Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін біледі. Физикалық эксперимент туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады, эксперименттің маңызын түсінеді. Ғылым туралы біледі, топтық жұмыс орындауда қатесіз тапсырмалар орындайды
Кейбір оқушылар: Эксперимент жүргізудің мақсатын түсінеді. Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады
Бағалау критерииі
-Табиғатты зертеудің ғылыми әдістерін біледі
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады
-Эксперимент жүргізе алады
Сабақтың кезеңі/ уақыты
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)
Мақсаты:оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету.
А)Тірек білімдер актуалдау Формасы: ұжымдық
Әдісі: жеке
Тәсілі: сұрақ-жауап
Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды. Өткенді қайталау Сұрақ жауап «Табиғат» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
Табиғат пен адамның бірлігін білдіретін қандай нақыл сөздерді, мақалдар мен мәтелдерді білесіңдер?
Практикалық бөлім Формасы: жұптық
Әдісі: проблемалық-ізденушілік-
Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі.
Біз өсімдіктерді , жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре аламыз.
Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі.
Біз өсімдіктерді , жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре аламыз.
Топтастыру. Топтастыру арқылы оқушыларға жаратылыстану ғылымдары түсіндіріледі. Кестемен жұмыс. Оқушыларға Жаратылыстану пәні зерттейтін табиғат құбылыстарын түсіндіру.