Сабақ тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешу



бет1/2
Дата02.12.2023
өлшемі0,88 Mb.
#131846
түріСабақ
  1   2

Бөлім: 8.2 A Квадрат теңдеулер

Мектеп: №73

Күні: 19.11.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Сарыбаева М

Сынып: 8 Ә

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Квадрат теңдеулерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме)

8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар квадрат теңдеудің түрлерін біледі, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше алады, виет теоремасын қолданады.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийі

Қолдану

Толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді

Анализ және синтез

Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу тәсілін таңдайды




Тілдік мақсат



Оқушылар толымсыз квадрат теңдеуді шешу әдісін негіздейді, әрбір жағдай үшін түбірлер саны туралы ойларын айтады.
Пәндік лексика және терминология:
Квадрат теңдеу
толымсыз квадрат теңдеу
коэффициент
түбір
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Теңдеудің сол жағындағы өрнекті көбейткіштерге жіктейік
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарайық
… түбірді шығарайық
Түбірлердің бірі … шыққан арифметикалық квадрат түбірге тең, ал екіншісі – оған қарама-қарсы
Түбірлерінің бірі нөлге тең

Құндылықтарды дарыту

Академиялық адалдық.
Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Квадрат теңдеулер шын өмірде бірнеше процесстердің математикалық моделі болып табылады.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта таныстырылым және жазу тақтасы ретінде пайдаланылады .

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат теңдеудің түрлерін, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше алады.

Сабақтың жүру барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басталуы
2 минут

5 минут




Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Шеңбер бойымен» әдісі бойынша ішкі және сырқы шеңбер бойымен (сыртқы шеңберде ұлдар, ішкі шеңберде қыздар) тілек айтады. 1,2,3,4 деп санау арқылы топтарға бөлінеді.
«Қызығушылықты ояту»
Крассворд шешеді. Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.




к

в

а

д

р

а

т







д

и

с

к

р

и

м

и

н

а

н

т




к

о

э

ф

ф

и

ц

и

е

н

т







т

о

л

ы

м

с

ы

з

1. ах2+вх+с=0, (a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
2. Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір астындағы өрнек? (дискриминант)
3. Квадрат теңдеудегі а және в. (коэффициент)
4. Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)

Мұғалім сөзі:


Тарихи дерек (математик Француа Виет туралы айту) Француа Виет (1540-1603) – француз математигі, алгебралық шартты белгілер жүйесін енгізген элементар алгебраның негізін қалаушы. Ол алғашқылардың бірі болып сандарды әріптермен белгілеуді енгізіп, теңдеулер теориясын едәуір дамытқан. Негізі мамандығы бойынша заң қызметкері

Сөзжұмбақ


Алгебра 8. Шыныбеков Ә.Н.Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. – Алматы: Атамұра



Сабақтың ортасы
13 минут

5 минут


Топтық жұмыс. І топ.

ІІ топ



Теңдеу

a

b

c

х1

х2

1

2 – 8х + 9 = 0
















2

2 – 9 = 0
















3

2 = 0
















ІІІ топ



Теңдеулер

a

b

c









1
























2
























3
























4
























ІV топ



Теңдеулер

a

b

c









5
























6
























7
























Дескриптор:
-квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады.
-квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады.
-квадрат теңдеудің жалпы түрін құрады.


Жалпы сыныпқа арналған тапсырма
Барлық сыныпты қатыстыра отырып тақтада талдау.

Теңдеу

Квадрат теңдеу ме, жоқ па?

Квадрат теңдеудің коэффициенттері

a

b

c

-25х + 1 = 0









































2,5х + 1,5х+3 = 0























































3х = 0
















Теңдеулер

Толық

Толық емес

Келтірілген

Келтіріл-меген

x2 + 5x – 3 = 0













6x2 + 5 = 0













2x2 – 4x = 0













5x – 7x2 + 2= 0













2x2 = 0













-квадрат теңдеуді біледі


-квадрат теңдеуді шешуді дисриминант әдісін біледі
-квадрат теңдеудің коэффициентін анықтай алады
-квадрат теңдеуді ажырата алады
Жеке жұмыс




толық

толымсыз

келтірілген

х2+5х+3=0




2+9=0




х2-3х=0




х2+2х+4=0




3х+6х2+7=0




у2-24-10у=0




1 топ:


1) 5х2=0;  2) -2х2=0; 3) 7х2=0. 4) -0,8х2=0

2 топ:
1) 5х2+2х=0; 2) -3х2+5х+1=0; 3) 2х2-х=0; 4) 3х2+12х=0;


3 топ:
х2+16=0;  2) 8х2-8=0;  3) -2х2+50=0; 4)6х2-12=0;


Әр топ қолдарындағы теңдеулерге түсінік береді.


2 = 0, 2) х2 – 0,5х = 0, 3) х2 – 8 = 0,
х2 = 0, х ( х – 0,5 ) = 0, х2 = 8,
х = 0. х = 0, х - 0,5 = 0, х = ±√8,
х = 0,5. х = ± 2√2.
Ж: 0. Ж: 0; 0,5. Ж: ±2√2.

Екінші мысал бойынша көбейтінді нөлге тең болғанда, жеке көбейткіштер нөлге тең болатынын ескерту.


Өздері топқа бөлінген теңдеулерін шешуді тарсыру.



Тұжырымда-малық карта


Қосымша 1


Қосымша 2

Жеке тапсырма

3 минут




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет