Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Математика
|
Бөлім:
|
Ортақ тақырып:Менің туған өлкем
2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
2 сынып
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
№ 53 сабақ Шамалардың бірліктерін түрлендіру және мәндерін салыстыру
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
2.1.3.4. Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), уақыт (сағ,тәул, ай, жыл) бірліктерін олардың бір-біріне қатынастары негізінде түрлендіру.
2.1.3.3. Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), ыдыс көлемі(л), уақыт (сағ, тәул, ай, жыл) бірліктерінің мәндерін салыстырып,шама мәндеріне қосу/алу амалдарын қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Шамалардың бірліктерін түрлендіруді және мәндерін салыстыруды үйренеді
|
Құндылықтар
|
Талап: ізденімпаз,жасампаз ұрпақ
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут
Сергіту сәті
2 минут
Сабақты қорыту
10минут
Кері байланыс
5 минут
|
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау
Үй тапсырмасы
8-тапсырма
А)Сағат 17 сағат 15 минутты көрсетіп тұрса, бір сағаттан кейін уақыт 18сағат 15 минутты көрсетеді
Ә) Сағат күндізгі 11-ді көрсетіп тұр. 2сағат 45 минут бұрын сағат 8 сағат15 минут болып еді
Тақырыпты ашу
Сызбаға қара. Шамалар жайлы не білесің?
– Масса өлшем бірліктерін ата.
– Уақыт өлшем бірліктерін ата.
– Ұзындық өлшем бірліктерін ата.
Жаңа тақырып
1-тапсырма
Көп нүктенің орнына ұзыңдықтың сәйкес бірліктерін қой.
Кітап бетбелгісінің ұзындығы-5см
Сынып тақтасының ұзыңдығы-3м
Дәптердің ұзыңдығы-21см
Мектеп пен үйдің арасы-700м
2-тапсырма
Көп нүктенің орнына массаның сәйкес бірліктерін қой.
Сөмкенің массасы-2кг
Бір қап сәбіздің массасы-50кг
Бір қапшық ұнның массасы-3кг
ФС тапсырмасы
3-тапсырма
Көп нүктенің орнына уақыттың сәйкес бірліктерін қой.
Бір аптада- 7күн
Жаздың ұзақтығы-3ай
Ұшақ-3сағат ұшты
Бірлескен жұмыс
ЕБҚ және ЕҚБ
Таразыға әртүрлі заттарды өлшеп көр және салмағын айт
Мысалы:2алма, кітап, қуыршақ
4-тапсырма
Көп нүктенің орнына сыйымдылықтың сәйкес бірліктерін қой
Шәйнектің сыйымдылығы-1л
Шелектің сыйымдылығы-10л
Қазанның сыйымдылығы-100л
5-тапсырма
Белгі орнына тиісті санды қой
100см=1м 10см=1дм
100кг=1ц 2м=20дм=200см
1сағ=60мин 24ай=2жыл
4м=40дм 300кг=3ц
37сағ=1тәул.13сағ 800см=80дм=8м
6-тапсырма
Салыстыр
9м=90дм 800кг<9ц 3м>200см
700см<8дм 4ц=400кг 200кг<3ц
2тәул.3сағ<29сағ 2жыл4ай<30ай
7-тапсырма
Күнтізбені пайдаланып,күз айларында неше күн және неше апта бар екенін анықта.
9-тапсырма
Өрнектердің мәніне сәйкес әріпті кестеге қойып, Қазақстанның батысындағы қаланы тап.
Жауап:
21
|
63
|
54
|
100
|
21
|
57
|
А
|
Т
|
Ы
|
Р
|
А
|
У
|
10-тапсырма
Егер кеше сейсенбі болса, онда бүрсігүні қандай күн болады?
Жауап: Жұма болады
Кеше сейсенбі,бүгін сәрсенбі боп тұр. Сонда ертең бейсенбі, бүрсігүні жұма болады
Үй тапсырмасы
8-тапсырма
Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендір
3 дм 7 см = 37 см
2 тәул. 4 сағ = 52 сағ
2 жыл 7 ай = 31 ай
5 м 4 дм = 54 дм
1 сағ 16 мин = 76 мин
29 сағ = 1 тәул. 5 сағ
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын оқып береді
Тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды
Масса бірлігін табады
Уақытты анықтайды
Жеке жұмыс жасайды
Сыйымдылықты табады
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Салыстыру жасайды
Тапсырманы орындайды
Қаланы атайды
Логикалық сұраққа жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор:
Сағат циферблаттарын пайдаланып, уақытты өлшейді-1б
ҚБ:
«Смарт сағат» әдісі
Дескриптор:
Көп нүктенің орнына ұзыңдықтың сәйкес бірліктерін қояды-1б
Дескриптор:
Көп нүктенің орнына массаның сәйкес бірліктерін қояды-1б
Дескриптор:
Көп нүктенің орнына уақыттың сәйкес бірліктерін қояды-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор:
Көп нүктенің орнына сыйымдылықтың сәйкес бірліктерін қояды-1б
Дескриптор:
Белгі орнына тиісті санды қояды-1б
Дескриптор:
Өлшем бірліктерін салыстыра алады-1б
Дескриптор:
Күнтізбені пайдаланып,күз айларында неше күн және неше апта бар екенін анықтайды-1б
Дескриптор:
Өрнектердің мәніне сәйкес әріпті кестеге қойып, Қазақстанның батысындағы қаланы табады-1б
Дескриптор:
Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіреді-1б
«WhatsApp» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Тақта, жұмыс дәптері
Сағат
оқулық
Қимылдар
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы
|
Пәні:
|
Дүниетану
|
Бөлімі:
|
Менің туған өлкем
|
Күні:
|
|
Педагогтіңаты-жөні:
|
|
Сынып: 2
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қандай көлік түрлері бар?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
2.1.4.3.Көліктің түрлерін ажырату және олардың қолданыстағы маңызын білу;
2.1.4.4.Қоғамдық көлікте жүріп-тұрудың ережелерін білу
|
Сабақтың мақсаты
|
Көлік түрлері қандай және олар неге арналғанын білу
Қоғамдық көлікте өзіңді ұстау ережелерін түсіндіру
|
Құндылықтар
|
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету
|
Р.Л Сабақ барысы
|
Сабақтың
кезеңі/ уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы (2мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу.
