Сөз таптары қайдан шыққан? Сөз таптарының шығуы мен дамуы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10.3.1.2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: ойын жүйелеп жеткізе алады;
Оқушылардың басым бөлігі: толық лексикалық талдау жасайды;
Кейбіроқушылар: логикалық және стильдік түзетулер енгізеді.
Мәтінді оқып, мәтінде қозғалған ақпараттарды талдаңыз.
Оқушылар «Шаттық шеңберінде» тілек жолдайды.
Мәтінді мұқият оқиды, алынған мәліметтер бойынша өз көз қарасын білдіреді.
ҚБ
3 балл
2 балл
Дәптер
Презентация
Сабақтың ортасы
15 минут
2-тапсырма Берілген сөздерге толық лексикалық талдау жасаңыз.
Дыбыстық жүйе, ауыз қуысы, барлығы, дыбыспен, желдің уілі
Дескриптор:
фонетикалық талдау жасайды;
фонологиялық талдау жасайды;
ықпал түрлерін анықтайды.
ҚБ
2 балл
2 балл
1 балл
Үлестірме парақтар
Сабақтың соңы Кері байланыс Үйге тапсырма
Рефлекция.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды
10 сөзге фонологиялық талдау жасау
Бөлім
ІІІ БӨЛІМ. Сөз топтары емес, сөз таптары (сөз таптарының сандық және сапалық ерекшеліктері туралы мәтіндер). Сөз таптары (16 сағат)
Педагогтің аты - жөні
Айтбаеава Нұрай
Күні
09.11. 2022
Сынып: 10 «А»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы
Реті:2
Ахмет Байтұрсынұлы – қазақ тілін оқыту əдістемесі ілімінің іргетасын қалаушы. «Тіл – құрал» еңбегіндегі атауыш сөздер
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10.3.2.2 жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: ойын жүйелеп жеткізе алады;
Оқушылардың басым бөлігі: жазбаша мәтін тудыру кезінде тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды сақтай біледі;
Кейбіроқушылар: логикалық және стильдік түзетулер енгізеді.
Бағалау критерийі
ойын толық жеткізе алады;
тыныс белгілерді дұрыс қоя алады;
логикалық және стильдік түзетулер енгізе алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
Сабақтың басы 10 минут
Раппорт
Үй жұмысын тексеру
Көркем мәтінмен жұмыс
тапсырма
Мәтінді оқып, мәтінде қозғалған ақпараттарды талдаңыз.
Оқушылар «Шаттық шеңберінде» тілек жолдайды.
Мәтінді мұқият оқиды, алынған мәліметтер бойынша өз көз қарасын білдіреді.
ҚБ
3 балл
2 балл
Дәптер
Презентация
Сабақтың ортасы
15 минут
2-тапсырма
Мәтінде берілген ақпаратты негізге ала отырып, мәтін бойынша сұрақтар даярлаңыз.
Дескриптор:
мәтін мазмұнын түсініп оқиды;
мәтін бойынша сұрақтар құрастырады.
ҚБ
2 балл
2 балл
1 балл
Үлестірме парақтар
Сабақтың соңы Кері байланыс Үйге тапсырма
Рефлекция.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды
Ғылыми жоба құрастыру
Бөлім
ІҮ БӨЛІМ. Сөз қалай жасалады?
Педагогтің аты - жөні
Айтбаеава Нұрай
Күні
12.12. 2022
Сынып: 10 «А»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні
Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы
Реті:
«Қазақ грамматикасының» (2002) мазмұндық-құрылымдық жүйесі. Сөзжасам үлгілері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10.2.2.2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру;
10.3.1.3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: ойын дұрыс жүйелеп, логикалық және стиьдік түзетулер енгізеді;
Оқушылардың басым бөлігі: ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жаза алады;
Кейбіроқушылар: сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасайды.