Білім беру ұйымының атауы
|
|
|
|
Пәні:
|
Еңбекке баулу
|
|
|
Бөлім:
|
Өзім туралы
|
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
|
|
Күні:
|
|
|
|
Сынып: 1 сынып
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Тақырыбы
|
№1 сабақ Сызықтар мен пішіндер
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
1.2.1.1
Қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қарапайым тәсілдермен бейнелеу
|
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Заттардың пішінімен танысады;сызықтартқандай болатынын біледі;сызықтармен және нүктелермен портрет салады.
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
|
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
|
|
Сабақтың басы
2 минут
|
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Өлең шумағын айтады.
|
Жарайсыңдар!
|
Оқулық
суреттер
|
|
|
3 минут
|
II.Шаттық шеңберін құру;Өлеңді хормен жақсылап айту.
Бір бірімен жақсы тілектер айту.
|
Тілектер айтады.
|
Ауызша мадақтау
|
тілектер
|
|
|
Сабақтың ортасы
2минут
Білу.
2 минут
5минут
5мин
2минут
2минут
2минут
5минут
4минут
|
Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру.
III.:Жаңа тақырып;
Білу және түсіну.Оқулықпен жұмыс.
Біздің айналамызда әр түрлі заттар бар.Олардың пішіндері әр түрлі.Дөңгелек,домалақ,үш бұрыш ,т.б.
Пішін-заттың сыртқы көрінісі,сипаты.Заттар жазық немесе көлемді,қарапайым немесе күрделі болуы мүмкін.
ЕБҚ
«Суреттер галереясы»әдісі арқылы түрлі пішіндерді салады және бояйды.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы тапсырманы орындау.
Аланға әрбір затқа сәйкес пішінді табуға көмектесу.
Сергіту сәті.
Ал балалар тұрайық,
Қолдан шеңбер құрайық.
Дөңгелектей дөңгелеп,
Шыр айналып тұрайық.
Қолды аспанға созайық,
Түзу болып тұрайық.
Бір біріне қосқанда,
Үшбұрышты құрайық.
Сен өз көшеңнің,ауылыңның немесе ертегі қаласының суретін сала аласың.Суретті сызық нүкте және штрихтың көмегімен салуға болады.
Сызық- бұл қарындаш,фломастер және қаламның қағаздағы ізі.
Сызықтарды дәптерлеріне сыздыру.Түрлі түсті қаламдар арқылы түзу,қисық сызықтар сыздыру.
Оқушылар мен ойын ойнату.
«Орнын тап» әдісі арқылы геометриялық фигуралардан қима жасап солар арқылы әр
түрлі заттар жасау.
Бірге портреттердіқарап шығыңдар.Бұл суреттер түрлі сызықтар арқылы салынған.
Срақтарға жауап беру.
Портреттерде қандай сызықтар бар?
Сызықтар мен түстер сол бейнеленген адамға қатысты қандай мәліметтер бере алады:?.
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.
Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.
Пішіндер туралы білгенін айтады.
Әдістер арқылы
Заттарды сәйкестендіру.
Сергіту сәті
Сызықтардың қағаздағы ізін сызу.
Әр түрлі пішіндерден заттар жасайды.
Сұрақтарға жауап береді.Портреттерді салады.
Түрлі сызықтармен салынған портреттер.
|
Дескриптор; Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.-1б
Дескриптор;
Фигуралардың аттарын атайды.-1б
Дескриптор:
Түрлі пішіндегі заттарды біледі.-1б
Дискриптор;
Сұрақтарға толық жауап береді.Заттарды сәйкестендіреді.-1б
Дискриптор; Сызықтарды сызады және суреттер салады
-1б.
Дескриптор:
Қағаздан түрлі фигуралар жасайды.-1б
Дескриптор;
Пішіндерден заттар ойлап жасайды-1б
Дескриптор: Түрлі-түсті қағаздардан қиып түрлі заттар жасай алады.
Дескриптор;
Портреттер туралы түсінеді және портреттерді салады.-1б
Дескриптор;
Қағазға адамның портретін сала алады.-1б
|
Оқулық
Дәптер
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптер
Суреттер
Жұмыс дәптер
суреттер
Оқулық
|
|
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
IV.Сабақты қорытындылау
-Бүгін сабақта сендер не үйрендіңдер?
-Сызықтар мен пішіндерден нелер жасалады?
-Тапсырмалар қиын болды ма?
|
Кері байланыс береді.
|
Көңіл күйі ағашы.
|
Кері байланыс парақшалары.
|
|
|
Пәні:
|
Еңбекке баулу
|
|
|
Бөлім:
|
Өзім туралы
|
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
|
|
Күні:
|
|
|
|
Сынып: 1 сынып
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Тақырыбы
|
№2 сабақ Мен бояулар әлеміндемін.
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
1.3 Шығармашылық идеялар мен сезімдерді көрсету және дамыту
1.1.3.1
Шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің суреттеу құралдарымен көрсету
|
1.1.3.1
Шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің суреттеу құралдарымен көрсету
|
Сабақтың мақсаты
|
Түстердің түрлері мен ерекшеліктері туралы біледі.Түстермен тәжірибе жүргізеді.
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
|
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
|
|
Сабақтың басы
2 минут
|
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Өлең шумағын айтады.
|
Жарайсыңдар!
Оқушыларды мадақтау.
|
Оқулық
Қозғалыстар
суреттер
|
|
|
3 минут
|
II.Шаттық шеңберін құру;Өлеңді хормен жақсылап айту.
|
Тілектер айтады.
|
Ауызша мадақтау
|
тілектер
|
|
|
Сабақтың ортасы
2минут
Білу.
2 минут
5минут
5мин
2минут
2минут
2минут
5минут
4минут
|
Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру.
III.:Жаңа тақырып;
«Мен бояулар әлеміндемін»тақырыптың мазмұнын түсіндіру.Айналамызда сан алуан түстер кездеседі.Олар сенің көңіл күйіңе өз әсерін тигізеді.
Суреттер арқылы түрлі түстерді көреміз.
Суреттің қайсысы ұнады?Неліктен оның ұнағанын түсіндіру.
Кескіндеме –бояу арқылы адам мен қоршаған әлемді бейнелеу өнері.
Кескіндемешілер өз жұмыстарында түстерді пайдаланады.Түстердің көмегіменолар табиғаттың слулығын көрсетеді.
ЕБҚ-«Суреттер галереясы»әдісі
Жыл мезгілдерінің суретін салып бояу.
1-сызбанұсқадағы негізгі түстерге назар аудару.
Қызыл,қызғылт сары,сары түстерді неліктен жылы түстер дейміз?
Суық түстер деп қандай түстерді айтамыз?(қызыл ,сары түстер жылы түстер.көк түсті суық түске жатады.)
Тапсырмаларды орындау:
Жаңбыр жауғаннан кейін аспанда не пайда болады?
Жаңбырдан кейін аспанда ғажайып түстер пайда болады.
Суреттерге қарап,кемпірқосақтың түстерін атау.
Суреттегі түстер қандай ретпен орналасқан?
Түрлі көңіл күйді бейнелеуге қандай түстер қоллданылады?
«Попкорм»әдісі арқылы тәжірибені орындайды.
Тәжірибе жүргізу;
Алан мен Балапан тек суық түстерді қолданып көрсек, онда кемпірқосақ шықпайды.Ермексазбен жасап тәжірибе өткіземіз.
Ермексаз –әртүрлі пішіндегі заттарды мүсіндеуге болатын жұмсақ материал.Тек суық түстерден кемпірқосақ жасаймыз.
Жұппен жұмыс ;
Ермексазбен кемпірқосақ жасау.
Қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру.
Жұмыс орныңды таза ұста.
Ермексазбен құралдарды аузыңа салма.Тек арнайы тақтайшада ғана жұмыс жаса.
Жұмыстан кейін қолыңды сүлгімен сүрт.
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.
Суреттердегі бояулардың түрлі түсті екендігін түсінеді.
Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.
Суреттердегі өзгерістерді айтады.
Сурееттердің қайсысы ұнағанын түсіндіреді.
Сұрақтарға жауап береді.
.
Суретпен жұмыс
Сергіту сәті
Сызықтардың қағаздағы ізін сызу.
Сұрақтарға жауап береді.
Жылы және суық түстерді атайды.
Түрлі-түсті бояулармен салынған суреттер.
Кемпірқосақтың суретіне қарап түстерді айтады.
Кемпірқосаққа қарап түстерді атайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Ермексаздан
Кемпірқосақ жасайды.
Жұппен жұмыс жасайды.
Қауіпсіздік техникасы ережесін дұрыс пайдаланады.
|
Дескриптор; Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.-1б
Дескриптор:
Түрлі –түсті бояулардың атауларын атайды.-1б
Дескриптор:
Түрлі пішіндегі заттарды түрлі бояулармен бояйды..-1б
Дискриптор;
Сұрақтарға толық жауап береді.Заттарды сәйкестендіреді.-1б
Дискриптор:
Суреттерді салады және бояйды.-1б.
Дескриптор;
Пішіндерден заттар ойлап жасайды-1б
Дескриптор;
Түстер туралы түсінеді және түстерді атайды.-1б
Дескриптор;
Кемпірқосақтың суретін салады және түстерді орнына қойып бояйды.-1б
Дескриптор;
Ермексаздан кемпірқосақ жасайды.-1б
Дескриптор:
Қауіпсіздік техникасы ережелерін дұрыс пайдалана алады.-1б
|
Оқулық
Дәптер
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптер
Суреттер
Жұмыс дәптер
суреттер
Оқулық
суреттер
|
|
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
IV.Сабақты қорытындылау
-Бүгін сабақта сендер не үйрендіңдер?
-Түрлі-түсті бояулар неше түрге бөлінеді?
-Тапсырмалар қиын болды ма?
|
Кері байланыс береді.
|
Көңіл күйі ағашы.
|
Кері байланыс парақшалары.
|
|
|