10.1.3.5 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар істей алады: қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алады
Көптеген оқушылар істей алады: қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуді меңгереді
Кейбір оқушылар істей алады- қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуді үйренеді
Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алады Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді есептеуді үйренеді
Құндылықтарға баулу
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
2 мин.
«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру мақсатында оқушылармен «Сәлем» бес саусақ арқылы амандасу (оқушылар Сәлем сөзінен алақандарын беттестіруден бастап, әр саусаққа Мен бүгін саған сәттілік тілеймін деп бір – біріне тілек тілеп, оқушыларды
Саралау тәсілінің «Жіктеу» түріне
Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді .
Белсенді оқыту әдісінің «Сұраққою жəнеталқылау» түріне«Иә - Жоқ» әдісін қолдану
Саралау тәсілінің түрі «Диалог және қолдау көрсету» (Оқушылар ойлану үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қойылып, ынталандырып, ауызша қолдау көрсету)
Нұсқау: оқушыларды ойлау қызметіне жылдам араластыру үшін және жаңа тақырыпты игеруге бірітіндеп көшу мақсатында қолданылады.
1.Теңдеу деген не?
2.Тригонометриялық теңдеу деген не?
Анықтама:sin x=a, cos x=a, tg x=a, ctg x=a түрінде берілген теңдеулерді қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп атайды.
sinx = a теңдеуі
болғанда sinx = a теңдеуінің шешімі болмайды
болғанда sinx = a теңдеуінің жалпы шешімі:
Дербес жағдайда sinx = a теңдеуінің шешімі :
sinx = 1
Оқушылар берілгенережелерді дәптерге жазады.
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді Жалпы балл -2
Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз.
Оқушылар берілген кестені толтырады.
Дискриптор: - тригонометриялық теңдеулерді көрсетеді.
Жалпы балл -1
ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ №2
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуге есептер шығару
Бөлімі:
Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:10
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуге есептер шығару
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
10.1.3.6 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу;
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар істей алады: тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алады
Көптеген оқушылар істей алады: тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешуі меңгереді
Кейбір оқушылар істей алады: тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешуге тырысады
Бағалау критерийлері
тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алуды үйренеді
Құндылықтарға баулу
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
2 мин.
«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру мақсатында оқушылармен «Сәлем» бес саусақ арқылы амандасу (оқушылар Сәлем сөзінен алақандарын беттестіруден бастап, әр саусаққа Мен бүгін саған сәттілік тілеймін деп бір – біріне тілек тілеп, оқушыларды
Саралау тәсілінің «Жіктеу» түріне
Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді .
1.Теңдеу деген не?
2.Қарапайым тригонометриялық теңдеу деген не?
Айнымалысы тригонометриялық функция таңбасының ішінде болатын теңдеу тригонометриялық теңдеу деп аталады. 2. sin x = а, , cos x= а , tg x= а, ctg x=a түрінде берілген теңдеу қарапайым тригонометриялық теңдеу деп аталады
Оқушылар берілген ережелерді дәптерге жазады.
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді
Жалпы балл -2
Есептердің шығару жолдары талданады, түсініктеме беріледі
Дескриптор: -теңдеулерді шығарады
Жалпы балл -3
ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Сабақтың соңы.
«Білгеніңмен бөліс»әдісі
Жеке жұмыс
5 мин
Рефлексия
3 мин
Білім дағдысы: Түсіну
Кестені толтырыңыз.
Еркін
Еріксіз
Гармониялық
Ішкі күштердің әсерінен пайда болады
Сыртқы күштердің әсерінен пайда болады
Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз.
Оқушылар берілген кестені толтырады.
Дискриптор: - тригонометриялық теңдеулерді көрсетеді.
Жалпы балл -1
ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі:
Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер
Педагогтің аты-жөні:
Қаражанова Алуа
Күні:
29.11.22ж
Сыныбы:10
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
10.1.3.7 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
2 мин.
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру мақсатында оқушылармен «Сәлем» бес саусақ арқылы амандасу (оқушылар Сәлем сөзінен алақандарын беттестіруден бастап, әр саусаққа Мен бүгін саған сәттілік тілеймін деп бір – біріне тілек тілейді
Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді .
Дескриптор -сұрақтарға жауап береді
Жалпы балл -2
Оқулық 10 – сынып
«Миға шабуыл» әдісі
5 мин
Есепті шығарыңдар
Оқушы жауаптарын қадағалап , дұрыс жолға бағыттап отырады
Дескриптор:
-есепті шығарады
Жалпы балл - 2
ДЭ
Презентация
Оқулық 10-сынып.
Сабақтың ортасы. Ой қозғау 10 мин
Жаңа тақырып ты меңгеру кезеңі
Топтық жұмыс, жеке жұмыс
1.Теңдеу деген не?
2.Тригонометриялық теңдеу деген не?
3.Тригонометриялық теңдеулерді шешудің қандай әдістері бар?
Айнымалысы тригонометриялық функ ц ия таңбасының ішінде болатын теңдеу тригонометриялық теңдеу деп аталады.
sin x = а, , cos x = а , tg x = а , ctg x=a түрінде берілген теңдеу қарапайым тригонометриялық теңдеу деп аталады.
Берілген теңдеуді тура тепе –теңдікке айналдыратын аргументтің барлық мәндерін табу .
Оқушылар берілген теңдеуден туынды алады, дәптерге жазады.
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді
Жалпы балл -2
ДК экраны
10-сынып оқулығы
Оқулықтан
есептер шығару
15 мин
Есептердің шығару жолдары талданады, түсініктеме беріледі
Дескриптор: -есепті шығарады
Жалпы балл -3
ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Сабақтың соңы.
«Білгеніңмен бөліс»әдісі
Жеке жұмыс
5 мин
Рефлексия
3 мин
Білім дағдысы: Түсіну
Кестені толтырыңыз.
Еркін
Еріксіз
Гармониялық
Ішкі күштердің әсерінен пайда болады
Сыртқы күштердің әсерінен пайда болады
Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.