Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар №1
Бөлім:
|
3-бөлім
Уақыт
|
Педагогтің аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сағат он екі болды
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
3.3.4.1мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?)құрастыру және оған жауап беру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: берілген тірек сөздер негізінде сөйлейді (3-4 сөйлем);
Көпшілігі: мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?)құрастырады және оған жауап бере алады;
Кейбірі:сурет бойынша әңгіме құрастырады
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап,
алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
|
Дос болайық бәріміз, Жарасып тұр әніміз. Тыныштықты сақтаймыз,
Атсын күліп таңымыз!
|
Мадақтау
Шапалақ
смайликтер
|
През/қ слайд
Суреттер
Кестелер
|
Ортасы
|
Оқушылар бұл модульде:
-уақыт,ай, жыл мезгілдеріне қатысты сөздерді дұрыс қолданады, мұғалім бағыт- бағдар беріп отырады;
-жыл мезгілдерінің ерекшелігін сипаттайды,
-диалог құрады
Ұжымдық жұмыс
«Доп лақтыру» әдісі:
-Уақытты қалай білеміз?
-Сағат не үшін қажет?
-Сағаттың аса қажеттіліг бар ма?
-Сенің уйіңде сағат бар ма?
Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру:
– Балалар, сендер бүгін сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар. Құраған әңгімелеріңнен сөздерге мысалдар келтіресіңдер
Жеке жұмыс
Ауызша сөйлеу дағдыларын дамыту жұмысы.
Оқулықпен жұмыс
1. Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау.
Жұптық жұмыс
ә) Сұраққа жауап болған сөйлемдер
неше сөйлемнен тұратынын анықтату.
Қажетті сөйлемді (Сағат неше болды?) бөліп алып, оны сөздерге (сағат, жеті болды) ажырату. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.
Тапсырма
Мәтінді тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.
Ескертуге мән беру:
Дұрыс айт!
|
Сағат
Жеті
Тоғыз (тоғұз)
Болды (болдұ)
|
2-тапсырма
Мұғалім оқушыларға сағат тілін бұрау арқылы жаңа сабақта игерілетін білімді меңгертеді, қайталатады,
Сергіту сәті
Музыкалық би қимылы
Сөздікпен жұмыс ұйымдастыру.
Жазылым
Оқулықтағы сандардың жазылуына назар аудару.
Тақтаға жазып көрсету.
Ауада жазып көрсету.
Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
Жұптық жұмыс
Бұл не?
Бұл- сағат
Сағат неше?
Сағат тура тоғыз болды.
.....
Жеке жұмыс
3- тапсырма
Толықтырып айтады
4- тапсырма
5- тапсырма
Оқушыларға түсінбеген тұстарына көмектеседі, қосымша сұрақтар қойып, толықтырады.
|
Жаңа сөздерді мұғалімнің көмегімен қайталайды: Сағат неше?
Тура
Қалды
Кетті
Сұрақтарға жауап береді
Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.
Оқылым Айтылым
Менің сағатым
Сенің сағатың
Оның сағаты
Сіздің сағатыңыз
Оқушылар сюжетті сурет бойынша оқиды, қайталайды: Он минут қалды/ кетті
2.
бір
|
екі
|
үш
|
төрт
|
бес
|
алты
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
«Менің алғашқы сөздігім» кітабынан «сағаттың тілі», «алға» «артқа» сөздерінің түсіндірмесін мұғалімнің көмегімен тауып оқиды.
Оқушылар интербелсенді тақтада берілген сағат көрсеткіші бойынша тапсырмаларды орындайды:
Сабақ соңында өз іс-әрекетіне (каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазу) кері байланыс жасап, өзін-өзі бағалауы үшін әр беттің соңында берілген дөңгелек-шартты белгілерді бояйды: «жасыл» түс –
«Бәрекелді!», «көк» түс –
«Жарайсың!», «қызыл» түс –
«Ойлан!».
Айтылым
Диалог
Сағат неше болды?
– Сағат тоғыз болды.
Сағат неше болды?
–Сағат он екі болды.
*Сағат неше болды?
-Сағат тура жеті болды.
Сағат үш-ке бес минут қалды
Тыңдалым Айтылым
Жеке жұмыс
1 .Әнел кіммен сөйлесті?
2.Сағат неше болды?
3.Әлібек мектепке нешеде барады?
Оқылым
Оқушылар суреттерге қарап отырып оқиды, жұптасып жұмыс жасайды.
Мынау- менің сағатым
Сағатым он екі болды.
Мен кітап оқимын.
Мынау –менің сағатым
Сағатым екіге он минут қалды.
Мен тамақ ішемін.
Мынау- менің сағатым
Сағатым оннан он минут кетті.
Мен футбол ойнаймын.
