Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Үшбұрыштарды шешу
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 9 «А,Ә»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттерін біледі;
Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттерін түсінеді. .
Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттерін есептер шығаруға дағдыланады
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеймін. Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін "Шаттық шеңберін" құрамын. "Жүректен-жүрекке" әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
|
"Миға шабуыл" әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеру үшін қажетті ұғымдарды қайталатып, жаңа сабаққа бағыттаймын. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушыларға келесі сұрақтарды ұсынамын:
1. Ұқсас түрлендірудің қасиеттерін ата.
2. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі.
3. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі.
4. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі.
5. Мына суреттен ұқсас үшбұрыштарды табыңдар.
Бағалау: Ауызша бағалау.
|
(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
Түрлі түсті қима қағаздар
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
|
Сабақтың ортасы
|
«Олқылықты толтыру» әдісі арқылы оқушылардың математикалық тілде, сыни тұрғыда сөйлей алуын қамтамасыз ету мақсатында сыныпқа №373 есепті беремін. 1-ші шығарған оқушы тақтаға есепті жазады. Оқушылар есептің дәлелденуі бойынша пікірлерін айтады.
АВС үшбұрышының биссектрисасыоның АВ қабырғасын кесінділеріне бөледі. ВС=a, АС=b, AB=c деп алып, теңдіктерін дәлелдеңдер.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор:
|
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады;
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді
|
-Сызбаны сызады;
-Биссектрисасының қасиетін қолданады;
-дәлелдейді
|
Кері байланыс бере отырып, ауызша мадақтаймын. Көрсетілген дұрыс шешім бойынша әр қайсысы өзін-өзі бағалайды.
Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау үшін "Түйіндеу" әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріп, жеке жұмыс жасатамын.
|
А деңгей
AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см ВС =20 см АС =21 см
Б деңгей
АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз
С деңгей
MNK үшбқрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
|
Сабақтың соңы
|
"Көршіңді тексер" әдісімен, бір – бірін слайдтағы дұрыс жауап арқылы тексеріп, өзара бағалайды.
Ауызша кері байланыс беремін.
|
"БББ" кестесі арқылы оқушылардың рефлексия дағдысын қалыптастырамын.
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
|
А деңгей
AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см, ВС =20 см АС =21 см
Б деңгей
АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз
С деңгей
MNK үшбұрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.
А деңгей
AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см, ВС =20 см АС =21 см
Б деңгей
АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз
С деңгей
MNK үшбұрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.
А деңгей
AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см, ВС =20 см АС =21 см
Б деңгей
АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз
С деңгей
MNK үшбұрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.
Достарыңызбен бөлісу: |