Тараз инновациялық көпсалалы колледжі
|
Тексерген
|
Директордың оқу ісі жөніндегі әдіскері Жунисов А.Б.
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Көмірсутектермен мен олардың туындылары арасындағы генетикалық байланыс
|
|
|
Модуль/Пән атауы
|
химия
|
Дайындаған оқытушы
|
Назымкулова Л.
|
Күні:
|
|
ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
|
Курс: 1
|
Оқу жылы: 2022-2023 В-9-22-1 В-9-22-2 О-9-22 ТБ-9-22
|
Сабақ типі
|
Алдында алған білімдерін жүйелеу және қорытындылау
|
МАҚСАТЫ
Міндеттері:
|
Органикалық қосылыстардың кластары туралы білім қалыптастыруды жалғастыру, көмірсутектер арасындағы генетикалық байланысты қорытындылау және олардың өнімдерін болжай алуға уйрету
Пәнге қатысты лексиканың көмегімен көмірсутектер арасындағы генетикалық байланысты ауызша сипаттайды
|
Оқу сабақтары барысында білім алушылардың игеретін кәсіби біліктерінің тізбесі
|
11.4.2.31.- органикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыстың сұзбасын жасау
11.4.2.32.- көмірсутектер арасындағы генетикалық байланысты біледі
11.4.2.33 – органикалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыстың өнімдерін болжай алады
|
САБАҚТЫ ЖАБДЫҚТАУ
|
Оқу-әдістемелік құрал-жабықтар, анықтамалық әдебиеттер
|
Ресурстар Білім ленд, таныстырылым, бейнежазба
|
Техникалық құралдар, материалдар
|
Интербелсенді тақта. Электронды оқулық
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
-Сабақты өткізуге білім алушыларды психологиялық даярлау
(сәлемдесу ,түгендеу , назарларын сабаққа аудару)
-Өткенді пысықтау
Жаңа сабақ:
-Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі, сергіту өткізіледі, оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады, содан кейін сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері жарияланады
-Білімді өзектендіру
Үй тапсырмасы тексеріледі, қиындық туғызған сұрақтар талданады. Содан кейін оқушылар топтарға бөлініп тапсырмалар орындалады , қалыптастырушы бағалау жүргізіледі
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды
Тапсырма
Келесі өзгерістер тізбегін жүзеге асыруға мүмкіндік беретин реакция теңдеулерін жазыңдар.Реакция теңдеулерін жазғанда органикалық заттардың құрылымдық формулаларын пайдаланыңыздар
С2Н4 →С2Н4хлор→Х1→Х2→Х3→С6Н5СООН
этан→Х1→этин→көмірқышқыл газы
С→СН4→СН3хлор→Х1→С2Н5хлор→С2Н4→
СН2хлор→СН2хлор→СН≡СН→Х1→Х2→Х1
С2Н4→С2Н5хлор →С2Н5ОН→С2Н5бром→С4Н10→СО2
|
Сабақ бойынша рефлекция
|
«Басбармақ », « синквейн» әдістері
Барлығын түсіндім- қол қөтереміз
Енді түсініп келемін- қол шетте
Түсінбедім – қол төмен
|
Бағалау критерийлері
|
Егер берілген тапсырмаларды толық орындаса
Егер берілген тапсырмаларды толық емес орындаса
Егер берілген тапсырмалардың 1-2 ғана орындаса-
Егер берілген тапсырмаларды орындай алмаса
Көмірсутектер қүрылысын біледі , изомерленуін түсінеді, алкадиендердің химиялық қасиетін көрсететін реакция теңдеулерін түсінеді,қосылу реакцияларының теңдеулерін құрастырады,алкадиендердің алкендерден ерекшелігін ажыратады
|
Үй тапсырмасы
|
Есептер жинағы тапсырмалары , 6-10 жаттығулар 1-3 есептер Карточкалар
|