Сабақтың тақырыбы: Мінез-ақылдың сауыты Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары



Дата04.05.2023
өлшемі148,1 Kb.
#89675
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

Адамның сырт келбеті мен мінезі

Күні: 07.03.2023ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тынхан Нұржамал Жарылғапқызы

Сынып: 5”Б”
Пәні: Қазақ тілі

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Мінез-ақылдың сауыты

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.О5. Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру;
5.Т/А Мәтіннің мазмұнын түсіну, негізіг және қосымша ақпараттарды анықтау.

Сабақ мақсаттары

Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыраыд;
Мәтіннің мазмұнын түсіну, негізіг және қосымша ақпараттарды анықтайды..




Құндылықтарға баулу

Мәдениеттілік

Жоспар

Уақыт

Педагог іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақ
басы

7-мин


Сәлемдесу. Түгендеу
Психологиялық ахуал

Үй жұмысын тексеру.



Амандасады.
Үй жұмысын көрсетеді.

-9,10 балл


-7,8 балл


- 5,6 балл

Тақта, ноутбук

Ортасы
7-мин
4-Мин
8-мин

5-Мин


  1. Мин

2-мин


  1. тапсырма 141-бет

Мәтінді оқы. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықта. Мәтінге ат қой.

  1. тапсырма 142-бет

Мәтін мазмұнын қамтитындай 5 сұрақ жаз. Сұрақтардың ішінде антоним сөздер болсын.

  1. тапсырма 142-бет

Жұптық жұмыс. Кластер жасап, сол бойынша түсініктеріңді айтыңдар. Кластерде дерексіз зат есім сөздерді қолданыңдар.

11-тапсырма 142-бет
Мәтіндегі күрделі сөздерді теріп жаз.



  1. Тапсырма 142-бет

Төменде берілген ережелерді оқы. Әр ережеден түсінгендеріңді ,мысалмен жаз .


Сыпайылық пен сөйлеу мәдениетінің ережелері:
1. Сыпайылық басқа адамдарға деген қатынастың көрінісі. Сыпайы адам басқаларды ынғайсыз жағдайда қалдырмайды.
2. Сыпайы адам ылғи да сәлемдесіп, қоштасып жүреді. Сәлемге жауап бермеу әдепсіздік.
3. Бөлмеге, сыныпқа үлкен кісі кірсе, оған сәлем беру үшін орнынан тұру керек.
4. Сәлем бергенде амандасқан адамның бетіне тура қарау керек.
5. Үлкен кісі саған қарап сөйлесе, отырған орныңнан тұрып сөйлесуің керек.
6. Өз жолдастарыңмен сыпайы бол. Оларіа ат қойып, айдар тақпа, әрдайым сыпайы сөйлес. Алғыс сөздерді айтуды ұмытпа.
7. Өсек, өтірік айтпа. Досың қателік жасаса, өзіңе сыпайы түрде айт. Сыпайы адам дөрекі түрде жауап бермейді.



Ықтимал жауап
Негізгі ақпарат- осының бәрі тәртіпсіздіктің мінез құлқымның нашарлығының кесапаты.
Қосымша ақпарат- ақымақтықты енді доғаруым керек.
Мәтіннің аты - “Қожаның ойы”
Сұрақтар құрастырады.
Ықтимал жауап
Отбасылық тәрбие ,өмір сүру ортасы, ұлттық салт-дәстүр, жақсы әдеттер.


Ықтимал жауап
Бара жатыр, қолқа-жүрегімді,ап-айқын, мінез- құлқымның өзімді-өзім, қас -дұшпаным


Ықтимал жауап
1. Кез-келген жерде сыпайы бола білу керек. Сонда ғана өзінде сыйлы бола аласың.
2. Сәлемдесу - бұның өзі сыпайылықтың белгісі. Сәлемге жауап беру әдептіліктің белгісі.
3. Үлкен кісіге, сен бірінші болып сәлемдесуің керек, бірак бірінші болып қол ұсыну дұрыс емес. Егерде үлкен кісі қол ұсынса, сенде қолынды бер.
4. Сәлемдескенде алдындағы адамға тіке бетіне қарау кажет. Қол беріп амандасқанда бетті бөтен жаққа бұрып немесе теріс қарап тұрып амандасуга болмайды. Амандасушылар бір-бірінің көзіне тура қарап шын пейілмен, жылы жузде амандасқандары жен.
5. Үлкен кісі саған қарап сейлесе, міндетті түрде сен орныңнан тұрып сөйлесуін кepek.
6. Алғыс айту көрегендіктің белгісі. Өз жолдастарыңмен сыпайы бол оларга ат койып, айдар тақпа, айқаламай сөйлес, жылы сөздерді айтуды ұмытпа. Дөрекі болма, айқалама. Жолдастарыңмен ұсақ-түйекке дауласпа, ұрысып-керіспе, ойын үстінде тату болуға тырыс.
7. Өсек өтірікке жақын болмау қажет. Дөрекі болма, айқайлама. Досың қателік жасаса, бірден өзіне айт.

Дескриптор: - мәтінді оқиды;
-негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды;
-мәтінге ат қояды.


Дескриптор:
- 5 сұрақ құрастырады.


Дескриптор:
-кластер жасайды;
-дерексіз зат есімдерді қолданады.
Дескриптор:
-күрделі сөздерді теріп жазады.


Дескриптор:
-ережелерді оқиды;
-түсінгендерін мысалмен жазады.

Тақта, дәптер

Дәптер, қалам


Дәптер, қалам


Дәптер, қалам





Үйге тапсырма:
14-тапсырма, 143 бет








Соңы
3-мин

Шығу парағы” әдісі



  1. “Мінез - ақылдың сауыты тақырыбы бойынша не уйрендің?

  2. Сен үшін қандай маңызды мәліметтер болды?

3. Өзіңнің және сыныптастарыңның білімін бағала.
4. Осы тақырып бойынша тағы не білгің келеді?





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет