Сабақтың тақырыбы Бөлім: 2а тізбектер Педагогт



Дата31.12.2021
өлшемі37,98 Kb.
#23149
түріСабақ

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Сабақтың тақырыбы


Бөлім:

9.2А Тізбектер

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Е.Харабай

Күні:

03.12.2021ж

Сынып:

9«А»


Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек)

  • Барлығы: алғашқы n-ші мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолданадыі; Көпшілігі: S_n=(b_1∙(q^n-1))/(q-1) формуласын түрлендіріп, аса үлкен шамалардың мәнін бағалайтын болады; Кейбіреулері: Қиындығы жоғары мәтіндік есептерді шығара алады;  


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1-кезең:

Сабақтың басы:

Ұйымдастыру

5мин



Оқушылармен сәлемдесу , оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: №3.56; 3.57



Дескриптор: Білім алушы
Тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақ қою арқылы диалогқа түсу. «Серпілген сауал» әдісі

  1. Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды?

  2. Геометриялық прогрессияның еселігі деп қандай санды айтады?

  3. Геометриялық прогрессияның n- мүшесінің формуласын жазыңдар.

.

Сабақ тақырыбын айту:

Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру

«Шынайылық» әдісі арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді.


Дайын жауап арқылы тексереді,

бағалайды



3 балл

Оқушылардың жауаптарын толықтырып кері байланыс беру


Оқулық

«Атамұра» 2019

88-бет


2-кезең: сабақтың ортасы: теориялық-практикалық бөлімі

35 минут


Тақырыпқа байланысты бейнежазбаны тыңдау

Бағыт-бағдар беру түсіндірме жүргізу

Бірлесіп орындалатын тапсырмалар.

1) b1 = 1, q = -2, S6 - ?

2) b1 = 0,5, q = 3 , S3 - ?

3) b1 = 3, q = 4, bn = 192, n - ?

4) b2= 6, q = 3, S7 - ?

5) b3 = 625, q = 5, S4 - ?


«Үйрете отырып, үйренемін» әдісі /жұптық жұмыс/
1-тапсырма: (b n)

геометриялық прогрессияда : b1 = -1, q= -2; S= -11

𝑛 − ді табыңыз

Дескриптор: Білім алушы

- геометриялық прогрессияның формулаларын қолданады-2 б;

- геометриялық прогрессияның белгісіз n-ші мүшесін табады-1б.

Кері байланыс:

-Есепті шығаруда қандай қиындық туындады?


2-тапсырма

1 +х+х2 +...+х100; (х0; х1) қосындысын табыңыз. Дескриптор: Білім алушы

- қосылғыштардың геометриялық прогрессия мүшелері екенін анықтайды-1б;

- геометриялық прогрессияның еселігін табады-1б;

- геометриялық прогрессияның n мүшелер санын табады-1б;

- геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысын табады-1б.



Кері байланыс:

-тапсырманы орындауда қандай қиындық болды?
3-тапсырма

3, 4y, 5y геометриялық прогрессияның тізбектелген мүшелері болатындай y − тің мәнін

табыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

- геометриялық прогрессияның мінездемелік қасиетін қолданады-1 б;

- белгісіз айнымалының мәнін табады-1б.

Кері байланыс

-шешімі дұрыс болды ма?


Оқу мақсатына қайта оралу

Кері байланыс:

Оқу мақсатына жете алдық па?



Бейнежазба арқылы тақырыпты талқылау
Тапсырманы орындайды

геометриялық прогрессияның белгісіз n-ші мүшесін табады

геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысын табады

белгісіз айнымалының мәнін табады



Толықтырып кері байланыс беру

Дескриптор арқылы жұптық бағалауы

3 балл

Дескриптор арқылы бағалау



4 балл

Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалауы

2 балл


https://www.youtube.com/watch?v=qWeDgfGpy5g
қосымша 1

Қосымша 2


Қосымша 3





\3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия




Сабақты қорытындылау.

\Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«Сөйлемді жалғастыр»

Бүгінгі сабақта... білдім

… үйрендім

… қиындық туындады

… әлі де жұмыстануым керек.





Үйге тапсырма:

3.78; 3.82



Кері байланыс

Дескриптор бойынша

Оқулық

9-сынып


94-бет


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет