Пәні:
|
Ежелгі заман тарихы
|
Бөлім:
|
Ежелгі Грекия
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Исмайлова Ж
|
Күні:
|
15.03.2023ж
|
Сынып: 5 А
|
Қатысушылар саны: 22
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретті?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Шаруашылық пен әлеуметтік өзгерістердің ғылымның пайда болуына тигізген ықпалын анықтау.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Ой салу
1.Суреттерде кімдер бейнеленген?
2. Бұл адамдардың қашан, қайда өмір сүргендерін білесіңдер ме?
3. Олар бір уақытта, бір жерде өмір сүрді ме, әлде әр түрлі кезеңде, әр түрлі жерде өмір сүрді ме?
Түрткі сұрақ: Спарта мен Афиныда балаларды қалай тәрбиелейтін еді? Оқушыларға осы сұрақтың жауаптарына қатысы бар және қатысы жоқ 20 сөз тіркесі бар парақшалар таратылып берілед
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБМа
дақтау
|
Тақырып
тық суреттер
Философия бойынша интернет энциклопедия http:\\www.iep.utp.edu
|
Жаңа білім
|
Мәтінмен жұмыс
Ғылыми білімдері
|
Шаруашылық- тың ықпалы
|
Әлеуметтік өзгерістердің ықпалы
|
Арифметика
|
|
|
Геометрия
|
|
|
Астрономия
|
|
|
Медицина
|
|
|
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
Тапсырма
Төмендегі кестеге Ежелгі Грек жеріндегі мектепті сипаттап, толтырыңыз.
|
Бірінші басқыш
|
Екінші басқыш
|
Үшінші басқыш
|
Балалардың жас шамасы
|
3-7жас
|
7-12жас
|
Гимназия
|
Неге үйретті?
|
Адамгершілікке,әдептілікке тәрбиеледі
|
Жазу,оқу,сызу,сурет салуды үйретті
|
Әр түрлі ғылым салалары
|
Денотатты граф әдісі
“Жазу” деген түйінді сөзді мәтіндегі етістіктер арқылы тармақтап, жан-жақты талдау , тақырып мазмұнын ашу
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылымның дамуына шаруашылықтың ықпалын сипаттайды Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылымның дамуына әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды
Дескриптор:
Грек мектептерінің әр басқыштарында оқитын балалардың жасын атайды.
Грек мектептеріндегі балаларға оқытылатын білімдерді жазады
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Екі жұлдызғбір ұсыныс»
|
Ақпараттық мәтін
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
«Айырмашылығы неде?» әдісі бойынша білім беру жүйесінің 5 айырмашылығын табыңыздар.
Үйге тапсырма
Жазудың грек халқы үшін қандай маңыздылығы болғандығына баға беріп, грек жазуының таңбаларын ойдан шығарып, ежелгі гректерге хат жазыңыздар.
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі.
Мен бүгін білдім...
Мен бүгін сезіндім...
Мен келесі сабақта білгім келеді ...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушы-лар бағалау крите-рийлерімен өз деңгей-лерін бағалай-ды
|
А4, конспект
|