2.Оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату.
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Көзді салып қараңыз,
Былай қанат қағамыз.
Сыныбымыз тап-таза
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап,
Отырайық партаға.
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар өлеңді қосылып айтады
|
|
|
Сабақтың ортасы
(5 мин)
11 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру
Өзің тұратын ауылың жайлы шағын әңгіме құрастыр.
«Ой қозғау»
Суретке қара.
Нені байқадыңдар?
Барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?
Оларды қандай топтарға бөлуге болады?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
1-тапсырма
Ұжымдық жұмыс
«Біліміңді қолдан» әдісі
Сызбаға қара.
Көліктің түрлерін ата.
Көлік түрлеріне қандай көліктер жатады? Жаз.
ЕББҚ
Көлік түрлерін ата.
Талқылау сұрақтары:
1.Қандай су көлігін білесің?
|
Өзі тұратын ауылы жайлы әңгіме құрастырады
Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді
1. әуе көлігі түрлерін жазады
2.жерүсті көлігі түрлерін жазады
3.әуе көлігі түрлерін жазады
4.жерасты көлігі түрлерін жазады
- су көлігі түрлерін жазады
Сұраққа жауап береді
|
Дескриптор:
-ауылы жайлы әңгіме құрастырады (1б)
Мадақтау
«Комментарий» арқылы
Дескриптор:
- әуе көлігі түрлерін жазады(1б)
- жерүсті көлігі түрлерін жазады(1б)
- әуе көлігі түрлерін жазады(1б)
- жерасты көлігі түрлерін жазады(1б)
- су көлігі түрлерін жазады(1б)
Дескриптор:
-тапсырманы орындайды
|
Таратпа
қаламсап
|
7 мин
Сергіту сәті
2 минут
|
2 – тапсырма Жеке жұмыс
«Салыстыр» әдісі
Суреттерде бейнеленген көлік түрлерін салыстырыңдар.
Қай көлік түріне жататынын айт.
Ертедегі көлік түрлері қазір қолданылады ма?
ЕББҚ
Көлік түрлерін салыстыруда қолдау көрсету
Талқылау сұрақтары:
1.Тапсырмада саған не оңай, не қиын болды?
|
1. көлік түрлерін салыстырады
2.қай көлік түріне жататынын айтады
3.ертедегі көлік түрлерінің қазіргі кезде қолдану аясын айтады
Балалар жаттығу жасайды
|
«Комментарий» арқылы
Дескриптор:
- көлік түрлерін салыстырады(1б)
-қай көлік түріне жататынын айтады(1б)
-ертедегі көлік түрлерінің қазіргі кезде қолдану аясын айтады(1б)
«Шеңбер жасап жүреміз»
Бейнекөрініс ұсынылады
|
Таратпа
қаламсап
https://youtu.be/tZgdO3VRt18
|
Сабақтың соңы
11 мин
|
3-тапсырма
Жұптық жұмыс
«Құрастыр» әдісі
Автобуспен жүріп тұрудың тәртіп ережелері туралы әңгімеле.
ЕББҚ
Ережені айт
Талқылау сұрақтары:
1.Тапсырмада саған не оңай, не қиын болды?
|
1. автобусқа қалай кіру, шығу керектігін айтады
2.автобуста өзін қалай ұстау керектігін айтады
Сұраққа жауап береді
|
«Комментарий» арқылы бағалау
Дескриптор:
-автобусқа қалай кіру, шығу керектігін айтады(1б)
-автобуста өзін қалай ұстау керектігін айтады(1б)
Дескриптор:
-тапсырманы орындайды
|
Ламинат
маркер
|
Рефлексия
7 мин
|
«СМС» әдісі (Бағалау)
Бүгінгі сабақта қандай тапсырма қызықты болды?
Қандай тапсырма сен үшін қиын болды?
Бүгінгі сабақтан өзіңе қандай пайдалы ақпарат алдың? Жаз.
Үйге тапсырма
Автобусқа отырғанда қандай тәртіп ережелерін сақтау керек? Жаз
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен пайдалы ақпаратын жазады, оқиды.
|
«Комментарий»
арқылы
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |