Сабақ. Текше, тікбұрышты параллелепипед/Дизайн Тақырыбы: Тікбұрышты параллелепипед/Дизайн Мектеп: №179 Күні



Дата17.02.2022
өлшемі0,61 Mb.
#25826
түріСабақ

97-сабақ. Текше, тікбұрышты параллелепипед/Дизайн

Тақырыбы: Тікбұрышты параллелепипед/Дизайн

Мектеп: №179

Күні:05.02.2019

Мұғалімнің аты-жөні:Кенжекүл Манапова

3-сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру.

Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушылар:

-кеңістіктегі геометриялық фигуралар мен текшенің жазбасын анықтау және дайын жазба-пішіннен олардың модельдерін дайындауды біледі.

Көптеген оқушылар:

-текшенің элементтерін атауды, жазбасын дайындау үдерістерін түсіндіруді, қолдағы материалдармен текшенің моделін құрастыруды біледі.

Кейбір оқушылар:

-кеңістіктегі геометриялық текше-фигуралардың жазбасын және олардың моделін құрастыруды өз бетімен дайындай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Берілген жазба дұрыс па, жоқ па неліктен екенін түсіндіру, жазбадағы қырларының көлемін негіздеу.



Пәндік лексика мен терминология:

текше, текшенің төбесі, қыры, қабырғасы, жазба.



Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл.

Талқылау:

–Жазбада қанша шаршы болуы керек, олар қалай орналасқан айтып беріңіз, неге?

–Неліктен жазбаларды дайындауда қосымша элементтер (жапсыру үшін)керек?

–Түтікше мен ермексаздан моделді қалай дайындауға болады, қалай ойлайсың?



Жазу:

Текшенің қанша қыры, қыбырғасы мен төбесі бар. Текше, тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын сызыңыз.

Тірек білім, білік, дағдылар

Шаршы, тіктөртбұрыш, төбелер, қабырғалары.

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры

Сабақтың басы
0-2 мин

Ынталандыру.

«Дизайн» термині ағылшын тілінен енген сөз.Ол жобалау сызу,ойластыру деген ұғымды білдіреді.Дизайнер үнемі өз заттарынан модель жасайды. Олар қорапша, тіпті бүтін бір үй болуы да мүмкін.

Олардың көбісі тікбұрышты параллелепипед пен текше модельдерін жасай алулары қажет. Онда сендер өздеріңді бүгінгі сабақта дизайнермін деп есептеңдер




3-6 мин


7-12мин

13-17мин


Белсендіру.

Интербелсенді тақтадан геометриялық фигуралар көрсетіледі.Фигуралардағы ұяшықтарда сұрақтар беріледі.Сұрақттарға жауап беру арқылы жаңа тақырыбымызды ашамыз .





  1. Оң жақтағы конус . (Сөйлемді толықтыр)Тіктөртбұрыш – бұл…

  2. Оң жақтағы дөңгелек. Текшенің өлшемдері........

  3. Сол жақтағы дөңгелек. Тіктөртбұрыштың ауданы ... тең

  4. Сол жақтағы конус .Ұзындығы мен ені тең тіктөртбұрыш ...деп аталады.

  5. Ортадағы текше .Тіктөртбұрыштың а және в – …, а –бұл …, в – бұл …

6.Ортадағы пирамида .Р = 2∙(а+в) өрнегі … деп аталады.
1 Тапсырма

Балалар текшелерді қорапқа салып тәжірибелік жұмыс жасайды.Текшелерді суретте көрсетілгендей шетінен бастап қалап салу керек.Осылай мұғалім балаларға текшелерді үш қатарға бірдей қылып тізіп салуға болатынын түсіндіреді

3х3 бұл текшен ің бір қырының саны .Ал мұндай қабаттан үшеу шықты .Онда 3х3х3=27 болады .Енді осы сияқты 2см,5см,4см ,8см
Жаңаны ашу.

Тікбұрышты параллелепипед үшін барлық алты қырлары тіктөртбұрыштар.

Параллелепипед сөзін қалай түсініп, есте сақтаймыз?

Оның құрамын екіге бөлеміз: параллеле – параллельді дегенді білдіреді (грек тілінен аударғанда), пипед – жазықтық немесе параллель жазықтықтармен шектелген геометриялық дене дегенді білдіреді (грек.)



Қандай геометриялық дене екенін түсіну үшін оған кәдімгі кірпіштің пішіні сәйкес келеді.

Бұл – нағыз тікбұрышты параллелепипед.

Қай жағы қалай аталатынын есте сақтауға тура келеді: бізге қарап тұрған жағы алдыңғы деп аталады,

Дәл осындай жақтар артындада бар – бұл артқы жағы, бүйір жақтары – сол және оң.

Үстіндегі жағы үстіңгі деп аталады, ал фигура тұрған жағы төменгі немесе негізгі деп аталады.



Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасы , ермексаз, түтікшелер



Білім ленд видео





Мақсат қою (проблемалық жағдаят)

–Тікбұрышты параллелепипед жазбасының қалай жасалатынын айтып бере аласың ба?

-Кәнеки осы сабақта оны желімдеуді үйренейік.



18-28


мин



Жаңаны ашу.

Тікбұрышты параллелепипед үшін барлық алты қырлары тіктөртбұрыштар.

Параллелепипед сөзін қалай түсініп, есте сақтаймыз?

Оның құрамын екіге бөлеміз: параллеле – параллельді дегенді білдіреді (грек тілінен аударғанда), пипед – жазықтық немесе параллель жазықтықтармен шектелген геометриялық дене дегенді білдіреді (грек.)



Қандай геометриялық дене екенін түсіну үшін оған кәдімгі кірпіштің пішіні сәйкес келеді.

Бұл – нағыз тікбұрышты параллелепипед.

Қай жағы қалай аталатынын есте сақтауға тура келеді: бізге қарап тұрған жағы алдыңғы деп аталады,

Дәл осындай жақтар артындада бар – бұл артқы жағы, бүйір жақтары – сол және оң.

Үстіндегі жағы үстіңгі деп аталады, ал фигура тұрған жағы төменгі немесе негізгі деп аталады.


Ортақ қабырғалары жоқ тікбұрышты параллелепипедтің екі жағы қарама-қарсы деп аталады.

Қарама-қарсы жақтары әрқашан тең.

Тікбұрышты параллелепипедтің қабырғалары бар екі қыры шектес жақтары деп аталады

Жаңаны қолдану

2 Тапсырма.Топтық жұмыс (1топ)


6 тіктөртбұрышты қағаздан тікбұрышты параллелепипедтің жоғарғы жағын көрсететін жабық қорапшаны желімдеп жасау аса қиын емес

Жаңалық ашу үшін балалар практикалық жұмыс жүргізеді.



Берілген жазбаны белгіленген сызықтары бойынша бүктейміз.

Күлтелерінде желімдеудің реті жазылған.



Күлтелерін жапсыра отырып, алатынымыз:

№ 3 Топтық жұмыс (2топ)

Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын салу үшін қандай өлшемдер жасаймыз?

Түсіндіре отырып, алғашқы бекіту.

Тікбұрышты параллелепипедтің үлгісі бойынша жазбасын дайындау.

Тапсырма топ бойынша беріледі:

Осы тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын тауып, оны құрастыр. Үлгісі бойынша қағаздан тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын дайындайды.




4 тапсырма Топтық жұмыс . (3 топ)

Балалар түтікше мен ермексаздан тікбұрышты параллелепипедтің моделін жасайды.

Бұл үшін қандай өлшемдерді білу керек?

Мен:


  1. тікбұрышты параллелепипедті танимын;

  2. тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын дайындаймын.

  3. тікбұрышты параллелепипедтің моделін қағаздан құрастыруды білемін.

Сергіту сәті

Дәптер, оқулық.

29-31мин
32-34мин

35-37мин



Жаңаны қолдану.

Шығармашылық деңгей үшін тапсырманы ұсыныңыз:

Осындай модельді құрастырудың алгоритмін жаса. Өткен материалмен жұмыс.

№5 ойын тапсырмасында қосындыны санға көбейтудің ережелерін қайталауды ұсынады. Ойна. Бір текшені лақтыр. 8 және 9 сандарына көбейт. Бұны қалай қолайлы етуге болады?


№6 тапсырманы орындау үшін кішкене текшені алған дұрыс және кішкене текшені жаза отырып практикалық жұмысты жүргізуге болады.



Кері байланыс

Оқушылардың материалды қаншалықты меңгергенін анықтау үшін «Қарлы кесек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне ақ параққа сұрақ жазып лақтырады,оқушы қай кесекті қағып алса ,сонда жазылған сұраққа жауап береді:




Интербнлсенді тақта



Сабақтың соңы

38-40 мин





Бағалауды «Бес саусақ » әдісі арқылы жүргізу .

Параққа оқушылар өз алақандарының суретін салады. Сол арқылы өз-өздерін бағалайды.

Бас бармақ –Басқа балаларға көмегім тиді

Балан үйрек-Тапсырманы орындағанда қиналған жоқпын

Ортан терек- Тапсырманың бәрін толық түсіндім

Шылдыр шүмек-

Кішкентай бөбек-бүгінгі сабақ ұнады ма?

Рефлексия.

Рефлексияны жүргізу үшін балаларға « Білім теңізі» беріледі.













Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет