Сабақ тақырыбы Cәтсіз тәжірбие. Майкельсон тәжірбиесі



бет1/2
Дата27.11.2023
өлшемі34,49 Kb.
#129881
түріСабақ
  1   2

Таныстым: ________ Асанова Б.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: №59 жоббм

Күні:16.11.23ж

Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсебаева Г.О.

Сынып: 10б

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Cәтсіз тәжірбие.Майкельсон тәжірбиесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.8.1.3 - электромагниттік сәулеленуді олардың пайда болу және затпен әрекеттесу сипаты бойынша ажыратады

Сабақ мақсаттары

Оқушылар білуі тиіс:
- электромагниттік сәулеленудің қасиеттерін сипаттайды;
- электромагниттік сәулелену түрлерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады;
- электромагниттік сәулелену үшін санның сапаға ауысу заңын түсіндіре алады.

Жетістік критерийлері

Оқушылар оқу мақсаттарына жетеді, егер олар:
- электромагниттік сәулеленудің жалпы және айрықша қасиеттерін түсінеді;
- олар электромагниттік сәулеленуді инженерия мен күнделікті өмірде қолдана алады.

Тілдік мақсаттар



Арнайы пәндік лексика мен терминология:
инфрақызыл және ультракүлгін сәуле, рентген сәулесі, электромагниттік толқын шкаласы, сыну
Пайдалы диалог / жазу үшін
Электромагниттік сәуле ...
Электромагниттік толқындардың таралу жылдамдығы ...
Электромагниттік толқындар ...



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

1 минут


Сабақ алдында сынып 3 топқа бөлінеді. Әр топ топ мүшелерінің арасында тапсырмаларды бөліп алады, сабаққа дайындықтағы іс-әрекеттерін үйлестіретін жетекшіні анықтайды. Топтарға электромагниттік толқындардың бір түрі туралы есептер, Power Point бағдарламасын қолдана отырып, өз топтарында презентация жасауға тапсырма беріледі.
Жоспары:

  • Радиацияның түрі және оның негізгі сипаттамалары;

  • ашылу тарихы;

  • Радиациялық көздер;

  • негізгі радиациялық қасиеттері;

  • радиацияның бұл түрін практикада қолдану (кейбір құрылғылардың мультимедиялық компьютерін қолдану арқылы және осы типтегі сәуле қолданылатын жұмыс принципі).

Мұғалім сыныпты қарсы алады, оқушыларды белгілейді, күнін жазып алады. Оқушылар өздерінің ауызша қатысуын көрсетеді.
Оқытушы: сабақтың тақырыбын анықтау үшін үстелдегі заттарды - қашықтан басқару пультін, электр каминін, қағаз купюраларын анықтауға арналған құрылғыны (банкнотты анықтаушы), рентген сәулелерін көрсетеді.
Оқушылар: осы тақырыптарды зерттеп, сабақтың тақырыбын анықтайды.
Оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарын дәптерлеріне жазып алады.

Қашықтан басқару пульті, электр камині, банкнотты анықтайтын құрылғы (банкнотты анықтаушы), рентген сәулелері



Сабақтың ортасы
2 минут

2 минут

3 минут

24 минут

5 минут


Күнделікті сөйлеу барысында біз «жарық» сөзін әртүрлі мағынада қолданамыз: менің нұрым, бал, айт ... оқу - жеңіл, оқу - қараңғылық емес ... Физикада «жарық» ұғымы әлдеқайда нақты мағынаға ие.
Сонымен жарық деген не?

Тақырып бойынша білімді еске түсіру:


Сәуленің қандай түрі (жылу немесе люминесцентті) болып табылады:
а) ыстық металл құю;
б) люминесцентті лампалар;
в) жұлдыздар;
г) теңіздегі бірнеше балық?
Келесі жағдайларда қандай люминесценция пайда болады:
а) теледидар экранының жарқылы;
б) жарнамалық түтіктердегі газдың жарқылы;
в) компас инесінің жарқылы;
г) теңіздегі планктонның жарқылы?

Бүгін біз электромагниттік толқындардың масштабында саяхат түрінде сабақ өткіземіз.


Әлем - бұл электромагниттік сәулеленудің мұхиты. Біз осы мұхитта қоршаған кеңістікке енетін толқындарды байқамай өмір сүріп жатырмыз. Каминді жағу немесе шам жағу арқылы адам осы толқындардың көздерін олардың қасиеттері туралы ойламай-ақ жасайды. Бірақ білім - бұл қуат: электромагниттік сәулеленудің табиғатын ашқаннан кейін адамзат ХХ ғасырда өзінің ең әр түрлі формаларын игеріп, пайдалануға берді.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет