Сабақтың тақырыбы: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі



Дата15.03.2023
өлшемі0,5 Mb.
#74637
түріСабақ
Байланысты:
Функцияның нүктедегі шегі 10 б


Бекітемін:

Бөлім:

10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:

15.02.2023ж

Пән/Сынып:

Алгебра, 10 сынып, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:
- функцияның нүктедегі шегінің қасиеттерін қолданады;
- функцияның нүктедегі шектерін есептейді;

Уақыты

Кезең
дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



5минут


Ұйымдас тыру
Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Сергіту сәті


Бекіту тапсырма лары
(Жеке жұмыс)


Сабақтың соңы

Шаттық шеңбері.
Сабағымызды бастамас бұрын спираль не екенін білеміз бе? Бір-бірімізге жақсы тілек айта отырып, спираль жасап тұрайық.
lim – латынның “limes” сөзінен алынған, шектік мән деген ұғымды береді.
жазуының оқылуы: «х аргументі а-ға ұмтылғандағы f(x) функциясының шегі b-ға тең».
Нүктедегі функция шегін есептеу ережесі
Ереже 1.
limxa(f(x)+g(x))=limxaf(x)+limxag(x)
Ереже 2.
limxa(f(x)⋅g(x))=limxaf(x)⋅limxag(x)
Ереже 3. Тұрақтыны шек белгісінен шығаруға болады: 
limxa[cf(x)]=c⋅limxaf(x)
Мысал №1.
функциясының х нүктесі 4-ке ұмтылғандағы
( ) мәнін анықтайық: .
Шешуі: нүктесі функциялардың анықталу облысының ішінде болғандықтан, оның нүктесіндегі мәнін табуға болады: .
Жауабы: -14 .
Мысал №2.
функциясының ұмтылғандағы мәнін анықтайық.
Шешуі: нүктесі функцияның анықталу облысына кірмейді. Сондықтан, жағдайдағы функцияның мәнін табу үшін, оны түрлендіріп, шектік мәнін анықтаймыз. Яғни:

Жауабы: .
Топтық жұмыс
Келесі суретке оқушылардың назарын аударып, өздеріне өмірмен байланысты мысалдар ойлап табуға ұсыныс жасаймын.




Жұптық жұмыс : Оқулықпен жұмыс А, В, С деңгейіндегі есептер



Сәйкестендіру тесті:


-14
10
0
7
9
-20
2
7
-55
5
0
1,5
Үйге тапсырма: №6.27-6.29
Рефлексия « Принтер » әдісі



Білемін

Білдім

Білгім келеді













Амандасады.
Шаттық шеңберіне тұрып, сұраққа жауап береді. Спираль етіп тұрады.
Топқа бөлінеді

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.

Сұрақтарға жауап береді.

Мысалды дәптерге жазып алады.

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.

Есептерді тақтаға жазады, талқылайды.

Платформамен жұмыс жасайды.

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады

Рефлексия жасайды



Жарайсыңдар!

Дәптерге ережелерді жазып алады.

«Басбармақ» әдісі бойынша екі топ бір-бірін бағалайды


Әр оқушыны смайлик арқылы бағалау


Дескриптор:

  • - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі және оны есептейді.

Жарайсың!



Сastlots онлайн платформасы

Слайд

Слайд

Слайд

10 сынып оқулығы

Слайд
Пойыз ойыншығы


Арқан жіп

10 сынып оқулығы


А, В, С деңгейіндегі есептерді карточка етіп тарату
Құм, сым, әйнек

Learningapp


Платформа
сы

Слайд







Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет