«Тексерілді» Директордың оқу жұмысы жөніндегі орынбасары Г. Бекболатқызы Абай атындағы Республикалық мамандандырылған дарынды балаларға арналған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын орта мектеп-интернат
11-сынып ( 11 «А», «Ә»)
ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ ПӘНІ
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пән мұғалімі: Нурлыбекова Калима Каппасовна Апталық сағат саны: 6 3-тоқсандағы сағат саны: 48
11.1.4.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, замануи мәселелерді терең түсіну
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: әдеби шығармаларда көтерілген әлеуметтік және замануи мәселелрді салыстыра отырып талдау жасайды
Оқушылардың басым бөлігі: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдай алады
Кейбіроқушылар: сабақта айтылған ақпараттар арқылы ой толғау жаза алады
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
2.Психологиялық ахуал туғызу
3.Сабақтың тақырыбын жариялау.
4.Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау:
-Сіздер бүгін сабақта не үйренулеріңіз керек?
-Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?
-Бағалау критерийлерімен келісесіздер ме?
-Сіздерге қандай талап қойылып тұр?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Мақсат пен критерийлерін талқылайды.
ҚБ 1 балл
SMART тақта, дәптер
Сабақтың ортасы
15 минут
Тапсырма
«Доп лақтыру» әдісі «20 сұрақ- жауап» әдісі
Оқушылар қазіргі қазақ лирикасының ерекшеліктері мен артықшылықтарын талдап, осыған байланысты сұрақтар дайындайды.
Саралау:Қарқын жылдамырақ
Дескриптор: - Өтілген тақырыптарды талқылайды ; (1б)
түйінді ойларды жазады;(1б)
-Қойылған сұрақтарға жауап береді.(2б)
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.
Оқушыларға ақпарат алу үшін 20сұрақ қойылады.
ҚБ: 2балл 1балл 1балл
Доп
2 -тапсырма «Әдеби үйірме» әдісі Берілген мәтінді оқып, сұрақтарға жауап бергеннен кейін, топтарға бөлу
Сілтеме табушылар (мәтіннен қызықты ақпарат табушылар)
Сұрақ қоюшылар( мәтін бойынша ойланарлық сұрақ қояды)
Баяндаушы (топта өткен ой талқысын баяндайды)
Ізденуші (тақырыпқа байланысты қосымша мәлімет іздейді)
Дескриптор: -топпен біріге отырып мәтінмен танысады; (1б)
Тақырып бойынша ізденіп, түйін келтіреді;(2б)
Тақырыптан ауытқымайды.(2б)
20минут
Топтық тапсырма орындайды
ҚБ: 1балл 2балл 2балл
Барлығы (10 балл)
Үлестірмелі парақтар/ұялы телефон
Сабақтың
Рефлексия мен кері байланыс тәсілдері
≠
SMART тақта
соңы
Сабақтың маөсатына жеттік пе?Неліктен олай ойлайсыз?
Сабақтан кейінгі көңіл-күйіңіз қалай?
Сабақта ең маңызды не болды?
Сабақ қорытындысы бойынша кімді мақтар едіңіз? Неліктен?
Кімнен жақсы көмек алдыңыз?
Қазіргі қазақ лирикасының бастау алған кезеңдеріне шолу жасап келу
Сабақ №10
Бөлім
Көркем әдебиет және әдеби сын
Педагогтің аты – жөні
Күні
Сынып:11 «А» «Ә»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні
Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы
Қазіргі қазақ лирикасы және аударма мәселелері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін талдау(шығарма тілінің лексика,синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерді талдау
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: қаламгердің даралық стиліне талдау жасап, ерекшеліктерін айқындау
Оқушылардың басым бөлігі: даралық стилінің ерекшелігіне талдау жасай алалды
Кейбіроқушылар: өзге пікірлерге сүйене отырып, тақырып бойынша мақала жаза алады
Бағалау критерийі
қаламгердің даралық стиліне талдау жасап, ерекшеліктерін айқындау
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңі /уақыты
Педагогтіңәрекеті
Оқушыныңәрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы 5минут
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал туғызу
Оқушыларды топқа бөлу
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ сабаққа қатысу белсенділігі артады.
Оқушылар топ бойынша жұмыс жасауға дағдыланады және бір-біріне тілек айту арқылы бауырмалдылығы артып, көңіл-күйі көтеріледі.
ҚБ
SMART тақта, дәптер
Сабақтың ортасы
10 минут
1-тапсырма «Галерея» әдісі 3 топқа осы тақарып бойынша мәтін мен пікірлер беріледі. Топта оқып, талқылап, өзгелеррге түсіндіреді.
Дескриптор
Сабақтан кейінгі көңіл-күйіңіз қалай?
Сабақта ең маңызды не болды?
Сабақ қорытындысы бойынша кімді мақтар едіңіз? Неліктен?
Кімнен жақсы көмек алдыңыз?
Өзіне ұнайтын қыл қалам иесінің жеке даралық жазу ерекшеліктеріне талдау жасау
Қаламгерлердің даралық стилін айқындайтын тірек сөздерді жазу
Барлық оқушылар: көркем шығарманың құрамды бірліктерімен танысады
Оқушылардың басым бөлігі: көркем шығарманың құрамды бірліктерін біледі және талдау жасай алады
Кейбіроқушылар: көркем шығарманың құрамдық бірліктеріне өзіндік тұжырым жасай алады
Бағалау критерийі
- көркем шығармадағы құрамды бірліктермен таныса алады
өзге шығармалардығы құрамды бірліктерді талдап, баға бере алады
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңі /уақыты
Педагогтіңәрекеті
Оқушыныңәрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың ортасы
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
Қолайлы орта қалыптастыру, өткен тақырыптарды пысықтау
Суреттер смарт тақтадан көрсетіледі. Сурет бойынша оқушылардан тақырыпқа сай әлеуметтік жағдайлар сұралады.
«Галерея» әдісі 3 топқа сол кезең жайлысыни пікірлер беріледі. Топта оқып, талқылап, өзгелеррге түсіндіреді.
Дескриптор