9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
Сабақтың мақсаты:
ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің Әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы:
7 минут
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларға жағымды көңіл күй сыйлап, жоқтама жасап алу
1,2,3,4 реттік санаунегізінде төрт топқа бөлу:
1 – «Күш» тобы
ІІ – «Масса тобы
ІІІ – «Үдеу тобы
IV – «Қорытқы күштер» тобы
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы үй жұмысын бекіту
Денелердің Жерге қатысты қозғалыстарына мысалдар келтіріңіз? Осы денелердің бірімен байланысқан қандай санақ жүйесін инерциалды санақ жүйесі деп санауға болмайды?
Қай ғалым инерция заңын тұжырымдаған?
Инерция заңына бағынбаған жағдайда қандай құбылыс орын алуы мүмкін?
Ньютонның бірінші заңы қандай құбылысты түсіндіреді?
Дескриптор: -Денелердің Жерге қатысты қозғалыстарына мысалдар келтіреді
-Инерция заңына бағынбаған жағдайда қандай құбылыс орын алатынын біледі
- Ньютонның бірінші заңын тұжырымдайды
-инерция заңын кім ашқанын біледі
Жаңа сабақтың мазмұнын оқушымен бірге ашу
Топтық жұмыс Тапсырма №1. «Жағдаяттық оқыту» әдісі негізінде функционалдық сауаттылықа құрылған құрылымдық тапсырманы орындайды
Бағалау критерийлері: Ньютонның екінші зaңын тұжырымдaйды және есептер шығaрaды
Оқушылар сабақтың тақырыбына назар аударады.
Топпен ақылдаса отырып есептің шешімін ұсынады. ЕБҚ жанында отырған оқушы көмектесіп, ЖАДА орнатылады
Жұптық жұмыс Тапсырма №2. «Желпуіш» әдісі арқылы әрбір жұпқа таратпа материалдар беріледі. Желпуіштің екі бетіндегі тапсырманы да жұптағы оқушылар алдымен жеке орындап алып, кейін жұптаса бір шешімін ұсынады
Жұптық жұмыс бірлесе отырып сандық есептердің шешімін табады және иллюстрация бойынша тұжырымдарын ұсынады.
Дескриптор:
Өмірде кездесетін сұрақтарға Ньютонның екінші заңы тұрғысынан жауап береді.
Есептердің шешімін ұсынады
ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы «Плюс, минус» әдісі арқылы