5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру;
Сабақтың мақсаты:
ақпаратты қабылдау түрлеріне қарай күнделікті өмірден мысалдар келтіре алады
мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау жасай алады
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен сабақты пысықтау.Топтық жұмыс.
1-тапсырма.
«Стикер» әдісі
-Ақпаратты әртүрлі нысандарда қалай ұсынады?
-Ақпарат көздері мен қабылғыштарды қалай ажыратуға болады?
ҚБ: стикер / 2балл/
1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды.
Стикер
2 балл
Стикер
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс.2-тапсырма.
Адамның ақпаратты қабылдау түрлеріне қарай (көру, есту, дәм сезу, сипап сезу) күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып, кестені толтыр.
Ақпаратты қабылдау түрлері
Күнделікті өмірден келтірілген мысалдар
Көру
Есту
Дәм сезу
Сипап сезу
Дескриптор:
-ақпаратты қабылдау түрлеріне қарай күнделікті өмірден мысалдар келтіре алады.
ҚБ: стикер /2балл/
Жеке жұмыс.3-тапсырма.
Оқулық § 1.6-1.7, 28-бет. 3-тапсырма.
Дескриптор:
-табиғи және жасанды ақпарат көздері болатын суреттерді жіктейді;
-бір жақты және екі жақты ақпарат алмасу бойынша суреттерді жіктейді;
-биологиялық және техникалық байланыс арналарын көрсетіп тұрған суреттерді жіктейді.
ҚБ: стикер /3балл/
Жеке жұмыс. 4-тапсырма
Морзе кодын пайдаланып, сыныптағы досыңның есімі мен жасын латын әріптерімен, цифрлармен құпия түрде кодта.
Берліген сөзді декодтап, ағылшын және орыс тіліндегі аудармасын тап.
01001101 01000101 01001011 01010100 01000101 01010000
Дескриптор:
-берілген сөзді декодтайды;
-ағылшын және орыс тіліндегі аудармасын табады.
ҚБ: стикер /2балл/
сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, карточкаға ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды.