Сабақ тақырыбы
|
Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? «Ұлыстың ұлы күні -Наурыз»
|
Сыныбы
|
8
|
Күні
|
15.03.2022 ж.
|
Сабақтың мақсаты
|
8.1.5.1 - тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл- күйі арқылы негізгі ойды анықтау.
Бүгінгі сабақта:
тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайсыздар.
|
Сілтеме:
|
Оқу бағдарламасы,
|
Жетістік критерийлері
|
Оқушының төм.жетістігі (ОТЖ): Наурыз мейрамы туралы ақпарат бере алады, қойылған сұраққа жауап береді.
|
Оқушының орт.жетістігі (ООЖ): Наурыз мейрамы жайлы ақпараттар айтады, қосымша мәліметтер береді.
|
Оқушының жоғ.жетістігі (ОЖЖ): тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құра алады, сұхбаттасады, шағын мәтін құрастырады.
|
Сөздік жұмысы:
|
Түсінік
|
доброе
|
Шеберлік
|
понятие
|
Ізгі
|
мастерство
|
Дескриптор:
Жаңа сөздерді оқиды.
Аудармасымен сәйкестендіреді.
3.Сөз тіркесі немесе сөйлем құрастырды
|
Сабақта қолданылатын материалдар
|
тақта, А4 парағы, маркерлер, таныстырылым, бейнефильм, кеспелер, тастар
|
Оқыту әдістері:
|
«Шаттық шеңбері» тренингі, «Қызығушылықты ояту» әдісі, «3/3/1» стратегиясы , «Тез тап» ойыны, «Шығыс базары» тәсілі, «Блум таксономиясы», «Плюс, минус, Қызықты» тәсілі
|
Дереккөздер:
|
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, ғаламтор материалдары, тастар
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқуш-ға психол-қ ахуал туғызу
|
Мұғалім «Шаттық шеңбері» тренингін өткізеді
|
Шеңберде тұрып, бір-біріне жақсы тілектер айтады
|
І. Қызығушылықты ояту
|
Қызығушылықты ояту .Бейнефильм көрсетіледі (0,44секундқа дейін)
https://www.youtube.com/watch?v=m4E5cD-jFTA
Сұрақтар:
1.Тақырып не туралы?
2.Неліктен олай ойлайсың?
сұрақтарға жауап береді,сабақ тақырыбы анықталады
Дескриптор:1.Сұраққа ауызша жауап жауап береді.
2.Тақырыпты анықтайды.
|
Бейнефильмді көреді, не жайлы екенін айтады, бүгінгі тақырыпты анықтайды.
|
ІІ.Мағынаны тану
|
1.Сөздікпен жұмыс жаңа сөздерді оқиды,оқушыларға қайталатады, аудармасымен сәйкестендіреді сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыртады.
Жаңа сөздер:
түсінік
|
доброе
|
шеберлік
|
понятие
|
ізгі
|
мастерство
|
|
жаңа сөздерді айтады, жазады, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастырады
|
3. Оқылым. Оқушылар мәтінді мәнерлеп оқиды.
Дескриптор:мәтінді мәнерлеп оқиды.
|
Оқылым. Мәтінді мәнерлеп дұрыс оқуға машығады.
|
«3/3/1» стратегиясы 3 тірек сөз, 3 сөз тіркесі, 1 маңызды сөйлем жазады. Дескриптор:
1.Мәтіннен 3тірек сөз табады.
2.3сөз тіркесін құрастырады.
3.1 маңызды сөйлем жазады.
|
Мәтіннен 3 тірек сөзді табуға, сөз тіркесін құрастыруға, маңызды сөйлем табуға машығады.
|
Сергіту сәті. «Тез тап» ойыны
Мына етістіктерге жұрнақ жалғап, бұйрық етістікке айналдыр:
1-топ 2-топ
Бастау Алу
Кию Атау
Ішу Беру
Айту Жарысу
Тойлау Келу
|
Берілген етістіктерге жұрнақтарды жалғайды, бұйрық етістікке айналдырады
|
5. Жазылым. Топтық жұмыс.
Мәтін бойынша постер құрастыру:1-топ. берілген мәтін бөлігі бойынша ақпарат жазады;
2-топ. берілген мәтін бөлігі бойынша ақпарат жазады;
|
Әр топ өз тапсырмасы бойынша постер құрастырып, оны қорғайды
|
ІІІ. Ой толғаныс:
|
«Шығыс базары» тәсілі.Оқушылар сұрақтар құрастырады, сұрақтарды қағазшадағы есімі жазылған оқушыларға қояды, өздері де сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылар бір-біріне сұрақ қойып, жауап алады
|
ІV. Бекіту
|
Бекіту. «Блум таксономиясы» бойынша сұрақтарға жауап беру.
1.Наурыз мерекесі қашан тойланады?
2.Наурыз мерекесін қандай елдер тойлайды?
3.«Амал мерекесі» қай күннен бастап тойланады?
5.21 наурыз күні түнде даланы кім аралайды деген түсінік бар?
6.Қай жылдан бастап, наурыз мерекесі қайта тойланды? Кеңес одағы кезінде Наурыз мейрамы неліктен тойланбады?
|
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
V. Бағалау
|
Қалыптастырушы бағалау.
«Шағын шолу» тәсілімен кестегесабақта алған тастардың санын жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау.
«Шағын шолу» тәсілімен парақшаларға сабақта алған тастардың санын жазады.Топ бойынша жалпы санын айтады.
|
VІ.Үйге тапсырма:
|
«Наурыз – ұлы мереке» тақырыбына эссе жаз
|
Күнделіктеріне жазады
|
VІІ. Рефлексия
|
«Плюс, минус, қызықты» әдісі бойынша өзін-өзі бағалау
|
Оқушылар сабақта нені дұрыс орындағаны, нені нашар орындағаны жайлы айтып, өзін-өзі бағалайды
|