Сабақтың тақырыбы: Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы Сабаққа негізделген оқу мақсаты



Дата15.09.2023
өлшемі328,83 Kb.
#107970
түріСабақ

Ұзақ мерзімді жоспар бойынша:
5.3 В бөлімі
Үйсіндер мен қаңлылар

Мұғалімнің аты-жөні: Байдильдаев К.А.

Күні: 25.02.2020 жыл




Сынып: 5

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақтың
тақырыбы:

Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

5.4.2.3-Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
5.3.2.2-Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау;
;

Сабақтың мақсаттары

-Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
-ежелгі қаңлы мемлекетінің құрылуын сипаттау;
- әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
-қаңлылар туралы жазбаларды білу;
- тұрмыс –тіршілігі туралы білу;
-көрші елдерімен қарым-қатынасын білу;

Бағалау критерийлері

Білу, түсіну, талдау, бағалау.
- ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды;
- сына жазуының шығу тарихын, маңызын түсінеді;
- ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама береді;



Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Құндылықтарға баулу

Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм.

Тілдік мақсат

Айтылым – Галереяға саяхат және 4 тапсырмада оорындалады;
Оқылым –Барлық тапсырмада таратпа материал және оқулықпен жұмыс жасайды.
Жазылым –Барлық тапсырмаларды жазады;
Тыңдалым-Сабақ барысында оқушылар бірін –бірі тыңдайды

Алдыңғы білім

Үйсіндер туралы жазба деректер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы





Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
Оқушыларды топқа бөлу.
Оқушыларды жеребе суыру арқылы топқа бөлу.
1 топ- Алғырлар
2 топ-Тапқырлар
3 топ- Білгірлер
Жағымды ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасын сұрау.«Сілтеуіш» әдісі.
Әр топқа бағыттаушы сөздер беріледі сол сөздер арқылы үй тапсырмасын айтады.
1.Өмір сүрген жылдар.
2. Билеуші.
3.Орналасқан жер.
4.Орталық.
5.Шаруашылық.
6.Әлеуметтік топ.
Жаңа сабақты ашу.Карта көрсетіліп оқушыларға сұрақ қойылады.Үйсіндердің батысындағы көршісі?




Оқулық

Интербелсенді тақта





Сабақтың ортасы
7 мин
3 мин

7мин


1 – тапсырма.
Топтық жұмыс. «Ретімен орналастыр» әдісі.
Қаңлылар

Өмір сүрген Мекен еткен Орталығы Билеушісі


жылдары жерлері

Дескриптор.
-Қаңлылардың өмір сүрген жылдарын жазады;
-Территориясын табады;
-Басқарушысын,орталығын біледі;
ҚБ: «Үш шапалақ»
2 - тапсырма «Галереяға саяхат» әдісі. Суреттерден оқушылар қаңлылардың шаруашылығын табады.









Дескриптор:
-қаңлылардың шаруашылығын сипаттайды;
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
Сергіту сәті.«Жаңылыспаймын» әдісі
Қатысушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.


3 –тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі. Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтар мен қаңлы тайпасының әлеуметтік топтарын салыстырады анықтайды.

Дескриптор

  • Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтарды анықтайды.

-әлеуметтік теңсіздік орын алғанын анықтайды;
4- тапсырма .Ой қорыту,жинақтау.Барлық топ ортаға шығып сабақтан не түсінді бір сөзбен айтады.
Дескриптор
-Қаңлылар туралы сипаттайды;
ҚБ: «Температураны өлшеу» әдісі

оқулық

кесте



Сабақтың соңы
6 минут



Бағалау. «Ашық журнал» әдісі.

Топ

Үй жұмысы

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма

4-тапсырма

Алғырлар
















Тапқырлар
















Білгірлер

















Кері байланыс .«Білім ағашы» Оқушылар ағаш суретіне сабаққа ұсыныс тілектерін жазып жапсырады.

Рефлексия. Оқушылар саусақтары арқылы сабақты бағалайды.
Үйге тапсырма: Тақырыпты қайталап, термин сөздерді оқу

Бағалау парағы



Қосымша ақпарат
.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс.

Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.
Оқушылар барлығы «Кластер әдісі» арқылы ежелгі өркениеттердің шаруашылығы өзен алқаптарында дамығанын, не себепті өзен алқаптарында дамығанын сипаттай алады;
Көпшілігі суретпен жұмыс арқылы өзен алқаптары бойындағы шаруашылық, өркениет туралы біледі;
Кейбірі ұғымдарды сипаттай отырып,ежелгі өзен бойындағы өркениеттер туралы толық біледі.



Ашық журнал әдісі арқылы бағаланады.

Сыныптағы тазалықты сақтау.
Партада дұрыс отыру ережесін сақтау.



Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет