Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі. Ферменттердің әсер еті механизмі.
Оқыту мақсаттары:
9.1.2.1 Адамның асқорыту жолдарындағы үрдістерді сипаттау
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкесі ферменттердің арасындағы байланысты орнату.
Бағалау критерийлері
- адамның асқорыту процесін сипаттайды;
- асқорыту процесіндегі органикалық заттар мен тиісті ферменттердің арасында байланысты орнатады.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Сурет арқылы асқорыту жолының бөлімдері мен қызметтерін, ферменттердің ыдырауын сипаттау.
Оқушылардың басым көпшілігі: Асқорыту мүшелері мен ферменттерін, ферменттерінің үдерісін сипаттау
Кейбір оқушылар: Графикты пайдаланып асқорыту жолының бөлімдері мен оның қышқылдығын,ферменттері мен қоректік заттар арасындағы өзара байланысты көрсету.
Бағалау критерийі (Ойлау дағдылары:жоғары дағдылар)
Сурет арқылы асқорыту жолының бөлімдері мен қызметтерін, ферменттердің ыдырауын сипаттайды.
Асқорыту мүшелері мен ферменттерін, ферменттерінің үдерісін сипаттайды.
Графикті пайдаланып асқорыту жолының бөлімдері мен оның қышқылдығын,ферменттері мен қоректік заттар арасындағы өзара байланысты көрсетеді.
Ұйымдастыру (сәлемдесу)
Білімді актуализациялау №1. Тапсырма «Терминдерді табыңыз» Оқушылар кестеден биологиялық терминдерді тауып олардың қандай жүйеге жататынын анықтауы қажет. Өз жауаптарына оқушылар дәлелдер келтіру керек.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесіп қойылады.
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Cабақтың ортасы 5-35 мин
Жаңа материалды игеру жаңа материалды игеру үшін проблемалық сұрақтан бастау.
Миға шабуыл: Проблема: адам ағзасында 30 000 ферменттер бар, ондай көп мөлшердегі ферменттердің саны не үшін қажет?
Оқушылар адам ағзасында 30 000 ферменттер неліктен көп екендігін болжайды.
(I) жеке жұмыс. Оқушылар сызбаны толтырады.
Білімді меңгерту.
Жаңа тақырыпты меңгеру үшін тапсырмалар орындайды.
Тапсырма 2. Сәйкестендіру тапсырмасы
мүше-процесс-заттар-фермент сызбасы бойынша әңгіме құрастырыңыз.
Тапсырма 3. Сөйлемді аяқтау.
Сабақ басында қойылған проблема шешіліп, оқушылар өз ақпараттарымен бөліседі.
Тапсырма 4. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі.
Кестемен жұмыс.
Слайд № 4
Дидактикалық материал
1 қосымша
2 қосымша
Слайд № 5-7
Дидактикалық материал
Сабақтың соңы 5 мин
Рефлексия: 3 факт Не қиын? Не түсініксіз? Менің ұсынысым
Үйге тапсырма: кестемен жұмыс
Слайд 8
Cлайд 9
Саралау – Сіз қандай тəсілмен Көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз?
«Сатылау» әдісінде Әр топ "үш шапалақ" арқылы топтық қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырылды.
Әр топты «смайлик» арқылы бағалау жүзеге асырылды.
Денсаулық сақтау мен техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Қабілеті төмен оқушылар «Суретпен сөйлем,сөйлемнен мәтін» әдісінің тиімділігі оқушылар суретке қарап асқорыту жолының бөлімдері мен қызметтерін,асқорыту бездері мен олардың ферменттері арасындағы байланысты орната отырып оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып қолдау көрсетемін.
Қабілеті орта оқушылар «Ойлан жұптас бөліс» әдісі арқылы оқушылар асқорыту мүшелерін құрылысын, қызметін және ферменнттердің қызметі мен асқорыту бездері мен ферменттер арасындағы байланысты кестеге толтыру арқылы оқушылардың жазылым айтылым дағдыларын арттырып қолдау көрсетемін.