Сабақтың тақырыбы М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»



бет1/3
Дата18.12.2023
өлшемі3,09 Mb.
#140531
түріСабақ
  1   2   3

Ұзақ мерзімді сабақ жоспарының тарауы Махаббат пен абырой
Мектеп: «Бейсенбек Тайшапұлы атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні 7.03.2018 Мұғалімнің аты –жөні И.Р.Рахымбаева

Сабақтың тақырыбы

М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін ,эпилог прологтарды анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады шығарманың жанрын анықтай алады.




Оушылардың басым бөлігі жанрына байланысты сюжеттік желілерін ажыратады.




Кейбір оқушылар эпилог, прологтарды анықтайды

Бағалау критерий

Поэмадағы ана әрекетін Ғ.Мүсіреповтің ана туралы шығармаларындағы аналар әрекетімен салыстырады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:




Кие, қасірет,тәуіп




Диолог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:




Менің ойымша ,болуы мүмкін,ықтимал,келісемін, келіспеймін.




Талқылауға арналған сұрақтар:




Аққуды атқан ана кінәлі ме? Өмірдегі қасірет пен қасиет туралы не білесің? Қазіргі кезде табиғат жанашырлары бар ма?( экология мәселесі)




Не себепті ойлайсыз?




Ишара

Құндылықтарға баулу

Табиғат пен көзқарастардың әр алуандылығына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Музыка

Алдыңғы оқу

Т.Ахтанов «Күй» аңызы

Жоспар







Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі.Қызығушылықты ояту. Н. Тіледиевтің «Аққу» күйін тыңдатамын.
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Аққу.Табиғат.Адамзат.

Аудиодиск
3топқа бөлінеді.

Ортасы дискриптор Поэмадағы көтерілген мәселені тақылайды. баяндайды. Кейіпкерлерге мінездеме береді.

Оқиғаның басталуы: Жетімкөлдің тамаша сұлу табиғаты.
Оқиғаның байланысуы: Ауру бала мен ананың шарасыздығы. Оқиғаның шиленісуі: Сорлы ананың мылтығымен көлге келуі. Оқиғаның шарықтау шегі: Ананың аққуды атуы Оқиғаның шешімі: Баланың өлуі. Жетімкөлге аққулардың қайта айналып келмеуі.

«Баспалдақ» әдісі




Шығарма кейіпкерлеріне 5 жолды өлең құрастырып отырып,мінездеме беру
1.Кім? Зат есім
2.Қандай?Сын есім екі сөз.
3.Не істейді?Етістік үш сөз.
4.Сөз тіркесі төрт сөз
5.Синоним бір сөз
1.Кім? Ана
2.Қандай?Жанашыр,мейірімді
3.Не істеді?Қайғырады,атады.
4.Баланың табанына кірген тікен, менің маңдайыма кірсін.
5.Мейірімді

Бес жолды өлең

Соңы

Анаға хат


Мергенге хат
Аққуды суретте



Үздік шығарманы автор орындығына отырғызамыз





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет