Сабақтың тақырыбы Центрге тартқыш үдеу. Осы



бет1/3
Дата07.01.2022
өлшемі0,94 Mb.
#19168
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
ҚМЖ 1 Калиева С.С.







Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Кинематика негіздері



Мектеп: Ақмола облысы Целиноград ауданы Қоянды орта мектебі




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Калиева Саян Сабырбековна




Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Центрге тартқыш үдеу.





Осы

сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)



9.2.1.15.-центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану




Сабақтың мақсаты

- центрге тартқыш үдеу формуласын қолданып есептер шығаруды үйрену;

- центрге тартқыш үдеу формуласын түрлендіру;

- шеңбер бойымен қозғалысты графиктік түрде сипаттай алу.




Ойлау дағдылары

қолдану




Бағалау критерийі

- есеп шығаруда центрге тартқыш үдеу формуласын қолданады;

- центрге тартқыш үдеу формуласын түрлендіреді;

- шеңбер бойымен қозғалысты графиктік түрде сипаттайды.




Тілдік мақсаттар


Лексика мен сөз тіркестері:

Айналмалы қозғалыс, ілгерілмелі қозғалыс, центрге тартқыш үдеу.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Шеңбер, радиус, центр, жылдамдық, үдеу.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Шеңбер бойымен қозғалыста жылдамдықтың бағыты …

Егерде радиус азайса, онда центрге тартқыш үдеу…

Центрге тартқыш .... тура пропорционал




Құндылықтарға

баулу


Индустрия саласында шеңбер бойымен қозғалатын денелердің практикалық маңыздылығын ашу




Пәнаралық

Байланыс


Центрге тартқыш үдеу формуласын тұжырымдауда геометриялық білімді қолданады, формуланы түрлендіруде математикалық амалдарды пайладанады.




Алдыңғы білім


Шеңбер бойымен қозғалысты туралы біледі, шеңбер бойымен сипаттайтын шамалармен таныс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

3 мин

3 мин


5 мин


1. «Центрифуга» психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушылар шеңбер құрады, бір оқушы ортаға шығып, ішінде кішкентай добы бар шелекті жіпке байлап шеңбер бойымен айналдырады. Қатты айналған кезде доп шелек ішінен құламайды. Балалар қызығып, доптың не себепті құламағанын сипаттайды. (бірнеше оқушылар жасап көреді).

2. Топқа бөлу. Топқа бөлуде “Топсеруен” әдісін қолданамын, ең алдымен 4 кабілеті жоғары оқушыларды ортаға “серуендеуге” шақырамын, олар сыныптың ішінен өз топтарына“жол бағыттаушыны” таңдайды, “жол бағыттаушы” сыныптың ішінен “аспазшыны”, “аспазшы” сыныптың ішінен “жүк көтерушіні” таңдап, топ толады.

3. [І] «Кім жылдам?»

Алдыңғы білім бойынша білім-дағдыларын айқындау-

«Шеңбер бойымен сипаттайтын шамалар» сәйкестендіру кестесін толтыру:



Шамалар




Формуласы

Бұрыштық жылдамдық

T=1/v

Сызықтық жылдамдық

υ=2ПR/T

Айналу периоды

w=2Пv

Бұрылу бұрышы

n=t/T; n= vt

Айналу жиілігі

w=2Пv

Айналым саны

φ= wt

Тақтаға дұрыс жауабы көрсетіліп, балалар карточкаларын өзара тексереді.

Бағалау- түрлі түсті стикерлер арқылы өтеді

қызыл – қатесі жоқ;

көк – 1-2 қатесі бар;



сары – 3-6 қатесі бар.

4. [W] «Суреттер сыры» миға шабуыл

а. Төмендегі суреттердегі қозғалыс ерекшеліктері атаңыздар.

А суреті В сурет

в. Суреттердегі қозғалыстың қайсысы айналмалыға, қайсысы ілгерілмеліге жатады? (тақтадағы кестеге А, В стикерлерін іледі)

Қорытындылау –

1.Шеңбер бойымен қозғалыстың екі түрі болады – ілгерілмелі, айналмалы екі суреттеде шеңбер бойымен қ

2. А суретінде ілгерілмелі қозғалыс – кез келген екі нүктені қосатын түзу өзіне-өзі параллель болып орын ауыстыратын қатты дене қозғалысы.

3. В суретінде айналмалы қозғалыс - центрлері бір түзудің бойында жататын, барлық нүктелері шеңберлер сызатын дененің қозғалысы.



Тапсырма «Қошемет» көрсету арқылы бағаланады.



Сабақтың

ортасы


7 мин

10 минут


5 мин


5. [W] «Балық қаңқасы» әдісі арқылы центрге тартқыш үдеуінің формуласын қорытып шығару. Ресурстарға сүйеніп келесі тапсырмаларды орындау.

  1. Төмендегі суреттерде 1 және 2 нүктелердегі қозғалыс жылдамдығының бағытын көрсет.


1 сурет 2 сурет

  1. Төмендегі суретте көрсетілген тең екі үшбұрыштарды ата.

3 сурет


∆……….. = ∆ ……......

  1. Үшбұрыштар ұқсастығынан келесідей теңдік шығады.





Жоғарыдағы теңдіктен центрден тартқыш үдеуін анықта.

Бағалау «Бас бармақ» әдісі арқылы жүргізіледі.

6. [G] «Эксперимент» топтық жұмыс

Құрал-жабдықтар: секундомер, сызғыш, жіпке ілінген дене.

Жетістік критерийі:

Айналмалы қозғалыстың сипатайтын шамаларды есептеу-

айналу периодын T =

айналу жиілігін ν =

сызықтық жылдамдығын υ =

центрге тартқыш үдеуін aц.т.=.

Орындау алгоритмі-

1. Радиусы R айналу қозғалысының толық 10 айналым жасауға кететін уақытты өлше t=…………………….

2. Шеңбер бойымен қозғалысты сипаттайтын физикалық шамаларды есепте-

Айналу периоды T=………………………….

Айналу жиілігі ν =………………………...

Центрге тартқыш үдеуі ац.т. …………………..

3. Радиусы R-ді (жіпті екі есе ұзартып) өзгертіп жоғары аталған шамаларды қайта есептеу.

4. Барлық өлшеулер мен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіріңдер:



n

t, c

R, м

T, с

ν, Гц

ац.т., м/с2

1

10




R










2

10




2R










5. Қорытынды жасаңдар.

Бағалауда «Мадақтау» әдісін қолданамын. Топтардың қайсысы жылдам және дұрыс жауапқа қол жеткізеді, сол топқа мадақтама беріледі.



7.[I] «Есепте!» Қалыптастырушы бағалауға тапсырма –

Радиусы 0,3 м велосипед доңғалағы 1с ішінде 10 айналым жасайды.

а) Оның қозғалыс жылдамдығы есепте;

в) Доңғалақ нүктелерінің центрге тартқыш үдеуін анықта.

с) Суретке қарап доңғалақ нүктелерінің центрге тартқыш үдеуінің бағытын сызып көрсет.

Бағалау критерий арқылы жүреді-


Бағалау критерийi

Дескриптор

+/-


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет