Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп:
|
Мерзімі:
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
Сынып: 11
|
Қатысатындар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтыңтақырыбы
|
Қауіпсіздік ережесі.
Адамның табиғи қозғалысы жүгіру
|
Сабақтың оқу мақсаты
|
11.3.4.4. Өзгелердің денсаулықты нығайтуға бағытталған дене белсенділігі көмегімен қауіпсіз сабақтар өткізу
|
Сабақтың мақсаты:
|
1.Оқу тапсырмаларын орындау кезінде қауіп қатерді болдырмауды талдайды.
2.Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын жетілдіру
|
Бағалау
критериі:
|
Дене белсенділігін дамыту және бағалау үшін тәуекелді басқару стратегиясын жүзеге асыра алады
Спорттық арнайы қимыл-қозғалыс дағдыларының дәлдігін, бақылауды және икемділігін кең ауқымда жоғары дәрежеде шеберлік көрсете отырып үйлестіреді
|
Тілдік мақсат
|
Оқудың тілдік мақсаты
Жеңіл атлетикадағы қозғалыс әрекеттерін, ағзадағы функционалды өзгерістерді көрсете және талқылай алады
Пәндік лексика және терминология
Мыналардықамтиды:
қауіпсіздіктехникасы,
қысқа, орта және ұзаққашықтыққажүгіру.
спринтер, стайер
Диалогқа/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сіздің ойыңызша бұл жаттығуды орындау қаншалықты жемісті болды?
Қысқа және ұзақ қашықтықтарға жүгірушілерді қалай атайды?
|
Құндылықтарды
дамыту:
|
Сабақ кезінде оқушылардың бір-біріне деген сенімділігін арттыру.Дене жаттығуларын орындау барысында қауіпсіздік ережені сақтау. Топта әділ жұмыс жасауға бейімдеу.
|
АКТ қолданудағдылары:
|
Ғаламторданжүгірудің түрлері мен техникасы туралы бейнебаянқарау
|
Пәнаралық байланыс:
|
Физика, биология
|
Бастапқы білім
|
Жаттығулардың кең ауқымдағықимылдары мен олардың реттілігін бейімдеу
|
Сабақбарысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Ынтымақтастыру атмосферасын орнату. Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу.Сергіту.“Шаттық шеңбері” оқушыларға жылы сөздер жазылған смайликтер таратып беру. (Оқушылар шеңберге тұрып, смайликтердегі сөздерді оқып, бір біріне жақсы көңіл сыйлайды).
Жалпы жетілдіру жаттығулары:
1. Бір орында: Оңға,солға,кері бұрылу.
2.Жүру: Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру. Жартылай отырып, толық отырып жүру.
3.Жүгіру: Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру, аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Бір орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау.
Жаңа тақырыпты игеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. Техника қауіпсіздігін түсіндіру және қауіпсіздіктің алдын алу шараларын оқушыларға таныстыру.
Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасы:
- Оқушыларды екіге бөліп спорт алаңын айналдыра жүгірту;
- «Сөреге!», «Дайындалыңдар!», «Жүгір!» командаларын түсіндіру және орындау;
- Кеудені дұрыс ұстап, қолдың дұрыс сілтеу және дұрыс тыныс алу жаттығуларын жасау;
- Қол мен аяқты айқастыра кең адымдап және қысқа адымдап жүгірту;
Төменгісөреденшығутехникасынүйрету. «Сөреге» дегенбұйрықберілгендесөресызығынакеліпбіржарымтабансанапалып, қолдысөресызығыныныңүстінеқойып, итеілетінаяқтыалдығақойып, екіншіаяқтыңтізесіитеретінаяқтыңтабанының орта тұсындатұрады, салмаққолғатүсіптұрады
|
Қауіпсіздікережелерінің журналы.
|
Негізгібөлім
25 минут
|
Жеңіл атлетикасабақтарындақауіпсіздіктехникасынақойылатынталаптарбойыншаәңгімежүргізу.
1)Оқушылар 60-100м қашықтықты 2-3 рет өтіп, төменгі сөреден жүгіру әдісін жетілдіруге жұпта жұмыс жасайды. Жіберілген қателіктерді және оны дұрыстау әдістерін көрсетеді. Төменгі суретті қараңыз.
2)Ойынға екі команда қатысады. Бір-бірінен 3-4м қашықтықта орналасқан өздерінің А және В сөре сызығының бойына тұрады. Мәре С сызығы В сызығынан 9-11м қашықтықта орналасады. Мұғалімнің «Дайындал!» белгісімен оқушылар А және В сызықтарында бірдей бастапқы қалыпта тұрады – отырып тірену, жатып тірену, отыру, жоғарғы сөре және с.с. «Жүгір!» белгісімен екі команда бір уақытта жүгіруді бастайды. А командасының жүгірушісі алдында жүгіріп келе жатқан қарсы команданың ойыншысын С мәре сызығынан өткенше «дақтауға» тырысады. Әр «дақталған» ойыншы үшін қуалаушы командаға 1 ұпайдан беріледі. Келесі жүгірісті бастағанда командалар рөлдерімен ауысады.
Машықтық жұмыс: Қысқа қашықтыққа 60 метірге жүгіруді, уақыт есептей орындау.Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды.
Қысқа қашықтыққа жүгіруді бағалау парақшасы
Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақты теория жүзінде түсіндіріп, практика жүзінде көрсету.
1.Төменгі сөреденшығутехникасынүйрету. «Сөреге» дегенбұйрықберілгендесөресызығынакеліпбір, біржарымқадамсанапалыпқолдысөресызығыныныңүстінеқойыпитеретінаяқтыалдығыұшфнақойыпитермейтінаяқтыңтізесіитеретінаяқтыңтабанының орта тұсындатұрады, бас пен иықбірдеңгейде, салмаққолғатүсіптұрады.
«Дайындал» дегенбұйрықтасәлкөтеріліпалғақараптұрады. «Жүгір» дегенбұйрықта бар екпіні мен аяқтыжылдамқолдыалғаартқасермеп 20 метргемаксимальдіқарқыналғаншажиі-жиібасыпжүгіреді.
«Сөреге» дегенбұйрықтасөрегетұру. «Дайындал» дегенбұйрықтакөтерілу. «Жүгір» дегенбұйрықтааяққолды тез тезқимылдатып 20 метргедейінаяқтыжиіжиібасыпмаксимальдіқарқыналғаншасөйтіпжүгіріп, қалғанынбарыншақарқынменжүгіріпкеліпмәресызығынкесіпөтуқажет. 100 метргежүгірту.
Дескриптор Білім алушы
топта бірлесіп жұмыс жасай алады;
орындалатын іс-әрекеттер арқылы мақсатқа жете алады.
Оқушылар қажеттіліктеріне қарай, жүгіру қабілеттерін, дағдыларын дамыту.
|
Үлкен, бос кеңістік, ойын алаңы,ысқырық, секундомерлер, конустар, хаттамалар.
Жүгіруәдісі интернет ресурсыныңсілтемесі:
https://www.youtube.com/watch?v=JL9s0ny5VwE
https://www.youtube.com/watch?v=7POHdH5QQWA
|
Қорытыңды
5 минут
|
Оқушылар көкіректі демді реттейді, демді ішке алғанда аяқтың ұшымен жүру, демді шығару. Көзді жұму, бүгін жақсы жасаған нәрсе туралы ойлану. Сабақтың жағымды жақтарын белгілеу. Рефлексияжәнебағалау.
|
|
Саралау – оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Деңсаулықжәне қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Берілгентапсырмалардыорындаубарысындаауызшақолдаукөрсету,мақтаумадақтау.
Қабілеттіоқушыларғатапсырмалардыңкүрделілігінарттырып,жоғарынәтижекүтілетінінебағдарлау.
|
Өтілгенсабақтыңқортындысыноқушылардыңжаттығулардыорындаудеңгейлерінеқарайбағалау.
Спорттықдеңгейлерінеқарайбағалау.
|
Әржасалатынқимылдыңалдындаміндеттіқыздырынужаттығуларынжүргізеді
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттарыдұрысқойылғанба?
ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?
|
Оқумақсатыжоспарбойыншанақтықойылған.
Қойылғаноқумақсатынасабақсоңындабарлығықолжеткізді.
Сабақсоңындасаралауміндеттітүрдежүргізіліп,сабаққортындыланды.
Кіріспебөліміне 10мин, негізгібөлім 25мин, қортынды 5мин регламент сақталды.
Ауытқуларболғанжоқ
|
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:Сабаққабарлығытолығыменынталықатысты.
2:Оқушылардыңспортойынтүрлерінеқызығушылығы.
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Сабақтың барысында қызықты ойындар өткізу.
2: Тоқсанның соңында жарыс өткізу.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
1: Кей оқушылардың жаттығу орындау кезінде дене қимылына байланысты жаттығуды орындауда қиындықтары туындайды. Олармен жеңіл жаттығуларын жиынтығын орындау
|