Сабақ жоспары М. Мағауин «Шақан шері»



Дата28.02.2022
өлшемі150,71 Kb.
#26579
түріСабақ
Байланысты:
10-сынып ҚГБ ҚМЖ -Шақан шері БС


Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Ж.Егінбаев атындағы интернаты бар орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

М.Мағауин «Шақан – шері» романы

(сабақтың тақырыбы)



Бөлім:

Аңызбен өрілген көркем сөз

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Құрманалиева Жадыра Құрманғазықызы

Күні:

22.02.2022ж.

Сынып: 10 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

М.Мағауин «Шақан – шері» романы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.1.1. Шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: шығарманы мазмұндас туындылар үлгісімен салыстырады;

Көптеген оқушылар:шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын анықтайды;

Кейбір оқушылар: шығарманы мазмұндас туындылар үлгісімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныппен амандасу, түгендеу, сынып назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсаты мен міндетін таныстырамын.



Қызығушылықты ояту.

1-тапсырма. «Суреттер сөйлейді» әдісімен галерияға саяхат жасап қайтайық. Ол үшін балалар, экранға назар аударайық.Экраннан ненің суреттерін көріп тұрсыңдар?





«Көксерек» – адам мен табиғат арасындағы байланысты көрсететін шығарма. Авторы – Мұхтар Омарханұлы Әуезов. Бұл әңгіме 1929 жылы жазылған. Реалистік әдебиет дәстүрі тудырған мотивтерді шеберлік политрасындағы сан алуан бояулар мүмкіндігін өз мұратына орай өнерпаздықпен жаңғырту арқылы жазылған жаңа тынысты шығарма.
Әр бір шығарма жазған сайын тынға түрен салып, оқшау болмыс-бітімімен оқырманды қайран қалдырып, көркемдік көкжиегін кеңіте түсетін көрнекті жазушы Мұхтар Мағауиннің «Шақан-Шері» романы . Романда Іле өзені бойындағы жолбарыспен жекпе-жекке шығып, тұқымын құртқанға дейін барған ержүрек аңшы Шақанның өмірі суреттеледі.

1.2-тапсырма. Серпілген сауалдар арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріп көрейік.

  1. Шығармада орын алған оқиғаларға жолбарыс, қасқыр кінәлі ме?

  2. Шақан шерінің,адамдардың әрекетін қолдайсыз ба?

  3. Кек алу дұрыс па?

  4. Шығармада табиғат заңына қарсы шығу байқалады ма?




Кері байланыс

Суреттер

Сабақтың ортасы


2-тапсырма. Жеке жұмыс.

«Креативті матрица» әдісі арқылы шығарманың көркемдік құндылығын анықтайсыздар. Ол үшін төмендегі кестені толтырыңыздар.

Шығармадағы

құндылықтар



Махаббат

Адалдық

Қарапайым

дылық


Еңбек

қорлық


Жанашыр

лық


Қулық

Басқа қандай құндылықтарды байқадың?

Кейіпкерлер

 

 

 

 

 

 

 

Кейіпкерлердің әрекеттері

 

 

 

 

 

 

 

Орны

 

 

 

 

 

 

 

Нәтижесі

 

 

 

 

 

 

 

3-тапсырма. Жұптық жұмыс.

«Венн диаграммасы» әдісі арқылы «Шақан-Шері» романы мен «Көксерек» әңгімесін салыстырады.





Бағалау критерийі

Дескриптор

оқушы

Шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырады;


Екі шығарманың айырмашылықтарын салыстырды;

Шығармаларда көтерілген мәселе мен туындау себебін салыстырады;

Шығармалардағы табиғатқа жасалған қиянатты салыстырады.

Кері байланыс. Жұптар бір-бірінің жұмыстарымен танысып, 3 сөйлемнен тұратын комментарий жазады.
3-тапсырма. Топтық жұмыс.

«Коллаж әңгіме» әдісі. Әр топқа тақырыпқа байланысты суреттер беріледі. Білім алушылар суреттерді құрастырып, мәтін құрайды.

Сабақты бекіту.





Өзін-өзі бағалау

Өзара бағалау

Мұғалімнің бағалауы

Стикер арқылы

Кесте

Сабақтың соңы

5 минут


РЕФЛЕКСИЯ

«Ұялы байланыс желісі» әдісі

1.Жоғары желі – толық түсіндім

2. Орта желі – жартылай түсіндім

3. Төмен желі – мүлдем түсінбедім
































Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет