Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
4B бөлімі –
Рим дәуірлер тоғысында
Мектеп
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Негметов Раниль Колганатович
Сынып: 5 А
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: -
Сабақтақырыбы
Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы қандай
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
5.2.2.3 Ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
Кемінде 3 аргумент келтіріп, экономика мен саясаттың ежелгі ғылым, жазу, өнерге әсерін анықтау.
Кемінде 3 аргумент келтіріп, ғылым, жазу, өнердің ежелгі қоғамның дамуындағы рөлін анықтау.
Ежелгі әлемнің мәдениеттер арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар табу (Мысыр, Грекия,Рим, Үнді)
Концепт
маңыздылық
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Дерек көздерді талдап, бағалау үшін, тарихи пайымдауды, себеп пен салдарды, өзгеріс пен сабақтастықты зерттеуде тарихи терминдерді дұрыс пайдаланаалады
Құндылықтарды
дамыту
Дүние жүзі тарихын ардақтау, патриотизм, рухани тәрбиелеу, отансүйгіш, намысшыл сезімін тәрбиелеу, шыңдыққа ұмтылу талапты қалыптастыру. Спартак көтерілісінің себептері мен зардаптарын аша отырып, оқушылапды жалпы адамзаттық құндылықтардың \бейбітшілік, ынтымақтастық, өзара келісім, т.б.\ мәні мен мазмұнын түсінуге бағыттау.
Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану.
Бастапқы білім
Ежелгі Римдік қоғамның дамуы мәдениет арқылы қалай айқындалады?
Римдегі білім, ғылым және мәдениеттің дамуы
Сабақбарысы
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
15 мин
15 мин
5 мин
Миға шабуыл.
Оқушылармен бірге келешек ұрпаққа хат жазыңыз, оны құтыға салып, осы хаттың болашақ үшін қандай маңызы болатыны туралы сұраңыз.
Қоғам өмірінде хат-хабарды (ақпаратты сақтау және алмасу, коммуникация, әдебиет, заңдар) қолданудың үлгісін жасау бойынша топтар арасында сайыс ұйымдастырыңыз
Бұл тапсырма оқушыларға түрлі өркениеттердің бір-бірінің идеяларына қаншалықты негізделе алғанын зерделеуге мүмкіндік береді. Олар сауданың арқасында бір-бірімен идея алмасып отырған. Адамзат бір-бірінен шалғай орналасқан өркениеттерде ұқсас тұжырымдамаларды (жазу секілді) дамытты. Пиктограммалар сөзді құрайтын дыбыс немесе фонемалар тобы емес, тұтас сөздерді білдіретін символдар болып табылады.
Ежелгі Шумердегі жазу үлгісін, қытай иероглифін, финикий жазуын көрсетіңіз,.
Қай жазу үлгісі түсініктілеу, неге?
Иероглифтік және алфавиттік жазудың ерекшеліктері жайлы әңгімелеңіз және мына сұраққа жауап беріңіз: шумерліктер не туралы жазды, неліктен ежелгі жазуларды түсіну, оқу қиын?
Әр оқушыға тік төртбұрыш түріндегі қыш кесегін немесе ермексаз бен үшкір таяқшалар беріңіз. Олар форма, стиль, логограмма, алфавит әріптерімен бірнеше минут сынақ жүргізіп, хаттың ежелгі жазбаға ұқсас формасы мен стиліне қарай бір нәрсе жазуы керек.
Топтарға «Ежелгі дүние ғажайыптарының арасындағы Еленаны ұрлау панорамасы» суретін көрсетіңіз, мұның «Әлемнің жеті кереметі туралы топтамадан» екенін айтпаңыз.
Жұптардан суретте не болып жатқаны туралы болжамдарын талқылауын сұраңыз. Қысқаша талқылаудан соң бірнеше жұптан сыныпқа идеяларын айтуын сұраңыз.
Оқушыларды топқа бөліп, оларға әлемнің жеті кереметін бір немесе екеуден зерттеуге бөліп беріңіз. Оларға өз зерттеу нысандарының ұлылығы мен маңыздылығы жайлы мәліметтер жинау қажеттілігін түсіндіріңіз.
Оқушылардан әлемнің жеті кереметінің біріне саяхат үшін жарнама жазуын сұраңыз.
Суреттерге қайта оралып, оқушылардан әлемнің жеті кереметінің қайсысын атай алатынын, бұл ұғымды алғаш кім енгізіп, сипаттағанын сұраңыз.
Топтардың өз тұжырымдарын сыныпқа айтуын, содан кейін берілген нысан бойынша дәлелдері нақты болған үш зерттеу жұмысына дауыс беруді сұраңыз.