Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Биотехнология



бет1/5
Дата08.12.2022
өлшемі66,89 Kb.
#55857
түріСабақ
  1   2   3   4   5

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Биотехнология

Мектеп: №5 Жем қалалық ЖББОМ

Күні:16.10.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні:
Ибайдаева Багила Алдановна



Сынып: 11 ЖМБ

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ферменттердің медицинада ,химия өндірісінде және өнеркәсіпте қолданылуы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.6-ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндіктерін талқылау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:ферменттердің медицинада және химия өнеркәсібінде қолдану мүмкіндіктерін талдау
Оқушылардың көпшілігі: ағзаның биохимиялық реакцияларындағы ферменттер әсерінің сұлбасын құрастыру
Кейбір оқушылар:ферменттердің ерекшелігі мен белсенділігін дәлелдеу

Бағалау критерийі

-ферменттердің медицинада және химия өнеркәсібінде қолдану мүмкіндіктерін талдайды
-ағзаныңбиохимиялық реакцияларындағы ферменттер әсерінің сұлбасын құрастырады
- ферменттердің ерекшелігі мен белсенділігін дәлелдейді

Тілдік мақсаттар



Пәндік терминология
Фермент,энзимология,вакцина.

Сөздік қорларын дамытады, сұрақтарға нақты жауап бере алады.
-фермент дегеніміз не?
-фермент қандай қызмет атқарады
-Медицинада қандай мақсатта қолданады?

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғамжәнежоғары руханият
Білім мен білімді пікір алу арқылы құндылықтар мен пікірлерді қалыптастыру.
Басқалардың пікірін құрметтеу.
Өмір бойы жаңа білім алу арқылы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Химия – ферменттер биологиялық катализатор.
Медицина-антибиотиктер.Стрептомицин,пенциллин,т.б

Алдыңғы білім



11.4.3.5-өсімдіктерді микроклонды көбейту тәсілін сипаттау.






Сабақтың басы
5 мин



Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Оқушылармен амандасып, түгелдеу.Оқушылардың арасында ынтымақтастықты орнату мақсатында
« Жүректен –жүрекке » психологиялық тренингін жүргізу.Оқушыларды мозайка әдісі арқылы үш топқа бөлу.
Көмірсулар бейнеленген суретті алған оқушылар «Амилаза» тобына,нәруыздар бейнеленген суретті алған оқушылар «Пепсин»,майлар бейнеленген суретті алған оқушылар «Липаза» тобына жинақталады.
Мұғалімнің ауызша бағалауы жүзеге асады
-Жарайсың
-Жақсы
-Тамаша




Сабақтың ортасы
30мин



Оқушыларға ферменттер туралы видео көрсету
1- тапсырма
М.С «Ойлан,жұптас, бөліс» әдісін қолдана отырып үш топқа мәтінді таратып, мәтінде не туралы айтылғанын және анықтама мен атауларды қайталайды
Мәтін
1 топ
Ферменттер көптеген жылдар бойы адам қызмет ететін әртүрлі салаларда: Былғары, тамақ, фармацевтикалық және бақса өндіріс салаларында, сондай-ақ медицинада, ауылшаруашылығын- да,химиялық синтездеуде қолданылып келеді.
Ферменттердің әрекет ету тиімділігі химиялық катализаторлармен салыстырғанда әлдеқайда жоғары,бірақ оларды сақтау, температуралық әсерлерге тұрақсыз болуына байланысты қолдану қиынға соғады.Сонымен қатар ферменттерді реакция өнімдерінен бөліп алудың технологиялық қиындықтарына байланысты іс жүзінде бірнеше қайтара қолдану мүмкін емес.



Дескрипторлар



Ұпай саны

1.Мәтінді оқып түсінеді.

1

2.Ферменттерді катализаторлармен салыстыра отырып, ерекшеліктерін анықтайды.

1

3.Топ тұжырымдаманы эстетикалық талапқа сай жасайды.

1



2 топ
Кейінгі жылдары әртүрлі ферменттердің продуценттері ретінде медицинада, малшаруашылығында,ауылшаруашылығында, тамақ өнеркәсібінде,сонымен қатар тағамдық және азықтық нәруыз продуценттер ретінде маңызы жоғары.Биохимиктердің, микробиологтер мен химиктердің жұмыстарына сүйеніп, медицина мен ауылшаруашылығында кеңінен қолданыс тапқан отандық антибиотик және дәрумендер өндірісі құрылды.
Медицина мен жеңіл,тамақ және химиялық өнеркәсіптің бірқатар саласында үлкен мәні бар ферменттер өндірісін дамытуға жағыдай жасалды.





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет