Пән: Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: Балалар мен үлкендер
|
Күні :
|
Педагогтің аты-жөні: Болатхан А.Бижаксинова А.Нурмуханова Д.
|
Сынып: 7
|
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :
|
Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
ТЖ1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
|
Сабақтың мақсаты :
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Поэманың мамұнын баяндайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Поэманың негізгі ойы мен идясын анықтайды
Кейбір оқушылар орындай алады:
Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды
|
Тілдік мақсаттар
|
|
|
Сөз тіркестері:
Кейіптеу: өмір күшті уын аяды ма, қанды ор боп қалады, қызыл тілім кісендеулі.
Метафора : Көкшенің жүрегі , жаным жаралы
Теңеу: сұңқардай, жолбарыстай, аш бөрідей, атқан тандай , бар сұлулық жиылғандай. Анафора әдісі арқылы поэманың бояуын күшейтіп, естілу қуатын арттырған.
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Оқушының іс әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Ұйымдастыру. Топқа бөлу.«Мозайка» әдісі арқылы бөлу.
Жағымды ахуал тудыру (бағалаушыны таңдау)
Оқушыларға жақсы қасиеттер жазылған стикерлер таратылады:
Ақылды арусың
|
Әділ бағалаушысың
|
Жауапты жансың
|
Жаңашыл адамсың
|
Ізденімпаз оқушысың
|
|
|
|
Мозайка
|
Ортасы
|
Мағынаны тану.
-М.Жұмабаев деген кім?
-Қандай шығармаларын білесіздер?
Өмір жолы. Мағжан Жұмабаев 1893 жылы Солтүстік Қазақстан облысының бүгінде өз есімімен аталатын ауылында орташа дәулеті бар отбасында дүниеге келеді. Әуелі ауыл молдасынан, содан соң ауылдағы мұғалімнен оқып, сауатын ашады. 1905-1910 жылдары Қызылжар (Петропавл) қаласындағы медреседе оқиды. Медреседе бірқатар шығыс тілдерінен дәріс алады, шығыс ақындарының жырларымен танысадыБалалар, біз XX ғасырдың басындағы қазақ поэзиясының Хантәңірі – Мағжанның «Батыр Баян» поэмасымен танысып өттік. XVIII ғасыр – қазақ тарихындағы ел тағдыры сынға түскен түйінді кезең. Бұл атамекенді жат жерлік басқыншылардан азат ету жолындағы Отан соғысында Абылай хан, Қабанбай, Бөгенбай сынды қолбасшылардың бастауымен бір жұдырықтай түйілген батыр бабалармыздың жанқиярлық ерлік өнегесін тарих беттеріне өшпестей етіп қашаған кезең еді. Иә, тарих – шындық. Поэма сюжеті XVIII ғ. қазақ-қалмақ арасындағы аласапыран, қиын- қыстау күрделі заманды бейнелеп, ұлт азаттығы, халық бостандығы жолында жан аямай күрескен, тарихта болған Баяндай батырдың басына құрылады. Сондықтан Мағжан қазақ азаматтарына әрі сын тағып, әрі ауыр міндет жүктеп, олардың алдына Абылай хан мен Батыр Баянды идеал етіп ұсынады. Олардың ерлік, даналық, адамдық істерін санада, жүректе жаңғыртады.
1-тапсырма.Оқушылар поэманың мазмұнымен танысады. Аудиокітап.
2-тапсырма. «Әдеби шеңбер» стратегиясы.
Топтық тапсырмалар:
Талқылаушы-шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады.
Белгілеуші-шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды
Байланыстырушы-өмірмен байланыстырады
Топ шешені-шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады
Қорытындылаушы- жырдың негізгі идеясын айтады.
3-тапсырма. Төмендегі кестені толтырыңыз. ЖЖ
Шығарманың авторы, аты
|
Шығарма несімен ұнады?
|
Сүйікті кейіпкерің
|
Жасалған қорытынды
|
|
|
|
|
4-тапсырма .Поэмадан теңеу,эпитет,метафораларды тауып,мағынасын түсіндіріңіз.
1- топ – Поэмадан ақынның Баян,Ноян,қалмақ қызын суреттеудегітеңеулерді табу ;
2- топ – эпитеттерді табу;
3- топ – метафораларды табу .
4-топ-поэмадағы Баян бейнесіне монолог құрастыру.
|
Достарыңызбен бөлісу: |