Сабақ жоспары Бөлім атауы: 1-бөлім: Парасат пайымы



Дата16.03.2023
өлшемі20,47 Kb.
#74803
түріСабақ

Тексерілді
«Қазақ әдебиеті» пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім атауы:
1-бөлім: Парасат пайымы

Мектеп:
Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия

Сынып: 10-сынып

10 «Ә» сынып 25.01.23 10 «Б» 26.01.23

Пән мұғалімі

Туякова А

Сабақтың тақырыбы

А.Кемелбаева «Шашты» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды.
Көптеген оқушылар: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды, дәлелдер келтіреді.


Кейбір оқушылар: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды, дәлелдер келтіреді, мысалдар келтіреді.




Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
1 минут

Ұйымдастыру кезеңінде мақсат, тақырыппен таныстырылады.

Мақсат, тақырыппен танысады.







15 минут

«Миға шабуыл»
Үй тапсырмасы сұралады.
Ақанға хат жазу.
-



Хаттар оқылады


Өз ойларын айтады

«Ең үздік хат иесі» әдісі арқылы өзара бағалайды.

Сұрақтар



Сабақтың ортасы
15 минут

10мин


1 Шығармадан көркемдегіш құралдарды табу
Жалпы мәтінмен жұмыс жасату

*«Қаңбақша ауып, тамырсыз дедектеген» Тасқұрмандай кәпір орыстан, сірә да жеңілмес еді».(теңеу)




*Алты бақан алауыз бол­ғанымен, «кертағыдай бұл қазақ бүлік­шіл, өлермен халық екенін көрсет!» деп ба­ланы түрікпен ат бәйгесінде қаракөк тұ­қым, аузымен құс тістеген хас жүйрікпен қа­шырмақ болады.


* «Жылқы әулие, әулиеге тап­сырдым!». «Ай-Күн жа­рық­сыз болмас»
Қорқытқа көр қазба» дейді. Мен айтамын, Қорқытқа көр қазылсын, уа­қыты келсе даяр тұрады!».


*Түрікпен «аш құлақ та тиыш құлақ» дер, бірақ «мен» – мен қазақпын – «Тұрлаусыз өскен құлан­дай қыпшақ қаныңды сатпа!» дейді


Жалпы автордың диалогтарындағы ежелгі сөйлеу мәнерін­де ақпараттық ны­ғыздық бар. А.Кемелбаева эпостық емеу­рін­нен таза стиль қалыптас­тыра алған өз жолы бар қаламгер.



Шығармадан көркемдегіш құралдарды табу


Жалпы мәтінмен жұмыс жасайды
Эпилог
Пролог
Метафора
Теңеу
Фразелогизмдер
Монолог
Диалог
Психолгиялық параллелизм
Мифтік элементтер
Эпитеттерді табады.

Сөзмаржанмен жұмыс жасайды.



Дескриптор бойынша бағаланады:.
Жалпы – 6 балл.
.

Дескриптор


*.Көркемде-гіш құралдар-дың түрлерін біледі.

*Бір-бірінен ажырата алады.


*Анықтама-сын біледі.
.



АКТ



Функционалдық сауаттылық дағысын дамыту

Жіктеу, талдай алу дағдылары қалыптасады.




Өзара бағалау




Сабақтың соңы
3 минут

Рефлексия:
БББ кестесі

Білдім

Маған қиын болды

Келесі сабақта білуім керек













Сабақ алдындағы білімін, сабақ барысында алған білімін, туындаған сұрақтарын айтады.







1 минут

Үйге тапсырма: Шығармадағы аттың сипатын Абайдың «Аттың сыны» шығармасымен салыстырып, талдаңдар











Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет