Сабақтың тақырыбы : Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары



Дата19.01.2023
өлшемі42,36 Kb.
#62007
түріСабақ

Тексерілді :
ДОЖЖО____________Баймұратов О
«Абай атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ-сі



Бөлім

3-бөлім. Балалар мен үлкендер.

Педагогтің аты-жөні:

Жолдасбаева Т.

Күні:

10.01

Сынып:

7 «Б»

Сабақтың тақырыбы :

Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.Т/Ж2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы. Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.
7.А/И1. Әдеби шығарманың композициясы. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру.

Сабақ мақсаты:

Әдеби шығармадағы тұлғаның болмысын гуманистік, көркемдік тұрғыда талдай алады;
Әдеби шығарманың композициясын талдайды: эпизодтар мен бейнелерді талдай отыра салыстырады

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақ басы

Ұйымдастыру. «Ізгі ниет – игі тілек»

Бір-біріне бұрын айтпаған тілектерін арнайды







Сабақ ортасы

Сұрақтар:
1)Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі не туралы?
2)Айтыс өнерінің тәрбиелік мәні қандай?

1 тапсырма:


Жаңа сабаққа кірісу. Шығарманың авторымен танысу. Оқулықта берілген мәліметті әдемі дауыс ырғағы мен сауаты оқылуына назар аудару.
82-беттегі 1-тапсырма. Жұп бойынша ғаламторды пайдалана отырып кестені толтыру


«Батыр Баян» поэмасы туралы жалпылама шолу. Поэманы тізбектей мәнерлеп, түсініп оқыту.

5-тапсырма, 93-бет


М. Жұмабаевтың "Батыр Баян" поэмасына композициялық талдау:
1.Шығарманың басталуы: Көкшенің сұлулығы
2.Шығарманың байланысы: Баянның қалмақ қызын тұтқынға алуы
3.Шығарманың дамуы: Інісі Ноянның қалмақ қызға ғашық болуы
4.Шығарманың шиеленісуі: Екі ғашықтың қащуы
5.Шығарманың шарықтау шегі: Ғашықтардың қаза болуы
6.Шығарманың шешімі: Ерлікпен қаза болған Баян
Кейіптеу: күшті у, қанды ор , қызыл тіл.
Теңеу: сұңқардай, жолбарыстай, аш бөрідей, атқан тандай , бар сұлулық жиылғандай.

Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
Критерий:
-Есіне түсіру
-Сыни тұрғыдан баға беру
Дескриптор:
-Есіне түсіреді.
-Сыни тұрғыдан баға береді.
Дәлелдейді
Мәлімет оқылады, негізгі ой анықталады. М. Жұмабаев туралы ақпарат игеріледі
Түсініп, мәнерлеп оқу

Композициялық талдау жұмыстарын жасау. Көркемдегіш құралдарын табу



ҚБ
«Дұрыс»
«Жаман емес»
«Толықтыр»
ҚБ
Мұғалімнің ауызша бағалауы

Мәтінді бір оқушы оқиды


Дауыс ырғағы мен кідірістің дұрыс жасалғанына көңіл аударылады


Оқулық




Сабақ соңы

«Бір ауыз сөз» әдісі
Үй тапсырмасы: Ерлік, батырлық туралы мақал

Сабақ туралы ойын айтады






Тексерілді :


ДОЖЖО____________Баймұратов О
«Абай атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ



Бөлім

3-бөлім. Балалар мен үлкендер

Педагогтің аты-жөні:

Жолдасбаева Т.

Күні:

12.01

Сынып:

7 «Б»

Сабақтың тақырыбы :

«Батыр Баян» поэмасы. Бірінші тарау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.Б/ С1. Тарихи және көркемдік құндылылығы. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.

Сабақ мақсаты:

Шығарманы оқи отырып, тарихи және әдеби құндылығын игеру. Басты кейіпкерлердің бейнесін аша отыра шығарманың көркемдік құндылығын бағалау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақ басы

Сабақтың ортасы



Ұйымдастыру
«Ақ тілек» тренингі.

Ой шақыру.


Өткен тақырып бойынша шолу жасап, сұрақтар қойылады.
1)Поэма ұнады ма?
2) Шығармада қандай тарихи тұлғалар кездеседі?
3) «Батыр Баян» поэмасыны қай тарихи кезеңде, қай жерде орын алған?
4) Абылайхан туралы не білеміз?
5)Баянның орнында болғанда не істер едіңдер?
7-тапсырма. Баян батырға мінездеме беріңдер. Оның бойынан қандай жақсы қасиеттерді байқадыңдар? Баянның тұлғалық болмысына кесте бойынша талдау жасаңдар.
10-тапсырма. Берілген мінездемелерге жырдан үзінді келтіре отырып, өз ойларыңды дәлелдеңдер.

Әр оқушы бір-біріне өз есімдерінен басталатын тілек білдіреді

Қойылған сұрақтарға жауап беру. Өзара жауапты талдау.


Жырдан мінез ерекшелігін білдіретін жолдарды теріп жазу. Кестені толтыру.


3 топқа бөлініп тапсырмада берілген Батыр Баян, Ноян, Қалмақ қызы кейіпкерлерін бөліп алып, талдау жасайды, баға береді.



ҚБ
«Дұрыс»


«Жаман емес»
«Толықтыр»
ҚБ
Мұғалімнің ауызша бағалауы

Критерий:


-кестені толтыру;
-өз ойларын дәлелдеу
Дескриптор:
-кестені толтырады;
-өз ойларын дәлелдейді
Кейіпкерлерді аша алуы, топта бірігіп жұмыс жасай алуы бағаланады.

Оқулық, дәптер



Сабақ соңы

Үйге тапсырма.

Сабақ туралы ойын айтады






Тексерілді :


ДОЖЖО____________Баймұратов О

«Абай атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ





Бөлім

3-бөлім. Балалар мен үлкендер

Педагогтің аты-жөні:

Жолдасбаева Т.

Күні:

17.01

Сынып:

7 «Б»

Сабақтың тақырыбы :

«Батыр Баян» поэмасы. Бірінші тарау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.Т/Ж.3. көркем шығармадағы образ. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау

Сабақ мақсаты:

Шығармадағы кейіпкерлердің образын ашады. Кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақ басы

Ұйымдастыру
«Біз қандаймыз?»

Егеменді елдің ұрпақтары ретінде жауап береді.







Сабақ ортасы

17, 18-тапсырмалар.
Ұлдар мен қыздарды екі топқа бөлу. Берілісі бойынша тапсырма беру
20-тапсырма. Поэмадан батыр Баянның ерлігі сипаталатын жолдарды теріп жазу, жаттау



Ұлдар Батыр Баянның ерлік істері мен әрекеттері туралы сызба жасап қорғайды.

Жырдан батырдың ерлігі сипатталған жолдарды теріп жазады.



ҚБ
бірін-бірі бағалау

ҚБ
Мұғалімнің оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды:


«Жарайсың!»
«Жақсы!»
«Талпын!»



Оқулық
дәптер
Оқулық



Сабақ соңы

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Үй тапсырмасы. Шығарманың негізгі тақырбы мен идеясын анықтау.



«Бүгінгі сабақта мен білдім... түсіндім, ... білдім, ...көзімді жеткіздім»








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет