Сабақ сындарлық теориясына негізделіп блум таксономиясын қолдана отырып құрылды. Дәстүрлі сабақта оқушы мұғалімнің нұсқауымен берлген тасырмаларды орындап ғана шектелсе мұның ерекшелігі сабақты түрлендіріп, қызығушылықтарын арттырып қана



Дата11.06.2022
өлшемі13,37 Kb.
#36679
түріСабақ


Химия және биология пәндерінен дарынды оқушылармен жұмыс жасау есебі

Мақсатым: Оқушыларға терең білім беріп, теориялық білімнің өмірмен, адамның шаруашылық іс-әрекетімен, қоршаған ортадағы табиғат құбылысымен байланыстыра отырып, сол арқылы оқушы санасына таным қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, ойлау қабілетін дамыту.


Жаңа технологияларды пайдалану мақсаты-міндетті деңгейдегі білімді қалыптастыра отырып, мүмкіндік деңгейге жеткізу. Осыған байланысты деңгейлеп оқыту технологиясын, сынндарлық теориясына негізделген оқытуды өз сабақтарымда қолданамын.
8-сыныпты химиядан тақырыптар бойынша жеке тапсырмалар беріліп отырады. Онда белгіленген ұпай бойынша тапсырманы оқушы өз еркімен таңдайды. Осы тапсырмаларды орындау барысында оқушы өз деңгейін іштей сезініп, өз бетімен ізденіп, алға ұмтылушылық пайда болады. Міне осыдан жоғарғы деңгейдегі оқушылар іріктеліп алынады.
Мысалы: 8-сыныпта ,, Бейорганикалық қосылыстар класын қортындылау ,, тақырыбында .
Сабақ сындарлық теориясына негізделіп блум таксономиясын қолдана отырып құрылды. Дәстүрлі сабақта оқушы мұғалімнің нұсқауымен берлген тасырмаларды орындап ғана шектелсе мұның ерекшелігі сабақты түрлендіріп, қызығушылықтарын арттырып қана қоймай, түрткі тапсырмалар арқылы оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, теориялық білімін толықтыруға, топ арасында дарынды баланы көшбасшылыққа баулуға ,әр бір оқушы сабақ барысында критерилер кұра отырып дискритерлерді жүзеге асыра алады. Сабақ соңында өз пікірін білдіруге сонымен қатар сабақты өз бетінше қортындылауға ұсыныс айтуына мүмкіндік ала отырып дарындылығын ашуға септігін тигізелі. Осыған байланысты оқушылар ЭССЕ жазып т.б., өз бетінше шығармашылық, ізденіс жұмыстарын орынды пайдаланды. Сол арқылы өз бетінше білім алу, бірін-бірі оқыту пәнге деген қызығушылықтарын дамыту жүзеге асырылды.
жеке оқушымен жұмыс әр тақырып сайын білімін жетілдіру, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, іздену деңгейін жоғарылату.
9-сыныптың химия пәнін алатын болсақ, оқушының аты-жөні, мақсаты жазылып, тақырыптары, жұмыстың түрі,уақыты, қосымша материал бойынша толтырылған. Мысалы: 1-ші “химиялық қосылыстар ” тарауы бойынша теория жүзінде осы тақырыпқа сай хрестоматиядан оқуға беру, қосымша сабақта, үйге тапсырма беру кезінде нақты тапсырмалар орындалады. Қосымша материалды осы тақырыпқа байланысты ғалымдардың өмір баяндарымен танысу, интернет жүйесін пайдалану. Тексеру ауызша тест арқылы жүргізіледі. Қосымша сабақтарда көбінесе олимпиадалық есептер шығарылады.
Оқушылардың ғылыми жұмыстармен айналысу барысында мынадай тақырыпта “Жеміс – жидектер мен көкөністерінің құрамындағы С дәруменін анықтау” тақырыбында жұмыс жазуда.
Оқушылар пәндер бойынша алған білімдерін сыныптан тыс өткізген химия пәнінен интелектуалды ойындар “ХХІ-ғасыр көшбасшысы”-, “Білім сайысы”, биология пәнінен“Білім ғаламшарына саяхат”,- 8- сынып оқушылары дөңгелек стол “Білгенге маржан”, т.б.атты жұмыстары жүргізілді.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет