Сабақ: Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл»



бет1/2
Дата05.12.2023
өлшемі276,03 Kb.
#134358
түріСабақ
  1   2

САБАҚ:
Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл». Сейітқұл – еңбек адамы

Мектеп: №3 ҚОМ

Күні: 20.11.2018

Мұғалімнің есімі: Тумарбаева Ж.Қ



СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны: 18

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)

әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.(5.Т/Ж2)
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен «с – әрекеті арқылы образын ашу . ( 5 Т/Ж 3)

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың көршілігі орындай алады:

  • Кейіпкерлер образын портреті мен іс – әрекеті , сөзі , ішкі ойы арқылы ашады.

Кейбір оқушылар:

  • Кейіпкер образына қатысты өзіндік пікір танытады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Кейіпкерлер портреті мен іс – әркеніне талдау жасайды , кейіпкер образына қатысты өзіндік пікір танытады .

Тілдік құзіреттілік



Барымта , жарлы – жақыбай.жамағат , бейнет , табан ет , дәулетін.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, интерактивті тақта . Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Алдыңғы тақырып

Ы. Алтынсарин өмірі шығармашылығы . Қыпшақ сейітқұл әңгімесін оқып танысып келу .

Жоспарланған
уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 5 минут



Топқа бөлу 2 минут
Оқушыларға стол үстінен қағаз қиындыларын алуларын сұраймын. Қиынды артындаға жазуларға қарай 3 топқа бөлініп отырады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
3 минут



1-топ «Адамгершілік »
2-топ «Еңбекшілік »
3-топ «Байлық »




Ортасы 20 минут

Білу және түсіну 10 минут
Топтарға тапсырма:
(Асық арқылы сұрақтарға жауап беру)
Өмірі мен шығармашылығынан мағлұмат беру.
Ы. Алтынсарин қай жылы дүниеге келді?/1841жылы қазіргі Қостанай облысы Дотабал ауданында дүниеге келді./
Қай жылы мектеп қабырғасын аттады? /1850 жылы Орынбор қаласындағы мектепке алынады/
1857 жылдан бастап қандай қызмет атқарды? / атасы Балғожа биге хатшы болады/
1859 жылы ғалым, профессор В. В. Григорьевпен танысады
Мұғалімдік қызметті қай жылы , қай жерде атқарды? /1860 жылы Торғайда мұғалім қызметін бастайды./

Алғашқы оқулығы қай жылы жарық көрді? Атауы қандай? / 1879 жылы Қазақ хрестоматиясы .


1879 жылы Торғай облысы мектептерінің инспекторы.
1881жылы Омбыда тұңғыш рет мұғалімдер даярлайтын мектеп ашылды.


Қолдану 8 минут «Интервью» әдісі


Жалпыға арналған тапсырма:
Мақалдың жалғасын табу.
Еңбек ерлікке жеткізер , / ерлік елдікке жеткізер/
Еңбек етпей елге өкпелеме ,/ егін екпей жерге өкпелеме /
Еңбек етсең емерсің, / ерінбесең жеңерсің/
Еңбегіне қарай – құрмет, / жасына қарай – ізет/
Еңбек адамның / екінші анаасы/
Еңбек – ата , / жер – ана/Еңбек ет те мақтан ,/ ойнап күл де шаттан/





«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
«Интервью» әдісі
Оқушылар мақалдың жалғасын табады.

Сергіту сәті
2 минут

«Қыдырып қайтайық!»
би билеу


«Қыдырып қайтайық!» биі



ортасы

1-Топ Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастыру

  1. Сейітқұлдың ойы;

  2. Қабырғаға өзені бойына қоныстануы;

  3. Егін егуі;

  4. Артық астық малға айырбастауы;

  5. Сейітқұл елінің 450 үйге жетуі;

  6. Қауіпсіздік шаралары;

  7. Базар ашуы;

  8. Сейітқұл жұтының бай болуы.

2- топ Сейітқұлға хат жазу
3- топ: Қыпшақ Сейітқұл қандай адам? Деген сұрақ бойынша Сейітқұл бейнесін көрсету. / еңбекқор , көпшіл т.б толықтырып жазады.
Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ»
Дискриптор:
Кейіпкер іс – әркентіне баға бере алады:
Мысал келтіре алады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет