Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы



бет1/29
Дата25.11.2023
өлшемі11,99 Mb.
#126642
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29

7 сынып Алгебра


Тақырып:Рационал сандарға амалдар қолдану. 6 сыныпты қайталау №1

Тарау немесе бөлім атауы:

6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

7 сынып қатысқандар саны: қатыспағандар саны:

Күні:




Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы

оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;

Сабақтың мақсаты:

- Рационал сандарды азайтуды біледі;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын таба алады;



Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- Рационал сандарды азайтуды біледі;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын таба алады;



Амандасады.
Үй жұмысын айтады.

оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы

Оқулық

8 мин

Тақырыптың мағынасын ашу

  • Таңбалары әр түрлі сандарды қосу

  • Таңбалары әр түрлі сандарды азайту. a – (-b) = a + b, - a – (+b) = -a – b

  • Таңбалары бірдей сандарды азайту. -a – (-b) = -a + b

  • Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы


Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек:
a – b = a + (- b )
Азайту амалының ерекше жағдайлары:
а – а = 0; 0 – а = - а; а – 0= а.
Мысалы: -5 – ( -5) = - 5 + 5 = 0; 0 – 2,7 = - 2,7; -4,1 – 0 = - 4,1
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек.

Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады




Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары





30
минут



Бекіту тапсырмасы

Тапсырма:
1. Сарамандық жұмыс.

  • № 1
    1.а+(-в)—(-2а)=а-в+2а=3а-в 
    2.-а-(+а)+(2в)-(-в)=-2а+3в 
    3.-а-(-в)-4а=-5а+в 
    4.-а-(+3а)+(-в)-в=-4а-2в 
    Сандарды салыстырыңдар:

-312 және -369 -415 және 426
-5,4 және 3,2 -1,8 және 3,2
7,8 және -13,2 6,4 және -11,3

  1. Сандардың қосындысын табыңдар:

427 + 263 125 + 69
-128 + (-12) -144 + (-25)
-0,6 + (-1,24) -(1,4 + 1 – 3,76)
11 + (-44) 6 + (-18)
17,8 + (-14,7) -5,2 + 4,8
-3 + (-7/8) 2 + (-5/7)



  1. Өрнектің мәнін табыңдар:

418,3 – 217,48 + 75,07 – 0,097 6,5 – 4,965 – 2, 864 + 1,991
Сергіту сәті. Логикалық есептер.
Оқулықтан № 435, №436



Жеке жұмыс/карточкамен/
№1 
379 + 948 =
- 0,81 + 0,66 =
- 7,6 + 19,2 =
- 2,6 – (- 1,4) =
№2.
3,2 – 6,28 =
- 1408,7 + 408 =
-817 + 817 =
- 13,25 – 11,05 =
№3.

42 + 18 =


- 3, 91 + 3,91 =
15,3 + (- 2,3)=
12 – (-2) =



Дескриптор:

-Таңбалар ережесін қолданады.




Дескриптор:
-Сандарды салыстырады
Дескриптор:

Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайды


Дескриптор:
-Координаталық түзу сызып, кесінді ұзындығын табады



Тақта
Бор


Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары








Жеке жұмыс

Жеке жұмыс. Карточка тарату арқылы
Тапсырмаларды орындау алдында үлгі көрсетеді:
№1 есеп
1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198
2) 9*7+7*3 =
3) 8*13+8*9 =
4) 10*5+5*9 =
№2 есеп
1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117
2) 31*(5-9) =
3) (40-29)*12 =
4) (51-15)*19 =
5) 8*(19-3) =
6) (62-3)*6 =

Тапсырманы орындайды
№1 есеп
1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198
2) 9*7+7*3 = 7*(9+3) = 84
3) 8*13+8*9 = 8*(13+8) = 168
4) 10*5+5*9 = 5*(10+9) = 545
№2 есеп
1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117
2) 31*(5-9) = 31*5-31*9 = 124
3) (40-29)*12 = 40*12-29*12 = 132
4) (51-15)*19 = 51*19-15*19 = 684
5) 8*(19-3) = 8*19-8*3 = 128
6) (62-3)*6 = 62*6-3*6 = 361



Дескриптор:
-Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері ережесін қолданып шығарады.



Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары





2 минут




Бүгінгі сабақта:
- Рационал сандарды азайтуды білді;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады;
Рефлексия
Бас бармақ» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Үйге тапсырма. №

Тақырыпты меңгергенін анықтау


Кері байланыс.











Сабақ жоспары №2
Тақырып: 6 сынып қайталау. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

7 сынып Қатысқандар саны. Қатыспағандар саны.

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

6.2В Алгебрлық өрнектер

Сабақтың тақырыбы:

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Оқу мақсаты:

6.2.1.8
тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;
6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;

Бағалау критериі:

  • Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу

  • Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену.

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

  • Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу

  • Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену

Үй тапсырмасын тексеру. №.

Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.



оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы

Тақта
Бор


Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары



10 мин

Жаңа сабақты бекіту.

«Ойлан тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру
1-тапсырма
5a-8a+7a=(5-8+7)a=4a - ұқсас мүшелерді біріктіру нәтижесінде түрлендірілген теңбе-теңдік
2-таспырма
6-(a+10-b)=6-a-10+b=-4-a+b -жақшаларды ашу ережесін пайдаланып түрлендірілген теңбе-теңдік
3-тапсырма
7a*8b*5c=(7*8*5)abc=280abc – көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып түрлендірілген тепе-теңдік
Жаңа сабақты бекіту. Бекіту тапсырмаларын орындайды.


























Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Жауабы:










































Дескриптор
-Тапсырманың қай түрде тұрғанын табады




Интернет ресурстары



25
минут


Бекіту тапсырмасы

1. Топтық жұмыс.
1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:

  1. 2)

2. Өрнекті ықшамдаңыз:



2) .
3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз:
Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20.

Жауабы: 1) ; . 2) ; .


3) 3600 см3.
2. Оқулықпен жұмыс. №721, №723, №724.
3. Жеке жұмыс.

2.Жақшаны ашып жазып, өрнекті ықшамдаңдар:


1) 3(a+1,2)-10=________;2) 7-2-( b-3))=______;
3) 8+5(-с-6)= _____;4) 1,7(d+8)-5,6= _____.
3.Ортақ көбейткішті сыртына шығарыңдар:
1) 2a+4b = ______________; 4) 3ab -2а = ______________;
2) 15b-12с)=______________; 5) 4b+12= ______________;
3) 21х-35у= ______________; 6) 5ас-3с= ______________;
=

Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
Өз бетімен жұмыс.
1. Теңдеуді шешіңіз:

  1. ;

  2. ;

  3. ;

.

Дескриптор:
-Теңбе-теңдік ережесін біледі
-Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайд
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
Дескриптор:
-Есеп шартына сәйкес математика лық моделін құра алады;
-Ұқсас қосылғыштар ды біріктіреді ережені пайдаланып;
-Жауабының дұрыстығын негіздейді..


Тақта
Бор


Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары


Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары








Жеке жұмыс

Хайролла Тілеубек тапсырмасы.
№1. «Орнына қой» әдісі арқылы жоқ санды немесе таңбаны табу керек.

  1. 3*(2a+9b+10c)=6a+27b+30c жақшаларды ашу

  2. 15x-7х+4x-9x=3x ұқсас қосылғыштарды біріктіру

  3. x(3+…)=3x+ax көбейтудің үлестірімділік қасиеті

Жауабы: 1)3 2)7х 3)а


№2. Дұрыс тепе-теңдікті тап?

  1. a*0=0

  2. a*(-1)=a

  3. a-a=0

  4. 7x*2y=14xy

  5. 2(m+n)=2m+n

  6. a-(b+c)=a-b-c?

Жауабы: 1,3,4,6

Дескриптор:
-Тапсырмадағы жоқ санды немесе таңбаны табады
Қай теңдік теңбе-теңдік болатыны табады

Тақта
Бор


Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары





5 минут






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет