Сабақтың тақырыбы: Валенттілік. Химиялық формулалар. Сабақ негізделген оқу мақсаты



Дата02.04.2022
өлшемі119,32 Kb.
#29613
түріСабақ

Мектеп: Исатай Тайманов атындағы гимназия.

Күні: 01.04.2022 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Кундаев Санат Туремуратович

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Валенттілік. Химиялық формулалар.

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

7.1.2.11 -элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу.

Сабақтың мақсаттары:

1. Валенттілік және химиялық формула ұғымдарын біледі.

2. Элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолданады.

3. Биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын валенттілік жәрдемімен дұрыс құра біледі.

Жоспары:




Жоспарланған жаттығулар.




Басы


3мин


5мин


I. Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу

2. «Атомдар және молекулалар» әдісі бойынша 4 топқа біріктіріледі
II. Үй тапсырмасын сұрау

« Химиялық диктант»
1) Химиялық элемент таңбаларын жазып, салыстырмалы атомдық массаларын тап.

I. натрий, көміртек, темір

II. хлор, бор, мыс

III.кальций, азот, аргон

IV.калий, барий, күкірт
2) Салыстырмалы атомдық массалары берілген элементтердің таңбаларын жазыңдар.

I. 80, 7


II. 19, 65

III. 28, 64

IV. 13, 31

Бағалау критерийі

Дескриптор

Бал

Химиялық элементтің таңбасын жазып, салыстырмалы атомдық массасын анықтайды.

Химиялық элементтің таңбасын жаза алады.

1


Химиялық элементтің салыстырмалы атомдық массасын таба алады.

1


Салыстырмалы атомдық массасы арқылы химиялық элементті анықтап, таңбасын жазады

1







Ортасы


20мин

5 мин


7мин



Жаңа сабақты оқушылардың өз бетімен меңгеруіне жағдай жасау мақсатында Джигсо әдісін пайдалана отырып тапсырма беру.

I. Валенттілік

II. Химиялық формула

III. Биэлементті қосылыстағы элементтің валенттілігін анықтау алгоритмі

IV. Валенттілік бойынша заттық формуласын құру және оның алгоритмі

Топтар бірін – бірі Екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы бағалайды.



Тапсырма: «Химиялық эстафета»

I. формула бойынша элементтердің валенттілігін тап. CaO, AL2O3, СH4, H2S, N2O5

II. Химиялық элементтердің таңбалары мен

валенттіліктері бойынша формула құрастыр.

NaO, BO, CO, MgO, SO.

III. Хлоридтердегі элементтердің валенттілігін табыңдар

NaCL, CCL4, AlCl3, ZnCl 2, SiCl4.

IV. II. Химиялық элементтердің таңбалары мен

валенттіліктері бойынша формула құрастыр

AlS, HS, CS, ZnS, NaS.



Бағалау критерийі

Дескриптор

Бал

Биэлементті қосы – лыстағы элементтің валенттілігін анық- тайды.

Элементтің валенттілігін біледі

1

Ең кіші ортақ еселікті табады.

1

Валенттілігін анықтайды.

1

Валенттілік жәрде- мімен химиялық қосылыстардың формуласын құрас- тырады.

Элементтің таңбаларын жазып, валенттілігін көрсетеді

1

Валенттілік мәндерінің ең кіші ортақ еселігін табады.

1

Элементтің индексін жазып, қосылыстың формуласын құрастырады.

1

Тапсырма «Модельдеу»

Молекулалардың модельдерін құрастыруға арналған жиынтықтарды пайдаланып келесі қосылыстардың формулаларымен молекула модельдерін құрастырыңдар

I. мыс пен оттегінің

II. мырыш пен хлор

III. калий мен иод

IV. магний мен күкірт

Жұмыс аяқталған соң топтағы бір оқушы тапсырманы орындағаны жөнінде есеп береді және сынып оқушыларымен бірге қателерді талдайды

Топтар бірін – бірі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.




Соңы



3-мин

Кері байланыс : «Нысана әдісі»

1. Белсенді қатыстым

2.Қызықты болды

3.Түсінікті болды



4.Жаңа нәрсе білдім.




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет