Сабақтың тақырыбы Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу



Дата01.04.2023
өлшемі1,27 Mb.
#78207
түріСабақ

Сабақ

Мектеп: №127 мектеп-лицейі

Күні: 17.10.22

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсекова Дина

Сынып: 10Б

Қатысқан оқушы саны:25

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу

Сабақтың мақсаты:

- функциясының графигін біле отырып, , ,
, , , түрлендірулерін біледі;
- , , және тригонометриялық функциялаының
графиктерін салады;






Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы
5 минут

Ұйымдастыру сәті
Балалармен амандасу, көңіл-күйлерін жағдайларын анықтау, сабаққа назарларын анықтау
Тригонометриялық функциялардың графиктері берілген:


Функция

Сәйкес графигі





















Мәндер облысы [-1;1] болатын функция




Анықталу облысы
(–п/2;п/2)
болатын функция



Сұраққа жауап берген оқушылар топ басшылары Олар А1 тобы, В2 тобы, С 3 тобы, Д4 тобы, Е5 тобы болып 5 топқа бөлінеді. Қалған оқушылар : А2 А3 А4 А5 ; В1 В3 В4 В5


С2 С1 С4 С5 Д2 Д3 Д1 Д5 Е2 Е3 Е4 Е1 Джиксо әдісі бойынша оқушылар есептер шығаруды бастайды

Амандасып кітап дәптерлерін алып, бүгінгі сабақ мақсатымен танысады
Өткен сабаөты қайталау мақсатында сұраққа жауап береді


A)
B)

C)
D)



Жігерлендіру

Жігерлендіру, мадақтау сөздермен



Слайдтан сұрақтар беріледі
Слайд
Қиынды қағаздар



Негізгі бөлім
30 минут

Сабақты бекіту


функциясының графигін біле отырып, , , , , , түрлендірулерінің көмегімен тригонометриялық функциялардың графиктерін салу.
А тобы: функциясының графигін кезеңімен салуды орындаңыз. Geogebra бағдарламасының көмегімен тексереді
Салу кезеңдері:


В тобына: 14.10 есеп y=4cos (x/2-p/4) функциясының графигін кезеңімен салуды орындаңыз. Geogebra бағдарламасының көмегімен тексеріңіз
C тобына: 14.12 есеп периодын табу
y=cos2 x-sin2x
y=cosxsinx
Д тобы: 14.13 есеп графигін салып, оның периодын, максимум және минимум нүктелерін табу: y=0.5 sin2x
Е тобы: 14.15 есеп амплитудасын, периодын және жиілігін табу
Пиза есебі:




Жеке жұмыс:
А тобы: функциясының графигін кезеңімен салуды орындаңыз. Geogebra бағдарламасының көмегімен тексеріңіз.
Дескриптор:

  • Тригонометриялық түрлендірі барысында заңдылықты ескереді

  • Geogebra бағдарламасының салады

В тобына: 14.10 есеп y=4cos (x/2-p/4) функциясының графигін кезеңімен салуды орындаңыз. Geogebra бағдарламасының көмегімен тексеріңіз
Дескриптор:

  • берілген функциясын алғашқы графигін салады

  • Тригонометриялық түрлендірі барысында заңдылықты ескереді

  • Geogebra бағдарламасының салады




C тобына: 14.12 есеп периодын табу
y=cos2 x-sin2x
y=cosxsinx
Дескриптор:

  • берілген есептен тригонометриялық тепе теңдікті анаықтайды

  • периодын табу формуласын қолданады

Д тобы: 14.13 есеп графигін салып, оның периодын, максимум және минимум нүктелерін табу: y=0.5 sin2x
Дескриптор:

  • берілген есептің алғашқы графигін салады ;

  • тригонометриялық түрлендіруді қолданып соңғы түрін салады

  • периодын, максимум және минимум нүктелерін табады

Е тобы: 14.15 есеп амплитудасын, периодын және жиілігін табу
Дескриптор:

  • берілген есептен коэфценттер арқылы табады

  • формуласын қолданады

ТОптық жұмыс
Топ мүшелері жеке жұмыс (8мин) жасап болған соң, топта талқылайды (5мин). Сосын индекстері бойынша жиналып топ арасында өзінің тапсырмаларын түсіндіреді (10 мин) әр топ мүшесі жақсы түсіндірген оқушыны белгілейді. Geogebra бағдарламасының көмегімен салып түсіндіреді (7мин)
Өмірдегі теңіз толқындары графигі арқылы өрнектелетінін көреді.

  1. Функцияның ең үлкен мәні

  2. Функцияның ең кіші оң периодын

  3. Функцияның оң мән қабылдайтын аралығы

  4. Функцияның графигі

  5. Функцияның өсу аралығы





ҚБ

Дескриптор бойынша балданады



ҚБ


ҚБ

Әр топ мүшелері бойынша балл жинайды

Өзін –өзі бағалау
ҚБ


Конфертке салынған есептер

Стикерлер

Таратпа, оқулық

Слайдтағы мағлұмат



Слайдтағы жауаптар











Соңы
5 минут

Үйге шығарылған еептердің қалғаны

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.
Джиксо әдісі бойынша топ мүшелерінің балл шығару.






Кері байланыс

Диогностикалық картаға бүгінгі күннен үйренгеніңді белгілеу


Диогностикалық картаға бүгінгі күннен үйренгеніңді белгілеп өзгерісін көрсетеді




Кері байланыс парағы.







Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет