Қос жынысты және дара жынысты гүлдер



Дата27.11.2023
өлшемі3,61 Mb.
#130110
түріСабақ



Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қос жынысты және дара жынысты гүлдер ……………………………………………………………………………………………
(сабақтың тақырыбы)


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Толғанбаева Фатима

Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қос жынысты және дара жынысты гүлдер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқытумақсаттары

Қосжынысты, дара жынысты гүлдер құлқайыр, тұқымдастарының ерекшеліктерін түсінуге ықпал ету.

өсімдік және оның мүшелері жайында

ұғымдарды қалыптастыру.ұғымдарды қалыптастыру.


Сабақтың мақсаты

.
2. Гүлді өсімдіктердің ерекшеліктерін түсіну.

сұрақтар арқылы


оқушылардың дүниетанымын, шығармашылық


қабілеттерін дамыту.


Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің
Әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы

Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын.




Мақтау
Мадақтау

Слайд 1

Сабақтың ортасы

Мұғалім: Бір гүлде аталық пен аналық болса қос жынысты.Аталық немесе аналық қана болса дара жынысты дейді. Тек аталығы бар болса аталық гүл,аналығы ғана болса аналық гүл дейді.Аталақ гүлдер мен аналық гүлдер бір өсімдікте болса – бір үйлі(жүгері, асқабақ).Аталық гүлдер бір өсімдікте,аналық гүлдер екінші өсімдікте дамыса – екі үйлі(қарасора,қалақай)болғаны.
- Бір үйлі өсімдіктер дегенімізді қалай түсінесің?
- Екі үйлі өсімдіктер дегенімізді қалай түсінесің?
ІІ. Сараланған бөлім:



Операциялық-орындаушылық кезең
Оқулықтан мәтінді оқып, тапсырмаларды орындаңдар
1 - тапсырма Сызбаны толықтырып жазыңдар

Қос жынысты гүлде




2 - тапсырма Биологиялық пошта ойыны  
Тапсырма.Конвертке қосжынысты гүлдер
Екінші конвертке дара жынысты гүлдерді салыңдар
1.жүгері 2.қалақай 2.тал 1.асқабақ
2.терек 1.қайың 2.қара сора
1.орман жаңғағы
3 - тапсырма Қажет сөздерді жазыңдар
1)Аталығында ғана болса
_______ жынысты дейді
2) Аталық гүлдері мен аналық гүлдер
бір өсімдікте болса ______________
үйлі өсімдік деп аталады
3)Жыныссыз гүлдерде_______
мүшелері дамымайды



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

https://youtu.be/-sSJXKQnrGQ

Сабақтың соңы.
5 мин
Синтез
«Ойлан, тап!» (сабақты бекіту

5мин
Рефлекция





Оқулықтан тыс орындалатын танымдық тапсырмалар 
4 - тапсырма Гүл формуласы қазақша әріптермен қалай таңбаланатынын жазыңдар
Т-тостағанша
К-
А-
Ж-
5 - тапсырма Мына ұғымдарға жеке-жеке талдау жасаңдар,
қандай өсімдіктерде болатын
кестеге жазыңдар
1.Бір үйлі өсімдіктер__
2.Екі үйлі өсімдіктер__
3.Жыныссыз гүлдер_
4.Аналық гүлдер__
Ой тұжырымдамасы:


Сабақты қорыту. Өсімдіктердің көбею жолдарын еске түсіру.


  • «Екі жұлдыз, бір тілек»

  • 1. Бүгін мен сабақта ... білдім

2. ... қызықты болды 3. Мен ... қалаймын

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»


Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!»,






Стикерлер
смайликтер


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет