Сабақ түрі : дәріс сабағы Әдісі, тәсілі: түсіндіру, оқулықтармен жұмыс, сұрақ-жауап, математикалық диктант



бет1/2
Дата15.01.2023
өлшемі22,47 Kb.
#61319
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
100 көлеміндегі сандардың нөмірленуін оқыту әдістемесі


Пәні: Математиканы оқыту әдістемесі
Тақырыбы: 100, 1000 көлеміндегі сандарды оқыту
Мақсаты: 100, 1000 көлеміндегі сандар ұғымына түсінік беру және оқыту әдістемесімен таныстыру.
Міндеті:
1) Білімділік: жаңа есептеу бірлігі – ондықпен (жүздікпен) таныстыру, екі (үш) таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстырудың әдістемелерімен үйрету;
2) Дамытушылық: натурал сандар ұғымдары туралы біліктерін қалыптастыру;
3) Тәрбиелік: көрнекіліктерді эстетикалық талаптарға сай дайындауға тәрбиелеу.
Типі: жаңа білімді қалыптастыру
Сабақ түрі: дәріс сабағы
Әдісі, тәсілі:  түсіндіру, оқулықтармен жұмыс, сұрақ-жауап, математикалық диктант
Сабақтың жабдықталуы, көрнекілігі: абақ, кеспе цифрлар, 2-сынып оқулығы
Сабақтың құрылымдық жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Сабақ мақсатын қою

  3. Жаңа білімді меңгерту

  4. Бекіту: математикалық диктант жазу

  5. Сабақты қорытындылау, бағалау және үй жұмысына нұсқау беру 

Сабақтың моделі/ барысы: 
1.Ұйымдастыру кезеңі.
- Сәлемдесу
- Түгендеу. Оқу журналымен жұмыс.
- Аудитория тазалығын бақылау.
2. Сабақ мақсатын хабарлау


3. Жаңа білімді меңгерту.
100 көлеміндегі сандар 1-2 сыныпта оқылады, 1-сыныпта толық ондықтар, жүз, ал 2-сыныпта екі таңбалы сандарды оқуға, жазуға, салыстыруға үйренеді.
Тақырыптың міндеттері:

  1. Оқушылардың жаңа есептеу бірлігі – ондықпен таныстыру;

  2. Натурал сан ұғымымен таныстыру, 10 бірлік – 1 ондық құрайтынын меңгерту;

  3. Толық ондықтар қатарымен және оларға 10-ды қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру;

  4. Екі таңбалы сандарды оқуға, жазуға, салыстыруға үйрету; 100 санын жазуға үйрету; 100 көлеміндегі ең кіші, ең үлкен санды анықтауға үйрету;

  5. Сан мен цифр арасындағы айырмашылықты меңгерту, цифрдың орындық мәні;

  6. Нумерациялау негізінде 2 таңбалы сандарды қосу, азайту біліктерін қалыптастыру;

  7. Шама тақырыбын нөмірлеу тақырыбымен байланыстырып қарастыру. М: 1м = 10 дм = 100 см. 100 бірлік = 10 ондық = 1 жүздік.

Қолданылатын көрнекіліктер:



  1. Жеке (10) таяқша және он-оннан буылған таяқшалар;

  2. Абак (Ондық. Бірлік);

  3. Кеспе цифрлар, 2 таңбалы сандар жазылған топшамалар.

«Жүздік» тақырыбында: оқушылар жаңа санау бірлігі – ондықпен және санау жүйесінің ең маңызды ұғымы – разряд ұғымымен танысады; ауызша және жазбаша нөмірлеудің негізін құрайтын екі таңбалы сандардың жасалу, оқылу, жазылу принциптері, сондай – ақ оларды салыстыру қарастырылады.
Бұл тақырыпты оқытудың негізгі нәтижесі ретінде: 100-ге дейін санауды, сандарды оқуды, жазуды және толық ондықтармен санауды үйренуді; разряд, разрядтық сандардың қосындысы: бір таңбалы, екі таңбалы сан; бірлік, ондық терминдерін игеруді атауға болады. Мұнда алдымен 10 көлеміндегі сандарды қайталай отырып, жекелеген бірліктерден ондық құралып, толық ондықтармен санайды, яғни 10 бірлік – ондық.
Шыбықтарды он-оннан санай отырып, бума жасалады, яғни он бірлік, бір ондық құрайтынын көрсеткеннен кейін, 11-ден 100-ге дейінгі сандардың ондықтар мен бірліктерден құралатыны көрсетіледі.
Мысалы:

  • Санағанда 9-дан кейінгі санды ата. Оны қалай табуға болады?

Кейінгі сан алдыңғы санға бірді қосқанда немесе алдыңғы сан келесі саннан бірді азайтқанда шығатынын қайталап, көрнекілік арқылы көрсету керек.

  • 9-ға бірді қосқанда 10 шығады.

  • 10 шыбықтан бір бума жасайды, демек 10 бірлік 1 ондық құрайды.

  • 10-нан кейінгі санды шығарып ал.

10 және 1, 1 ондық 1 бірлік немесе он бір, әрі қарата шыбықтарды қосу арқылы 1 ондық және 2 бірлік, 10 және 2 немесе 12 және т.б. сандарды шығарып алуға болады. Әрі қарата разрядтық кестені пайдаланып, зат-сан цифр арасындағы байланысты ескеріп, сәйкестендіру арқылы 100-ге дейінгі сандарды құрылуы, оқылуы, жазылуы көрсетіледі.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет