Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Мектеп
|
Жамбыл атындағы жалпы орта білім беретін мектеп
|
|
|
Бөлім:
|
5.2 Мәдениеттің дамуы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Асабаева Арайлым Инятқызы
|
Күні:
|
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
5 сынып
2 «Мәдениеттің дамуы»
2 Өнер мен әдебиет
1 Реттік сан
|
Сабақтың мақсаты
|
-Үйсіндер мен қаңлы тайпаларының материалдық мәдениетін анықтайды
-Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің әлемдік өркениетке қосқан үлесін сипаттайды
-Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктерін салыстырады
|
Тарихи ойлау дағдысы
Тарихи концепт
|
Тарихи талдау мен түсіндіру
Ұқсастығы мен айырмашылығы
|
Бағалау критерийлері
|
-Үйсіндер мен қаңлы тайпаларының қолданбалы ерекшеліктерін анықтайды
-Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің әлемдік өркениетке қосқан үлесін көрсетеді.
-Үйсіндер мен қаңлылардың өнер туындыларының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайды
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
3-мин
Өткен білімді еске түсіру
5-мин
Сабақтың
ортасы
12-мин
5-мин
5-мин
5-мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа біріктіру: «Билеттер арқылы» 1,2,3,4, вагондарға бөлініп отырады. Билеттерде үй тапсырмасына байланысты сұрақтар жазылған, сол сұрақтарға жауап бере отырып вагондарға отырғызылады.
1.Қаңлылардың металл өндірісінің ірі орталығы болған қала?
2. Қаңлылар зергерлік бұйымдарын қандай металдардан жасаған?
3. Неліктен қаңлылар обаларын зерттеген кезде қолөнер көптеп кеездесті?
4. Неліктен қаңлыларда өнер жақсы дамыды?
5. Үйсіндер мен қаңлыларда қыш құмыра жасау қалай дамыды?
Білу ,Түсіну
Жаңа сабақ.
М.Т сабақ тақырыбы мен мақсаты түсіндіріледі.
Б. 1- тапсырма. Деректермен жұмыс
«Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық мәдениеті» тақырыбында бейнекөрініс көріп төмендегі сұрақтарға жауап беріңіздер
Рухани мәдениет жетістіктері?
Материалдық мәдениет жетістіктері?
Б. 2- тапсырма. «Фрайер моделі» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінмен жұмыс жүргізіп, мысал келтіріп, кілт сөздер мен идеяларды анықтайды.
Ж. 3-тапсырма Кестемен жұмыс
Кестедегі үйсіндер мен қаңлылардың қолданбалы өнер туындыларын анықтап, сипаттамасын кестеге толтырыңыздар.
Өнер туындылары
|
Сипаттамасы
|
Қарғалыдан табылған «Алтын тәті»
|
|
Қаңлылардың қыш ыдыстары
|
|
ЕББҚ-(1 ) Берілген суретке қарап қолданбалы өнердің қай тайпаға жататынын анықтаңыз
Б.Т 4-тапсырма. «Венн диаграммасы» арқылы үйсіндер мен қаңлылардың қолданбалы өнерінің ерекшеліктері мен ұқсастығын анықтаңыздар
|