Сабақ тақырыбы Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері



Дата04.12.2023
өлшемі0,79 Mb.
#134277
түріСабақ




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Микробиология
Пәні: Биология

Мектеп: Абай атындағы орта мектеп
Мұғалімніңаты-жөні:
Жүгінісова Жансая Қайырханқызы

Күні:




Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Вирустар.Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері

Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.4.3.4-вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

Барлықоқушыүшін
вирустар тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін білу

Оқушылардың көпшілігі үшін
вирустардың құрылысының формасының ерекшеліктерін сипаттау

2. Кейбір оқушылар үшін
В вирустар ауру қоздырғыштары екендігі жолдарын анықтау

Бағалау
критерийлері

1. Вирустар тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін біледі


2.2. Вирустардың құрылысының формасының ерекшеліктерін сипаттайды
3.
3.3. Вирустар ауру қоздырғыштары екендігі жолдарын анықтайды

Тілдік мақсат

Пән лексикасы және терминология:
ДНҚ,РНҚ,капсид,бактериофаг,тұмау,аусыл,полимелит
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Вирустар тек қана нуклеин қышқылдарының бір ғана түрі.........(ДНҚ) немесе.....(РНҚ )және белокты қабықша ........тен ( капсид) тұрады.
Бактерия жасушасына енетін вирус .........(бактериофаг).
Вирус қоздыратын ауру түрлері: ....,.....,...., (тұмау,аусыл, полимелит)



Құндылықтарды дарыту



«Мәңгілік ел» стратегиясы: «Дені саудың-жаны сау»-деген ұранды басшылыққа ала отырып,салауатты өмір салтын ұстану арқылы жалпы адамзаттық құндылықтарға баулу.Вирустық аурулардың алдын- алу шараларын меңгерту.

Пәнаралық байланыстар

Медицина-вирустық аурулардың алдын алу шаралары

Тақырып бойынша алдыңғы білім

7.4.3.3 - антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуы .



Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурсы

Сабақтың басы
5 минут

1.Психологиялық тренинг.«Аптека» ойыны. Оқушылар дәріханадан антисептиктер,анибитоктерді,залалсыдандыратын өнімдерді таңдай отырып, өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
«Бас бармақ»әдісі арқылы бағаланады.


2.Топқа бөлу. Таңдаған дәрі дәрмектері:антисептиктер,анибитоктерді,залалсыдан-
дыратын өнімдерді тақырыбында 3 топқа бөлінеді




Сабақтың ортасы
3 минут
7 минут

5 минут


10 минут

8 минут




1.Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Суреттер сөйлейді» әдісі пайдаланылады. Оқушылар суреттерге қарап тақырыпты болжайды,ашады.



2. «Симпозиум» әдісі
(Тж)Мәтінмен жұмыс жасай отырып,шағын баяндама жасайды.Сынып оқушыларының сұрақтарына жауап бере отырып,пікірталас ұйымдастырады.
І-топ. Вирустардың құрылымы.
ІІ-топ. Вирустардың тіршілік әрекеті.
ІІІ-топ.Вирустық ауруларды жұғу және таралу жолдары.
3. (Ж)«Жұмбақ сөздер» әдісін пайдалана отырып, тақырыпқа қатысты дайындалған термин сөздер бір оқушыға беріледі,оны оқушы барлық сыныпқа көрсетеді. Оқуышлар оны табады,анықтамасын жазады.
Термин сөздер: вирустар,қабықша,бактериофаг, НҚ
4.Тексеру.Қалыптастырушы бағалау. Жазбаша жұмыс орындалады.
Тапсырма-1.Берілген тұжырымдамалардың ішінен тек вирустарға тәнін таңдаңыз
A Мөлшері ең кіші
B Ядросыз ағзалар
C Қоршаған ортада тіршілік қасиетін көрсетпейді
D Көбеюге қабілетсіз
E Қоректенеді
F Өсуге қабілетті
G Энергия өндірмейді


Тапсырма-2. Бактериофаг әсерін түсіндіріңіз

Тапсырма-3. Берілген ауру түрлерін талдай отырып,дұрыс жауабымен сәйкестендір.



Ағзалар

Вирустық аурулар

Өсімдікте

А. Құтырма
Б.Темекі теңбілі
В.Шешек
Г.Аусыл
Д.Қызылша теңбілі
Е.Энцефалит
Ё.Мақта жапырақтарының ширатылуы
Ж.Полиомелит




Жануарда




Адамда






Дескриптор

  • Вирустарға тән тұжырымдарды анықтай біледі;

  • Бактериофагтың жасушаға әсерін түсіндіреді;

  • Вирустық аурулардың сәйкестігін дұрыс таба алады.



5. « Миыңның суретін сал» әдісі.Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да,оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.



http://www.


smk.edu.kz

А.Р.СОЛОВЬЕВАБ.Т.ИБРАИМОВ Ж.Ә. АЛИНА


Биология
7-сынып

Қалыптасты-рушы бағалауға арналған жиынтық тапсырмалар



Соңы
5 минут

2 минут




Кері байланыс. Сабақтын нәтижесін, берілген смайликтерді белгілеп, өзінің түсінген деңгейін көрсетеді

Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Вирустардың жасушасыз тіршілік иелеріне жататынды-ғын түсіндіре білемін










Вирустардың құрылысы мен құрамын ,ерекшеліктерін сипаттай аламын










Вирустар ауру қоздырғыштары
екендігін білемін,вирустық
аурулардың алдын-алу
шараларын атай аламын













  • «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Кері
байланыс
парағы

Қосымша ақпарат

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралықбайланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





1.Барлығы
Вирустар тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін біледі


2. 2.Көпшілігі
Вирустардың құрылысының формасының ерекшеліктерін сипаттайды
3.3.Кейбірі
Вирустар ауру қоздырғыштары екендігі жолдарын анықтайды

  • Вирустарға тән тұжырымдарды анықтай білді;




  • Бактериофагтың жасушаға әсерін түсіндірді;




  • Вирустық аурулардың сәйкестігін дұрыс таба алды.



Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелеріне кіріспе нұсқаулық

Көз гимнастикасы



Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:

2:


Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет