Сабақ тақырыбы Сабақ №2 Квадрат теңдеулерді шешу Сабақтың түрі Жаңа материалды меңгеру



Дата31.12.2021
өлшемі64,96 Kb.
#22740
түріСабақ




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.2A Квадрат теңдеулер

Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Измакова Менслу

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Сабақ №2

Квадрат теңдеулерді шешу

Сабақтың түрі

Жаңа материалды меңгеру

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.3

Квадрат теңдеулерді шешу



Сабақтың мақсаты

Оқушылар квадрат теңдеулерді шеше алады.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Квадрат теңдеудің түбірлерін біледі

Білімді қолдану

Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды

Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын қолданады






Тілдік мақсат

Оқушылар квадрат теңдеудің шешімін түсіндіреді;

Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын талқылайды; пәндік лексика мен терминологияға сүйенеді.



Пәндік лексика және терминология:

Квадрат теңдеу

коэффициент

дискриминант



Диалог пен жазылымға қажетті тіркестері:

Квадрат теңдеуді дискриминанты деп … .

Бұл квадрат теңдеудің … түбірі бар, өйткені … .

Квадрат теңдеудің дискриминантын табайық.

Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайық.

Түбірлерін есептейік.



Құндылықтарды дарыту

Өздігінен оқу, ақпаратты өздігінен іздеу, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәсел қойып, оны шешу, топта жұмыстану, өзгелердің ойларын сыйлау.

Құндылықтарды дарыту сабақтың мазмұны арқылы жүзеге асады.



Пәнаралық байланыс

Физика және басқа да жаратылыстану-математика бағытындағы ғылымдар

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат теңдеу ұғымын біледі, толымсыз квадрат теңдеуді шеше алады және екі мүшенің квадратын бөліп алу арқылы толық квадрат теңдеуді шешеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин
3 мин


1 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау


Үй тапсырмасын тексеру

Жұпта өзара бағалау жүргізеді.
Білімді жаңғырту

Екімүшенің квадратын бөліп алу арқылы толық квадрат теңдеудің шешу әдісін айтыңыз.

Мұғалім бұл әдіс квадрат теңдеудің жалпы түрін шешуге қолданылатынын айтады.

Презентация

1-2 слайдтар


Сабақтың ортасы
10 мин

10 мин


7 мин

10 мин


Жаңа материалды меңгеру



Оқушылар теңдеудің екі жағын да ең үлкен а коэффициентіне бөліп тастауды ұсынулары мүмкін, бірақ теңдеудің екі жағын да 4а көбейтіп, келесі теңдеуді алуға болады:

.



Дискриминант анықтамасы енгізіледі (D=).

Теңдеудің түрі мынадай болады:

.

Теңдудің түбірлерінің саны дискриминант таңбасына байланысты екенін талқылау:



D < 0 болғанда нақты түбірлері жоқ.

D = 0 болғанда екі түбірі тең болады:

.

D > 0 болғанда екі түбірі болады:

.

Мұғалім оқушылармен бірге келесі теңдеулердің шешімдерін талқылайды:



Мысал 1





Жауабы: 10, 60.
Мысал 2



Жауабы: 3.
Мысал 3



D<0, теңдеудің нақты түбірлері жоқ.

Жауабы: түбірлері жоқ.


Материалды бекіту

Кестені толтырыңыз:





Теңдеу

a

b

c

Дискриминант

__________

Түбірлерінің саны

1


















2


















3


















4


















5


















6


















7

















Дескрипторлар

- Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықтайды

- Квадрат теңдеудің дискриминанттын есептейді

- Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды
Қалыптастырушы бағалау үшін оқушылар кезекпен кезек коэффициенттері мен дискриминанттарын айтады. Және түбірлерінің саны жөнінде негіздеме береді.
Топпен жұмыс

Оқушылар топта жұмыстанады, талқылайды, бір-біріне көмектеседі. Мұғалім сыныпты аралып жүріп оқушылардың жұмыстарын тесереді, ауызша комментарийлер береді.

Түбірдің формуласын қолданып, теңдеуді шешіңіз:

а) ;

б) ;

в) ;

г) ;

д) ;

е) ;

ж) .


Дескрипторлар

- Квадрат теңдеудің дискриминантын табады

- Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды

- Түбірлерді есептейді және олардың болмайтындығын негіздейді

- Жауабын жазады
Қосымша тапсырма

Теңдеулерді шешіңіз:




3-5 слайдтар

6-8 слайдтар

Қосымша 1

Қосымша 2


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы

Теңдеулерді шешіңіз:

а) ;

б) ;

в) ;

г) .


Рефлексия

Не білдің, не үйрендің?

Не түсініксіз?

Немесен жұмыстану керек?



Қосымша 2

9 слайд


Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау тапсырмалардың әртүрлі деңгейде болуы арқылы жүзеге асады.

Қабілеті жоғары оқушылар сыныптастарына көмектеседі.



Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылайды. Оқушылардың өздерінің жұмыстарын, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды

Сабақта іс-әрекет түрлері өзгеріп отырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет