Тақырыбы: Ішкі энергия. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдер



Дата06.01.2022
өлшемі20,69 Kb.
#14323
түріСабақ
Байланысты:
1ішкі энергия

1: Сабақ жоспары


Тақырыбы: Ішкі энергия. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдер
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар:
Оқу мақсаттары:
1.Ішкі энергия және ішкі энергияны өзгерту тәсілдерінің түрлерін білу
2.Ішкі энергияның өзгері себептерін талдау
3.Ішкі энергияның өзгеру маңызын пайымдау
Оқу мақсаттары
Барлығы: ішкі энергияның анықтамасын біледі, физикалық мағынасын біледі.
Көпшілігі: ішкі энергияның өзгерту жолдарын түсіндіріп бере алады.
Кейбіреуі:энергияның бір түрден екінші түрге айналуы қалай жүзеге асырылатын тұжырымдай алады
Тілдік мақсаттар(тыңдалым,оқылым,жазылым,айтылым)
Оқушылар:
Энергия – энергия – energy
Температура – температура – temperature
Жылу – тепло – heat
Үрдіс – прцесс - process

Негізгі өздер мен тіркестер: ішкі энергия, температура, өзгерту тәсілдері, жылулық процестер, жылу берілу

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Дененің ішкі энергиясы қандай физикалық шама, қандай факторларға тәуелді екенін анықтау, оны өзгертудің қандай жолдары бар, ішкі энергияны өзгертудің маңызы неде, пайдасы мен зияны бар ма

Талқылауға арналған тармақтар: Энергия деген не? Энергияның қандай түрлері бар? Энергияның жұмыспен байланысы бар ма? Бар болса қандай? Заттың неше күйі бар? Заттың үш күйінде ішкі энергия қалай өзгереді? Энергияны өзгертудің қандай тәсілдері бар? Жылу берілу деген қандай процесс?


Жазылым бойынша ұсыныстар: кесте толтыру, рефлексия жазу, флипчарт сызу
Алдыңғы оқу
Температура. Температуралық шкалалар арасындағы байланыс
Жоспар
Жоспарланған уақыт (минутпен)
Жоспарланған іс-әрекеттер
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар

Басталуы

10 минут
Мақсаты: жайлы және қауіпсіз ахуал тудыру, сыныптың білім деңгейін анықтау, алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Психологиялық ахуал Сағат сайынғы

Оқушылар өздеріне берілген сағаты бар суретке өз атын жазады, қағаз топта сағат тілі бағытымен айналып шығу керек. Топтағы басқа оқушылар қағазда жазылып тұрған оқушыға мінездеме беріп, 12 бөлікке жазып шығу кере


Сағат суреті бар карточкала

Температура.Температураны өлшеу тәсілдері тақырыбын қайталау


Ыстық орындық әдісі арқылы топта бір-біріне Температура.Температураны өлшеу тәсілдері тақырыбына байланысты сұрақ қояды.
Бағдаршам
Жасыл түс – толық жауап
Сары түс – жауап толық емес
Қызыл түс – қате жауап
Орындық, сұрақ

Ортасы


20 минут

Мақсаты: Балаларды бақылауды жүргізу мен қорытынды шығаруға жетелеу.


Электрондық оқулық 8 сынып Ішкі энергия тақырыбын талқылау

Оқушылар таныстырылымды көреді, тыңдайды, сыни ойлайды.


Бағдаршам
Жасыл түс – жақсы түсіндім
Сары түс – толық түсінбедім
Қызыл түс – түсін
Электрондық оқулық 8 сыны

Тапсырма № 1


Формула, физикалық шамалар мен өлшем бірліктер жазылған карточкалардағы сөздерді мағынасы жағынан сәйкес келетіндерін топтастыр
Оқушылар берілген карточкалардағы формула, физикалық шамалар мен өлшем бірліктер бойынша топқа бөлінеді.
Физикалық шамалар, формулалар, өлшем бірліктер жазылған карточкал
Ішкі энергия деген не? Ішкі энергияны өзгертудің қандай тәсілдері бар? Сұрақтарына жауап іздеу
Берілген мәтінді оқып отырып, берілген сұрақтарға жауап іздейді.
Оқушылар таныстырылымды көреді, тыңдайды, сыни ойлайды.

Оқулық Физика және астроно


ТЖ ЖЖ
Ішкі энергия мен кинетикалық энергия арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты табу
Критериялар бойынша бағалау
Әркім өз түсінгенін жұпта сосын топта талқыға салып, ішкі энергия мен кинетикалық энергияларға сипаттама беріп, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасына салады
Топ жұмыстары алдын ала бекітілген критериялар бойынша бағалана
Критерий
Дискриптор
Балл
Физикалық терминдерді қолданады
7 физикалық терминдер мен анықтамалар қолданды.
1
Дәлелдер
Ішкі энергияның өзгергенін дәлелдеді.
1
Физикалық шамаларды
белгілей алады
Формулаларды дурыс жазды.
Кесте, интербелсенді тақта, маркер
Аяқталуы

15 минут
Мақсаты: сабақ қорытындысы мен түсіну дәрежесін, меңгеруін бағалау.

Ж Кестедегі сұрақтарға жауап беру
1
Білу
Ішкі нергия дегеніміз не?
2
Түсіну
Ішкі энергияның өзгерту тәсілдерін ата?
3
Қолдану
Адам денесіндегі ішкі энергияның өзгеруне мысал келтір?
4
Талдау
Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері: жылу алмасу және жұмыс жасауды салыстыр?
5
Жинақтау
Суретті қысқаша түсіндір?
6
Бағалау
Адам баласының өмірі үшін ішкі энергияның өзгеруінің маңыздылығы қаншам
Оқушылар өткен тақырыпты бекіту мақсатында сұрақтарға жауап беріп, кесте толтыра
Бағдаршам
Жасыл түс – мен жақсы түсіндім және басқаға да түсіндіре аламын.
Сары түс – мен түсінемін, бірақ барлығын емес.
Қызыл түс – мен тығырыққа тірелдім, ештеңе түсінбей қа
Ж Ішкі энергия. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері" тақырыбын бекіту
Оқушылар Activоte құрылғылары арқылы интербелсенді тақтада ашылған тест тапсырмасын орындайды.
Activоte құрылғылар
Рефлексия: Үшбұрыш
Рефлексия: Мен не көрдім? Қазір не туралы сұрағым келеді? Не істедім? Не естідім? сұрақтарына жауап бере
рефлексия парағы
Қосымша ақпараттар
Сарала
Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?(осы сабақ барысында А,В,С оқушыларыңызға жеке, жұпта, топта қандай көмек көрсетесіз?)
Бағалау
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? (жалпылама ақпарат/бағалау идеясы)
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс (мектеп, оқушы, мұғалім мәдениетіне негізделеді)

Әр оқушыға қабілетіне қарай деңгейлік тапсырмаларды ұсынып, деңгейлік және қосымша тапсырмалар береді және нәтижесі талданады. В және С оқушыларына көпіршелер ұсыну, кедергілерін жоюға көмектесу.


Критериалды бағалау арқылы сабақты қалай үйренгендігін қалыптастырушы бағалау түрінде тексеремін.Критерий бойынша әр берілген жауапқа 1 ұпай қою арқылы бағалау жүргізіп, бағалау парағы бойынша жалпы бағалауды шығарады. Қалыптастырушы бағалаудың нәтижесін өзім шығарып, қорытынды бағалауды оқушылыларға хабарлап айтамын.
Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұраққа жауап беріңіз

Бұл сабақтың оқу мақсаттары сыныптың оқу деңгейін анықтауға, қиындықты және түсінбеушілікті анықтап, жекелеген оқушыларға көмек көрсетуге бағытталған. Оқушылар энергияның қызықты қырларымен тереңірек, жан – жақты таныс болды. Ішкі энергияның маңызын түсініп,бір түрден екінші түрге ауысуының әдіс тәсілдерін үйренді. Жылу берілу түрлерімен танысты. Олардың өмірдегі маңызды жақтарын тұжырымдады. Сыныптағы оқушылар түгелдей дерлік қатысып,өзін-өзі танытуға атсалысты.Қабілетті оқушылар барынша ашылып,ойларын дәлелді жеткізіп жан-жақты мағынасын ашуға тырысты. Сабақта қолданған әдіс – тәсілдер тек қана оқушылардың назарын аударып қана қойған жоқ, сонымен бірге, оқушылардың пәнге деген қызығушылығы оянып, оқуға деген ынтасы артты. Оқушылар әдістерге жылдам дағдыланып отырғандықтан, барлық жоспарлаған әдіс – тәсілдерді жүзеге асыруға уақыт жеткілікті болды.


Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1: Тест тапсырмаларын орындау оқушылардың білімдегі олқылықтардың бар-жоғын немесе жалпы сыныптың тақырыпты қаншалықты меңгергенін көрсетті
2: Сабақты қорытындылаудағы жұптық жұмыс әр оқушыны ізденіске жетелейді.Ойланады,ортақ шешім жасайды.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1: Топтық жұмыс кезінде оқушылардың ерекше көңіл күймен орындағанын байқадым. Барлық оқушылар өз пікірлерімен бөлісті.
2: Бағдаршам арқылы бағалау

Сабақ барысында мен сынып немесе жеке оқушылар туралы және менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?

Пәнаралық байланыс және оқушыларды әңгімеге тарту , оларға ой тастау,жолай сұрақтар қою арқылыүндемейтін оқушыларды сөзге тартуға мүмкіндік бар

і олқылықтардың бар-жоғын немесе жалпы сыныптың тақырыпты қаншалықты меңгергенін көрсетті


2: Сабақты қорытындылаудағы жұптық жұмыс әр оқушыны ізденіске жетелейді.Ойланады,ортақ шешім жасайды.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1: Топтық жұмыс кезінде оқушылардың ерекше көңіл күймен орындағанын байқадым. Барлық оқушылар өз пікірлерімен бөлісті.
2: Бағдаршам арқылы бағалау

Сабақ барысында мен сынып немесе жеке оқушылар туралы және менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?



Пәнаралық байланыс және оқушыларды әңгімеге тарту , оларға ой тастау,жолай сұрақтар қою арқылыүндемейтін оқушыларды сөзге тартуға мүмкіндік бар.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет