Сабақ : №2 Мектеп: Астана қ. Фмб нзм күні : Мұғалім: Меңдібаева С.Ә



бет1/2
Дата01.10.2024
өлшемі373,82 Kb.
#146343
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
1 Қазақ әдебиеті 6-сынып 1-тарау 2-сабақ Алып ер Тұңға ҚМЖ 1-нұсқа


І бөлім: Туған жерім - аялы алтын бесігім
Сабақтың тақырыбы «Алып Ер Тұңға» жыры
2 сабақ

Сабақ : № 2



Мектеп: Астана қ. ФМБ НЗМ

Күні :

Мұғалім: Меңдібаева С.Ә

Сынып: 6 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ мақсаты

Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту



Құндылықтарды игерту:

  • адамгершілік

  • сыйластық

  • құрмет

Бағалау критерийлері:

  • Үзінділерді талдайды

  • Мәнерлеп оқиды

  • Ұнаған шумағын жаттайды

Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер
Ежелгі түркі, жоқтау, сақ көсемі

Осыған дейін меңгерілген білім

«Аяз би» ертегісі



Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер



Дереккөздер





Сабақтың басы

5 мин


Қызығушылықты ояту кезеңі
«ОЙЛАУ ТУРАЛЫ ОЙЛАНУ». әдісі




  1. Берілген суреттердің бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар деп ойласыздар?

  2. Суреттерді не байланыстырады?

  3. Тәуелсіздік монументінде неліктен «Алтын бекзада» мүсінделген?




Сабақтың ортасы


5 – 7 минут


5 минут


7 минут
Ауызша кері байланыс 3 мин
10
минут
Ауызша кері байланыс беру
2-минут
Саралау тапсырмасы

Мағынаны тану кезеңі
1-тапсырма. Берілген суреттер арқылы оқиғаны болжау.

  1. Жырда қандай оқиға орын алуы мүмкін?

  2. Қай сурет оқиғаның басталуы, дамуы, шиеленісі, шешімі бола алады деп есептейсің?

  3. Бұл суреттер кейіпкердің ішкі жан-дүнесінен хабар беріп тұр деп айта аламыз ба?

  4. Жырдағы оқиғалардың реттілігінің маңызы неде деп есептейсің?

«Құс ұшу үшін, Адам бақытты болуы үшін туады» Нақыл сөз бе әлде парадокс па?











2-тапсырма. «Талдап білу» стратегиясы Өлеңді мәнерлеп оқы. Берілген сұрақтарға жауап бер


  1. Жырда жыршы бейнесі, көңіл-күйі қандай сөздер арқылы берілген?

  2. Өлеңдегі «опасыз дүние» деген не? Өмір неге опасыз?

  3. «Жүрек жыртылар...» Бұл тіркесті қалай түсінесің?

  4. Заман неге өшін алады?

  5. Жырда еркіндік, бостандық, тәуелсіздік идеясы қалай көрінеді?

  6. Елді ел қылу үшін олар қандай әрекеттер жасады?

  7. Өлеңде қандай қарама-қайшылық әрекеттер бейнеленген?

  8. Жоқтаудың қазақ халқы үшін үшін қандай маңызы болған?

6-тапсырма. Жырды мәнерлеп оқу. Төменде берілген сұрақтарға жуап беріңіз.

  1. Жоқтау жырды оқыңыздар. 2. Мұң-шер, қайғы, өкініш секілді сезімдермен берілген сөздер мен сөз тіркестерін теріп алып (кемінде 5 сөз немесе сөз тіркесі), мәнін ашып, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.

  2. Зерттеулеріңіздің қорытындысын 20-30 сөзден тұратын тұжырымдама түрінде жазыңыздар

Мұң-шер, қайғы, өкініш секілді сезімдермен берілген сөздер мен сөз тіркестерін тауып жаз

Сөздердің білдіретін мәні











«Алып Ер Тұңға» жыры https://bilimland.kz/kk/content/lesson/7875
http://edu.semgu.kz/ebook/umkd/87cc27ef-51ce-11e4-bf6e-f6d299da70ee%D0%A3%D0%9C%D0%9A%D0%94%20%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%81%20%

презентация





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет