Жапарова Гульназ Сериковна Күні



Дата28.12.2022
өлшемі406,7 Kb.
#60119
түріСабақ

Білім беру ұйымының атауы

№53 мектеп – лицейі

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты-жөні:

Жапарова Гульназ Сериковна

Күні:

29.12.2022ж

Сынып: 1 «В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

16 сабақ. Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу

Сабақтың мақсаты

Ежелгі адамдардың немен айналысқанын білетін болады
Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың сырт келбетін және кәсібін салыстыруды үйренеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут

Өткенді пысықтау


5 минут


Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут
Сабақты қорыту
6минут

Қосымша тапсырма


2минут
Кері байланыс
5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру


Сәлемдеседі: «Сәлеметсіз бе?!» Оқушылар өз көршісінің қолының саусақтарына бас бармақтан бастап, кезек-кезек бірдей саусақтарын тигізіп
былай дейді:
•Үлкен (бас бармақтарын өзара тигізеді);
•Жетістік (сұқ саусақтарын);
•Барлығында (ортанғы саусақтарын);
•Және барлық жерде
(атаусыз саусақтарын);
•Тілеймін (шынашақ саусақтарын);
•Сәлеметсіңдер ме!
(алақандарын тигізу).
Өткенді пысықтау

Ауа райы туралы сұрақтарға жауап беру


Тақырыпты ашу


Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтан біз не жайлы білеміз? («Болжамдар ағашы»). Тақтада ағаш бейнеленген, оның діңіне
«Ежелгі адамдар» деп жазылған. Мұғалім барлық нұсқаларды (дұрыс және қате) ағаш бұтақтарына жазып, Осы
пікірлермен барлықтарың келісесіңдер ме? деп сұрақ қояды. Жауаптар саны шектелмеген.
ФТ. «Болжамдар ағашы»
Оқушылардың жауаптары (болжамдары) Ежелгі адамдар:
–сырт бейнелері қандай болған;
–немен айналысқан;
–қалай өмір сүрген;
–қандай киім киген және т.б. Мұғалім: – Балалар, біз сабақта қарастыратын сұрақтарды түгел анықтадыңдар. Сендерге сәттілік тілеймін!
Жаңа тақырып
«Назар сал» әдісі
Оқулықтағы «Ежелгі адамдар» суретін қарап шығыңдар. Ежелгі адамдар қазіргі адамдардан немен ерекшеленген деген сұрақты ойланыңдар.
Мұғалім: – Біз «Ежелгі адамдар» суреті
бойынша жұмысымызды жалғастырамыз. Ойлап қараңдар, тіпті біз суретте адам немесе маймыл бейнеленгенін айыра алмаймыз. Жануар емес, адамның өзінің бейнеленгенін қалай дәлелдеуге болады?
А1-2 тапсырмаларын оқушы дәптерінде орындау.

Мұғалім: – Терімшілікке көп уақыт пен күш қуат қажет болды. Ежелгі адамдар жеуге жарамды тамырларды, жемістер мен жидектерді, құстардың


жұмыртқаларын тауып, солармен де қоректенді. Жиналған жемістер мен өсімдіктердің етке қарағанда қоректік
маңызы аздау болды. Ол кезде аң аулау үнемі сәтті бола бермеді. Сол себепті, ежелгі адамдар көп жағдайда ашығуға ұшырады.
Ежелгі адамдар жинаған жемістердің суреттерін салыңдар (Оқушы
дәптеріндегі В. тапсырма).
«Логикалық тізбек» ойыны
Тізбекті бірінші бастайтын бала кез келген бір сөзді айтады, келесі оқушы сөз қосып, оның бірінші айтылған сөзбен
байланысын түсіндіреді. Алдымен мен өзім сөзді атайын – ежелгі («Логикалық тізбек» тәсілі).
Талқылау барысын жалғастыру үшін мұғалім балалар айтқан сөздерді тақтаға жазады.

«Эвристикалық сұхбат» әдісі


Қалай ойлайсыңдар, не себепті ежелгі адамдар жеке өмір сүре
алмады?
Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтырады.
Ежелгі адамдарға төнген қауіптер көп болды. Орманда көптеген жыртқыш аңдар, мысалы, жолбарыстар, аюлар тіршілік етті. Жеке жүргенде олардан
құтылу мүмкін болмады. Сонымен бірге зілді аулауға көп адам қажет болды.
Бұлардың бәріне бір адамның шамасы келмейтін болғандықтан, адамдар
ежелгі ұжымдарға – адамдар қауымына бірікті.

ҚЖ:
«Иә-жоқ» ойыны.


1.Ежелгі адамдар жүрген кезде қолдары тізелеріне дейін түсіп жүретін болған.
2.Ежелгі адамдар жеке-жеке өмір сүрді.
3.Ежелгі адамның ең алғашқы жасай алған еңбек құралы – шапқы.
4.Ежелгі адамдар еңбек құралдарын темірден жасаған.
5.Ежелгі адамдар аң аулаумен және терімшілікпен айналысқан.




Амандасу түрлерін көрсетеді


Ауа райы туралы айтады


Ойларымен бөліседі, болжам жасайды.


Бүгінгі сабақтың
тақырыбымен танысады.

Жауап:
– Ежелгі адамдардың бет сүйектері ірі, кең танаулы, бас сүйегіндегі қас үсті доғасы ерекше алға қарай шығыңқы, маңдайы тайқы болып келген. Жүрістері аса тік емес,


секірмелі болды.

Дәптермен жұмыс жасайды


Сурет салады
Өз ойымен бөліседі

Ойын ойнайды


Жауап: Адамдар бірге өмір сүргенде:
–аң аулау жеңілірек болды;
–жыртқыш аңдардан сақтануға мүмкіндік болды;
–кішкентай балаларға қарау жеңіл болды және т.б.
Оқушылар
дың жауаптары:
1. Иә.
2. Жоқ.
3. Иә.
4. Жоқ.
5. Иә.

Кері байланыс жасайды






Тамаша!



Дескриптор:
Суреттерге қарап болжам жасады
Өз ойларын еркін жеткізе білді

ДескриптоР:


Суреке қарап өз ойларын айтты
Ежелгі адамға тән қасиеттерді атады

Дескриптор:


Ежелгі адамдардың тіршілігін ажыратты
Оар туралы суреттер салды
Тамаша!
Жарайсың!

Дескриптор:


Не себепті ежелгі адамдар жеке өмір сүре алмағанын атады
Олар туралы білімдері толықты

Дескриптор:


Сұрақтарға дұрыс жауап берді
Ежелгі адамдар туралы біледі

«Бағдаршам» әдісі





Суреттер



Оқулық

Суреттер


Оқулық

Суреттер

Жұмыс дәптері



Суреттер
Ойынға арналған суреттер




Суреттер

Кері байланыс тақтасы



Ресурстар:












Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет