Сабақтың тақырыбы «Керқұла атты Кендебай» ертегісі «Аяз би» ертегісі



Дата24.03.2023
өлшемі155 Kb.
#75926
түріСабақ
Байланысты:
Абдирова К.А.








Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
Таза мінсіз асыл сөз
Туған жерім-алтын бесігім



Мектеп:Досбол орта мектебі
Мұғалім:Абдирова Қ.

Күні: 06.03.2020ж




Сынып: 5-6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі
«Аяз би» ертегісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
6.3.3.1.Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды,іс-әрекетін анықтайды.

Көпшілік оқушылар:Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдап,тек тұрғысынан сипаттайды.
Кейбір оқушылар:Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына өз көзқарасын білдіреді.

Бағалау критерийі

-Ертегідегі кейіпкерлердің портретін жинақтайды
-Іс-әрекетін анықтайды
-Кейіпкердің типтерін анықтап,сипаттайды
-Кейіпкерлердің образын ашады.
-Кейіпкер типтеріне өз көзқарасын білдіреді.



Тілдік мақсаттар



Пәнге қатысты сөздік қор мен термин сөздер:
Керқұла,торсық шеке,атан,құралай,жалақ,хан,қырық уәзір,кейіпкер,образ,жеті басты айдаhар,Меңді сұлу,қойшы шал,жыртық үйлі кедейлер,т.б.

Құндылықтарға
баулу

6.Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығын ескеріп,оқушылардың шығармашылығын дамыту,өмірге бейім ұлтжанды тұлға тәрбиелеу.



Пәнаралық байланыс

Тарих,жаратылыстану.





Алдыңғы білім
.

1.«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің сюжеттік дамуы.
2.«Аяз би» ертегісінің негізгі идеясы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері




Ресурстар

Сабақтың басы


3мин
5мин



«Жылжымалы микрофон» әдісі
(Шеңбер құрып,тілек айтады)


«Сандар сыры» әдісі (Топқа бөлу)


IТОП. Кендебай
II ТОП. Аяз би


«Блиц-сұрақ» әдісі
(үй тапсырмасына шолу)
1.Ертегі деген не?
2.Ертегінің қандай түрлері бар?
3.Ертегідегі кейіпкерді атаңдар?
4.Әдеби ертегі деген не?






.

Сабақтың ортасы
Кейіпкерді_таны»_әдісіТЖ'>10мин


7мин

10мин



1-тапсырма.«Кейіпкерді таны» әдісіТЖ
1.Мәтіннен кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып,портретін жинақтаңыз.
2.Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды 3әрекетін анықтаңыз.
3.Кейіпкер образына қатысты қорытынды жасаңыз.

Кейіпкер

Ертегідегі портреті

Кейіпкердің ең маңызды 3әрекеті

Кейіпкерге
өз көзқарасы

Кендебай

























Кейіпкер

Ертегідегі портреті

Кейіпкердің ең маңызды 3әрекеті

Кейіпкерге
өз көзқарасы

Аяз би






















Дескриптор:
-Портретке қатысты сөз тіркестерін анықтайды.
-Маңызды 3 әрекетін анықтайды.
-Кейіпкерге қатысты пікірін 1 сөйлеммен жеткізеді.
.


ҚБ.«Бас бармақ» әдісі
2-тапсырма. «Т» кестесі әдісі Ж.Ж.

Оқушыларға карточкаларда жазылған ертегі кейіпкерлерінің есімдері мен типтерін сипаттайтын сөйлемдер ұсынылады.тура және жанама мінездеулер беру арқылы кейіпкердің типтерін сипаттаңдар.Мінездеулерді жіктеңдер.




Дескриптор:
-Мәтіннен 5 сөз немесе сөз тіркестерін жазады.
-Тура және жанама мінездеулерді тауып,жіктейді.
-Кейіпкердің типтерін сипаттайды.
ҚБ. Жарайсың! Керемет! Тамаша!


3-тапсырма. «ПОПС» формуласы Ж
Кейіпкер образына қатысты өз-көзқарастарыңды білдіріңдер.
1.Өз пікіріңді жаз.
2.Пікіріңді дәлелде.
3.Өмірмен байланыстыр.
4.Қорытынды жаз.


Дескриптор:
-Пікірін жазады,дәлелдейді
-Өмірмен байланыстырады
-Қорытынды жазады.


ҚБ.«Үш шапалақ» әдісі

КЕСТЕ



Қима қағаздар




Сабақтың соңы
Кері байланыс


5мин



Кері байланыс. «Білім қоржыны»әдісі
Жасыл-өте жақсы түсіндім,мен үшін қызықты болды.
Қызыл-мен сабақты жақсы түсіндім.
Сары-тақырып бойынша әлі де ізденуім керек...



Үйге тапсырма

Ертегіден шағын үзінді жаттау.






Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. АКТ-ды қолдану

Барынша қолдау көрсету:
1-тапсырмада кейіпкерді тану бойынша саралау тәсілі арқылы сабақты жоспарлаудан бастау алып,оқушылардың көпшілігі, кейбір оқушылар (дарынды) үшін қолжетімді тапсырмаларды орындауға бағытталады.
Орташа қолдау:
2-тапсырмада «Т» кестесі бойынша саралау тәсілі арқылы қабілеті төмен оқушы ақпаратты қарапайым тілмен түсіндіруді қажет етеді, деңгейі жоғары оқушы мазмұны күрделі диалогты талап етеді.Барлық оқушыға диалог аясында сындарлы кері байланыс берілуі қажет.
Қолдауды аз көрсету:
3-тапсырмада
«Попс формуласы» бойынша саралау тәсілі саралаудың бұл түрі ілгері деңгейдегі,мазмұны терең ресурстармен жұмыс жүргізуге бейім балаларға арналады. Оқушылар бәріне ортақ бір сұраққа жауап бергенімен , күрделілік деңгейі әр түрлі ресурстарға сүйене отырып,өз жауаптарын негіздей алады.

Дескрипторлар нәтижесінде қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Топтық, жұптық, жеке жұмыстарда .«Бас бармақ»,мадақтау арқылы бағалау, «үш шапалақ» әдісі бойынша бағалаулар жүргізіледі.

Оқушылар топта жұмыс жасау барысында парталарды қозғалтпай, бір-біріне бұрылады



Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Тренердің кері байланысы арқылы:
Сабақ жоспарлауда 2 мақсаттың кіріктіріле жасалатындығы тиімді болды.Оқыту әдісі ұнады.


Әріптестерімнің кері байланысы арқылы:
Ұжыммен,топпен жұмыс жасап,пікір алысудың тиімділігі байқалды.
Тәжірибемді дамыту жолдары:
Көп іздену нәтижесінде жаңашыл бағытта жұмыс жүргізуді одан әрі дамытамын.



Қорытынды бағалау
1:Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Белсенді әдістер қолдандым
2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқушылардың деңгейлеріне байланысты тапсырмалар берілді.
3:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1: Сыныптың топпен,жұппен,жеке жұмыс жасау дағдыларының қалыптасқандығы.Берілген тапсырманы бірлесіп орындауы.




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет