атауы:
|
№ 18 жалпы білім беретін орта мектебі
|
Пәні:
|
Қазақ тілі
|
Бөлім:
|
Табиғат құбылыстары
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Нурпеисова Жибек Сакенова
|
Машықкердің аты-жөні:
|
Улмесова Гулниса
|
Күні:
|
Зат есімнің септелуі
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көмектес септігі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
-Септгік түрлерін біледі;
-Септік түрлерін ажыратады;
Көптеген оқушылар:
-Зат есімдерді септейді;
Кейбір оқушылар:
-Септік жалғауларын сөйлем құрағанда қолданады
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
6мин
|
Психологиялық ахуал
Әртүрлі тілде амандасу:
-Охайо;
-Намасте;
-Анненхасейо;
-Сәлеметсіңдер ме!
-Оқушылар, көңіл-күйлерің қалай?
-Еңдеше, осындай жақсы көңіл-күймен сабағымызды ары қарай жалғастырайық.
Өткенді қайталау
-Артық сөзді алып таста:
АЛМА КІТАПХАНА КӨКШІЛ АПА
-Неліктен дәл осы сөз артық?
-Зат есім дегеніміз не?
-Зат есімнің сұрақтары қандай?
Айтылған зат есімдер жалқыға жатса, екі қолды жоғары көтереміз, жалпыға жатса, кеудемізде қиыстырамыз. (Алматы, алма, биші, Айжан, аурухана, Іле, өзен, тау, Алатау)
|
Әртүрлі тілде амандасып, жауап қайтарады
Сұрақтарға жауап береді
Ережеге сай қолдарын жоғары көтереді, не қиыстырады.
|
Мақтау сөздері
|
Презентация
Слайд
|
Сабақтың ортасы
35мин
|
-Бүгінгі біздің тақырып «Зат есімнің септелуі» деп аталады. Септелу, септік деген сөзді бұрын-сонды естіп көріп пе едіңдер?
-Біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болады деп ойлайсыңдар?
-Сабағымыздың мақсаты – зат есімнің қалай септелетінің біліп, оларды септеп көру.
26-жаттығу. Мәтінді оқып, қарамен белгіленге сөздерге сұрақ қою, не байқадыңдар?
-Демек, септік көмектесу деген мағынаны білдіреді екен, ал септік жалғаулары – сөздердің бір-бірімен байланысына көмектесіп, сөздерді байланыстырушы қызметін атқарады.
-Оған дәлел ретінде мысал келтіріп көрейік.
Мен Айнұр дүкен бардым. (Мен Айнұрмен дүкенге бардым.)
-Қалай естіледі? Сөйлем дұрыс құралған ба? Не жетіспей тұр?
27-жаттығу. Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жаз.
Ақбөкен (киік) – қостұяқты жануар.
Дескриптор
|
Балл
|
Аақбөкен сөзіне тиісті жалғау қойып, жазады
|
3
|
Сөйлемдегі сөздерді бір-бірімен байланытру үшін жалғанатын жалғауларды - септік жалғаулары деп атайды. Қазақ тілінде 7 септік бар: атау, ілік, барыс, табыс, жатыс, шығыс, көмектес.
Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруін – зат есімнің септелуі деп атайды.
«Ақбөкен» сөзін бірге септеп көру.
Септеуге сөздер: табиғат, тау, көбелек.
Дескриптор
|
Балл
|
Зат есімдерді септейді
|
4
|
ЖЖ: 30-жаттығу. Тізбектегі қай сөз артық екенін тауып, дәлелдеу.
|
Сабақтың мақсатын болжайды
Жетістік критерийлерін мұғалімнің көмегімен құрайды
Бейнебаян көреді
Сөйлемге жалғаулар қосып, дұрыстайды.
Дәптерлеріне тапсырманы орындайды
Сөздерді тақтада/орнында септейді
Артық сөзді тауып, ойын дәлелдейді
|
Мақтау сөздері
Мақтау сөздері
Критериалды бағалау
Критериалды бағалау
Критериалды бағалау
|
Слайд
Слайд
https://youtu.be/-PpIAxAuFzA
тақта
Дәптер,
Сурет
Тақта
Оқулық
|
Сабақтың соңы
4мин
|
Кері байланыс.
-Жетістік критерийлерін есімізге түсірейікші, біз оларға жете алдық па?
Жетістік критерийлері:
-Септік деген не екенін біледі;
-Зат есімнің қалай септелетінін түсінеді:
-Алған білімдерін өмірде қолданады.
Рефлексия
«Аллилуя, толқын, слип»
Үй жұмысы: 29-жаттығу. Адам, табиғат сөздерін септеп келу. Септіктерді жаттау.
|
Сабақты қорытындылайды
Күнделіктеріне тапсырманы жазып алады
|
|
Слайд
Күнделік
|
Достарыңызбен бөлісу: |