Айтылым
Сандарды сөзбен айтады, сұрақтарға жауап береді.
Сағат неше болды?
Сағат
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8 9
|
10
|
11 12
|
Жазылым
Оқиды, көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны жалғап жазады.
1 Менің ат...-Әлібек. Мен үшін... сыныпта оқи... Сағат сегіз болды. Мен мектепке бара...
2.Інім... аты- Ғабит. Ол бес.... Сағат тоғызға он минут қалды. Ол балабақша... барады.
Тиісті қосымшалар:
Айтылым
Үлгі бойынша диалог құрайды, досынан не істейтінін сұрайды.
Үлгі:
-Самат, сағат сегіз болды. Сен не істейсің?
-Мен мектепке барамын.
|
Ауызша кері байланыс беру
|
«Сағаттар сөйлейді» плакаты
Сөз сөйлем сызбалары
Сағат
Сағаттың суреті
Интербелсенді тақтада берілген сағаттың суреті
|
Соңы
|
Бекіту және саралау
Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:
деңгей:Сағатқа қарап отырып уақыт өлшемін айта алады.
деңгей:Диалогке түсе алады
деңгей:
Сағат, уақыт, өлшем, сөздерімен сөйлем құрайды.
«Сөз тану» тыңдау материалымен жұмыс Мұғалімнің өлеңнің мағынасымен жұмысты QR немесе үнтаспадан тыңдату арқылы ұйымдастыруы.
Сағат- уақыт бөлшегі
Сағат- өмір өлшемі
Пайдалансаң дұрыстап
Адастырмас ол сені
|
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.
деңгейдегі оқушылар дыбыс сызбасы қай сурет атауына сәйкес екендігін анықтайды: сағат
деңгейдегі оқушылар дыбыстардың сөздегі орнын (ортасында, алдында, соңында) анықтайды.
деңгейдегі оқушылар сағат, уақыт, тоғыз, он сөздерімен сөйлем құрайды.
1. Оқушылар өлеңді тыңдайды.
Есте сақта:
Сағат неше болды?
Сағат сегіз болды.
Мен мектеепке барамын.
|
|
Қазақ тілі
Үнтаспа.
«Алматыкітап», 2019
|
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар №2
Бөлім:
|
3-бөлім
Уақыт
|
Педагогтің аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сағат жетіде тұрамын
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: берілген тақырыпқа қатысты сөздерді таба алады және сөйлеу барысында қолданады;
Көпшілігі:мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастырады және оған жауап бере біледі;
Кейбірі
Сурет бойынша әңгіме құрастырады
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап,
алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
|
Қане қанат жазайық,
Қарлығашқа ұқсайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Білімде алда болайық.
|
Мадақтау
Шапалақ
смайликтер
|
През/қ слайд
Суреттер
Сызбалар
|
Ортасы
|
Ұжымдық жұмыс
«Доп лақтыру» әдісі
-Сенің көңіл-күйің қандай?
-Сабаққа дайынсың ба?
-Сабақ нешеде басталады?
-Сағат неше болды?
Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру:
– Балалар, сендер бүгін өз күн тәртіптеріңді айтасыңдар, сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар, жұптасып диалог құруға дағдыланасыңдар.
Оқулықпен жұмыс
Сөздік жұмысы:
Жаңка сөздермен жұмыс жасайды.
Сағат жетіде тұрамын
Сен нешеде тұрасың?
Ол нешеде тұрады?
Мен таңертең жаттығу жасаймын.
Оқылым Айтылым
Оқушыларға бағыт- бағдар беріп, қайталатады. Тақтамен жұмыс жасауға дағдыландырады. Сөздерді дұрыс айтуына мән береді. Қатесін дер кезінде түзетеді.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтың 68-бетінде берілген 1- тапсырманы орындатады.
2- тапсырма
Сергіту сәті
«Есімдер» жатығуы
Мақсаты: жағымды қарым-қатынастықты туғызу.
Нұсқау: Оқушылар өз есімдерін айтады және өзін бейнелейтін 3 сөз айтады.
3-тапсырма.
Жұптық жұмыс
4- тапсырма
Топтық жұмыс
5- тапсырма
Жеке жұмыс
Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды, оқушылар жауап береді. Мұғалім қате кеткен тұстарын түзейді.
6- тапсырма
Парталасымен диалог құруға қолайлы жағдай жасайды, бағыт- бағдар береді. Түсінбеген тұстарын түсіндіреді.
|
Сұрақтарға жауап береді
Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.
Жаңа сөздер:
Таңертең, жарым, жуыну, жаттығу жасау.
Оқушылар оқиды, қайталайды.
Мен таңертең жетіде тұрамын. Жуынамын. Жеті жарымда тамақ ішемін.
|
Достарыңызбен бөлісу: |